Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

F-15 lecą do Kataru. Cena: 12 mld USD

Fot. Staff Sgt. Felicia Welch/USAF
Fot. Staff Sgt. Felicia Welch/USAF

Jak poinformował resort obrony Kataru, kraj ten podpisał z USA umowę na zakup myśliwców F-15, której wartość wynosi 12 mld USD.

Według nieoficjalnych źródeł, umowę zawarto podczas spotkania Sekretarza Obrony USA Jima Mattisa oraz przedstawicieli władz Kataru, w tym ministra obrony dr Khalida al-Attiyah. Ma ona zakładać przekazanie nawet 36 maszyn (w wersji F-15QA, bazującej na wielozadaniowym F-15E Strike Eagle). Jak podkreślał w oświadczeniu dotyczącym kontraktu Pentagon, umowa ma zwiększyć bezpieczeństwo i współpracę między krajami oraz interoperacyjność. 

Co ciekawe, została ona podpisana mimo problemów Kataru w regionie oraz krytyki ze strony samego prezydenta USA Donalda Trumpa, dotyczącej finansowania przez ten kraj terroryzmu. Na początku czerwca br. zerwanie stosunków dyplomatycznych z Katarem, powołując się na udzielanie schronienia wielu grupom terrorystycznym oraz religijnym, których celem jest stworzenie niestabilności w regionie, ogłosiły Arabia Saudyjska, Bahrajn, Egipt i Zjednoczone Emiraty Arabskie.  

Przedstawiciele USA i Kataru mieli podczas tego samego spotkania omówić również status operacji przeciwko ISIS oraz rozmawiać o wadzę, jaką dla regionu ma rozwiązanie problemów z sąsiadami i partnerami. 

Zgoda Departamentu Stanu na sprzedaż Katarowi amerykańskich maszyn F-15 wydana została jeszcze w listopadzie 2016 roku. Zakładano wtedy przekazanie nawet 72 maszyn, za maksymalną sumę 21,2 mld USD. Transakcja miała również obejmować uzbrojenie, niezbędne wsparcie, sprzęt oraz trening. Zakup F-15QA ma przede wszystkim pomóc Katarczykom w prowadzeniu działań przeciwko zagrożeniom powietrze-powietrze oraz powietrze-ziemia.

Za realizację kontraktu będzie odpowiadał przede wszystkim koncern Boeing, jak główny producent. Wezmą w niej jednak udział również m.in.: BAE Systems, Elbit Systems, General Electric czy Lockheed Martin. Jak wskazywała w listopadzie zeszłego roku DSCA, podpisanie umowy będzie wiązało się z wysłaniem do Kataru ok. 24 osób pracujących dla amerykańskiego rządu oraz ok. 150 przedstawicieli kontraktorów. 

Amerykanie na ćwiczeniach

Wyraźnie widać, że Amerykanie zdecydowani się na dalsze wspierania działań Kataru, mimo ostrego kryzysu dyplomatycznego w regionie Zatoki Perskiej. Rozpoczęły się tam właśnie ćwiczenia wojskowe, w których uczestniczą m.in. dwa amerykańskie okręty. Nie wiadomo czy udział w manewrach był wcześniej przez USA planowany.  

W Katarze znajduje się również największa amerykańska baza wojskowa w regionie, Udeid. Stacjonuje tam około 11 tys. żołnierzy. Operuje z niej ponad 100 samolotów.  

 

 

 

Reklama

Komentarze (9)

 1. ergy

  Ciekawe ile wychodzi za sztukę bez uzbrojenia, bo np.: "Saab w październiku wygrał przetarg na dostawy 36 Gripenów NG dla brazylijskich sił powietrznych. Wartość umowy to 5,4 miliarda dolarów." Czyli 150 000 000 za sztukę Gripena trzeba zapłacić.

  1. sojer

   Przecież kontrakt nie zawiera samych samolotów, ale też uzbrojenie, wsparcie przez x lat, szkolenie, infrastrukturę... Polska płaciła 73 mln za sztukę F-16, ale ponad 10 lat temy - uwzględniając odsetki 84 mln USD. Wliczając inflację to teraz też zapłacilibyśmy za sztukę ze 100 mln przy takim samym kontrakcie.

  2. Davien

   Te 150mln$ za sztukę to jest z pełnym pakietem obsługowym, cena gołego Gripena E/F dla Szwajcarii miała wynosić 112mln$. Dla porównania F-35A z pełnym pakietem dla Danii to ok 180mln$ za sztukę.

 2. Zbulwersowany podatnik

  Czym różni się F-15QA od F-15 2040c? Wiem tylko tyle, że ten drugi posiada jakieś właściwości Stealth podobnie jak F-15 Silent Eagle.

 3. awwr

  już się pogubiłem bo my mamy F-16 jakiejś nowszej wersji A,B,C lub De... a F-15 obrzydliwie bogaty Katar aby nie dostali prawdziwego kataru bo F-22, F-35 nawet już są w sprzedaży ( UK se kupiły chyba już... ) tak więc nie mam pojęcia czy One se też ściema jaka ??? w tym sensie dopytuję jeno...

  1. sojer

   USA nie zgodziłyby się sprzedać Arabusom F-35. Lockheed Martin jest zawalony produkcją dla sojuszników i USA. Boeing potrzebuje zamówień, aby utrzymać miejsca pracy (w USA). Arabusy robią przysługę administracji, bo Arabia Saudyjska (F-15SA), Kuwejt (F/A-18E/F) i Katar (F-15QA) zapewnią produkcję w St Luis na 10 lat. Donald Trump, proszę państwa. Make Boeing great again.

  2. Qba

   F-15 ma większe możliwości bojowe od F-35

 4. Mike214

  Takich 36 F-15 przydalo by sie Polsce.Zamiast SU-22.

  1. Willgraf

   za 50 miliardów złotych ??? to ja wole w tej cenie 800-1200 sztuk Samolotu JAS-39E/F Gripen

 5. dg

  ... a Polska potrzebuje 32 maszyny za MiG 29...

  1. Urko

   Zwróć jeszcze uwagę, że oni te zakupy robią dla armii liczącej niecałe 12 tys żołnierzy...

 6. SZELESZCZĄCY W TRZCINOWISKU

  KUPOWANIE PRZYJAŹNI.....dajesz kasę daję ci sprzęt i poczucie bezpieczeństwa .. "gra na emocje" w regionie by w sposób subtelny i wyrachowany dalej formatować kraje Półwyspu Arabskiego którego egoizmy interesy polityczne wzrosły i nabrały rozpędu po rozgrywkach "socjologicznych" oraz nieudanych projektach polityczno -militarnych .. jakich doznali Saudowie ..Rozgrywka jest na tyle pożądana przez Amerykanów bo napędza koniunkturę na sprzedaż "uzbrojenia i całej otoczki" oraz wzmaga poczucie nieufności wobec sąsiadów-przyjaciół..a co za tym idzie powoduje wzrost zakupu uzbrojenia.. .Polityka i tzw przyjaźń bez kasy to tylko pustosłowie ..."Państwa nie mają przyjaciół tylko interesy".....".Człowiek broni się przed strachem za pomocą lęku" ......

 7. Damian

  To wychodzi 300 mln za sztukę f-15. (2xf35; 4xf16) ale jak ktoś ma kasę to nawet za średniej jakości spodnie może zapłacić 100x wiecej, w ramach dalszej dobrej współpracy

 8. awe

  wlasnie kupili sobie pomoc wzgledem arabi

 9. PRS

  Dziel... i ... Rządź.

Reklama