Polityka obronna

Ewa Kopacz przedstawia skład rządu

Ewa Kopacz przedstawiła skład nowego rządu. Oto resorty kluczowe dla obronności państwa, jego polityki zagranicznej i bezpieczeństwa energetycznego.

Pierwszą decyzją Ewy Kopacz było awansowanie Tomasza Siemoniaka na wicepremiera. Pozostanie on również na stanowisku ministra obrony narodowej.

Bartłomieja Sienkiewicza na stanowisku ministra spraw wewnętrznych zastąpi Teresa Piotrowska. - Znam ją, potrafi rządzić twardą ręką - chwali nowego ministra premier Kopacz.

Ministrem spraw zagranicznych zostanie Grzegorz Schetyna. Przejmie on obowiązki od ustępującego Radosława Sikorskiego.

Z kolei na stanowisku ministra skarbu państwa pozostał Włodzimierz Karpiński. - Sprawny menager –  przez wielu doceniany w tej dziedzinie - zaznaczyła Ewa Kopacz. Tekę ministra zachował również Maciej Grabowski, szef Ministerstwa Środowiska.

- Dokonałam wyboru ludzi, którzy bardzo dobrze wiedzą, że ich codzienna praca jest wyjątkową służbą dla Polaków - podkreśliła Ewa Kopacz podczas prezentowania składu nowego rządu.

(DS)

Komentarze (14)

 1. szkwał 175

  Miejmy nadzieję że Siemoniakowi od tego awansu nie przewróci się w głowie, zachowa swoją dawną ostrożność i pokorę a po tym jak poznał trochę MON, będzie miał więcej odwagi w wycinaniu korupcji, nepotyzmu i ruskich agentów.

  1. Sejsmo

   Może też zaoszczędzi cały budżet MON i zwróci premierowi. W końcu po co nam armia, skoro LGBT na zachodzie nauczy Arabów tolerancji a Rosja nas kocha.

  2. Rosyjska propaganda kłamie!!!!

   Rosja wspierała separatystów, a walczyła z Ukrainą. Dostarczali im broń i wspierali ich logistycznie. Poza tym było kilka tysięcy wojsk Rosji na Ukrainie. To jest rosyjska propaganda. Dajesz sobie jakiś głupi komentarz np. RUDY i udajesz że jesteś "normalnym" człowiekiem. A tak naprawdę jesteś opłacany przez Putina.

 2. Boxer

  Pytanie z sali: Broń na Ukrainę? Nowa Pani Premier: „Wie Pan, jestem kobietą…" Coś czuję że będzie wesoło :-(

  1. Marek

   Niestety. Podobnie rzecz widzę. Pani Kopacz zdecydowanie nie jest premierem na obecne czasy. Tusk także nim nie był, ale odnoszę wrażenie, że od Pani Kopacz był jednak zdecydowanie lepszy.

 3. Wojmił

  Teresa Piotrowska - katechetka... będzie pilnować wkrótce aby ludzie chodzili do kościoła... Grzegorz Schetyna - w polityce międzynarodowej nie istniał nigdy do tej pory.. jeszcze kilka śmiesznych nominacji można wskazać a najgorsza: Cezary Grabarczyk - minister sprawiedliwości.. nominacja na miarę Gowina.. czyli bez zmian... ciągle nieudolni politycy/urzędasy... nie na swoich miejscach w dodatku..

 4. wyborca

  Chyba jednak przebija wszystkich swoją kompetencją nowa ministerka spraw wewnętrznych, która ma nadzorować też tzw. służby specjalne. Z wykształcenia jest teologiem, zawodowo pracowała jako katechetka szkolna, później rozpoczęła karierę polityczną w ZChN, następnie w PO, krótko była wojewodą bydgoskim, jeszcze przed reformą administracyjną, a później posłowanie i bliska przyjaźń sejmowa z marszałkinią, a potem przyszłą panią premierą zaowocowała propozycją objęcia MSW. A miała zamiar już przejść na zasłużony odpoczynek (emerytura) ale czego nie robi się dla Rzeczypospolitej.

 5. Oj

  Od "szofera" na v-ce premiera. Tak to nawet w stanach nie ma.......

  1. pół żartem ,pół serio ale z prawej flanki

   toż ,to przecież najbardziej perspektywiczny zawód w naszym kraju ; jeden taki został swego czasu "szarą eminencją" przy Prezydencie - elektryku a inny szefem BORu...tylko żyć ,tyć - nie umierać...

  2. don_Pedro

   Min. Siemoniak jest akurat dobrym ministrem. Uporządkował wiele spraw po fatalnym poprzedniku. Ten wybór jest ok. Reszta? Bez komentarza.

 6. boogae

  Dawno nie widziałem tak tragicznego sposobu wypowiadania się publicznie. Sposób w jaki pani Kopacz przedstawiła ministrów można adresować do przedszkolaków, a nie dorosłych ludzi... Odpowiedzi na pytania dziennikarzy? - to samo. Do tego w TVP info mówili, że część kompetencji MSZ została przekazana premierowi. Tylko czekać na wysyp nieporozumień na arenie międzynarodowej spowodowanych wypowiedziami pani premier. Chyba po raz pierwszy od debaty Tusk-Kaczyński siła i sposób przedstawienia argumentów, w bezpośredniej konfrontacji, nie będzie zawsze po stronie PO. Ale myślę, że zmian hardcoded w działaniu rządu nie będzie, jedynie opakowanie się zmieniło, na duuuuuużo gorsze. A pan Siemoniak jako wicepremier i pozbawiony cienia orientacji w tematyce Ukrainy sposób odpowiedzi Pani premier na jedno z pytani sugerują, że to Prezydent i MON będą mieć więcej do gadania w sprawie spraw wschodnich, oby.

 7. Bryk

  Nie wiem czy wymiana szefa MSZ teraz to dobra sprawa, po drugie na tym stanowisku trzeba gościa twardego i cwanego, a nie takiego co będzie tłem dla Ławrowa. Sikorski był dobry w te klocki i umiał twardo negocjować.

 8. Bożena Zamora

  Urzędnik Siemoniak nie ma pojęcia o istocie SŁUŻBY PAŃSTWOWEJ! Groźna bezmyślność podejmowanych decyzji DESTABILIZUJE PAŃSTWO! Osłabianie obronności przez likwidowanie PROFESJONALNYCH formacji (36 PUŁK LOTNICTWA SPECJALNEGO - także wybitnych KADR kształcących swoich następców - to tępa robota T. Siemoniaka, właśnie! /Nominacja fatalna, podważająca zaufanie do KOMPETENCJI pani premier.! SZKODA i strata!! Dla obywateli Polski!

 9. maniek

  Dobrze że Siemoniak zostaje tam gdzie był... stabilność władzy w MON jest potrzebna...

  1. podbipieta

   odda do budżetu następne 10 mld,więc będzie nadal stabilnie.

  2. pół żartem ,pół serio ale z prawej flanki

   a ma tam jakąś? No ,tę władzę...

 10. podbipieta

  kto obiecał a słowa nie dotrzymał,ten drugi raz wi ary nie ma.

 11. czarny

  Pal licho ministrowie, ale odpowiedź P. Kopacz na pytanie o broń dla Ukrainy, to po prostu szok: po kobiecemu zamknąć się z dziećmi w ciemnym pokoju i liczyć że nas nie zauważą. A jak mąż bez kija chce ganiać jakiegoś tam kolesia co nam grozi, to już jego pech. I jak tu mieć szacunek o pozytywnej ocenie nie wspomnę.

 12. Wikus

  Klamalismy, klamiemy i klamac bedziemy, ale czy to powod by nam nie wierzyc?

 13. xc

  tak wy wszyscy służycie Polsce tylko jak dojdzie do konfliktu zbrojnego to pouciekacie jak szczury z tonącego okrętu pozostawiając nas prawdziwych Polaków na pastwę losu

 14. pół żartem ,pół serio ale z prawej flanki

  w tych trudnych czasach dla Pan ministra Siemoniaka należałoby stworzyć ,co najmniej - urząd wojskowego Marszałka...