Eurosatory 2018: Nowa generacja europejskiej tarczy

11 czerwca 2018, 19:14
MBDA Eurosatory 2018
Wyrzutnia SAMP/T. Fot. Maksymilian Dura/Defence24.pl.
Reklama

Na targach Eurosatory 2018 koncern MBDA demonstruje swoje systemy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe. Prezentowany jest między innymi nowy pocisk Aster 30 Block 1NT, o zwiększonych możliwościach przechwytywania celów balistycznych.

W Paryżu demonstrowana jest cała rodzina systemów rakietowych MBDA. Są wśród nich między innymi zestawy przeciwlotnicze średniego zasięgu SAMP/T, jak i krótkiego zasięgu MICA VL oraz Land Ceptor.

Ważnym elementem ekspozycji jest pocisk przeciwlotniczy średniego zasięgu Aster 30 Block 1NT. Rakieta tego typu ma wejść na uzbrojenie przede wszystkim zestawów przeciwlotniczych SAMP/T, używanych we Włoszech i Francji. System tego typu, opracowany przez konsorcjum Eurosam (MBDA i Thales), eksportowany do Singapuru, już obecnie ma pewne możliwości zwalczania celów balistycznych. Wraz z wprowadzeniem pocisku Block 1NT zostaną one rozszerzone.

Wyrzutnia SAMP/T i pocisk Aster 30 Block 1NT. Fot. Maksymilian Dura/Defence24.pl.
Wyrzutnia SAMP/T i pocisk Aster 30 Block 1NT. Fot. Maksymilian Dura/Defence24.pl.

Pociski Block 1NT będą mogły przechwytywać rakiety balistyczne o zasięgu do około 1500 km. Otrzymają nową głowicę naprowadzającą pracującą w paśmie Ka. Będą mogły być używane zarówno na wyrzutniach lądowych, jak i na okrętach, wstępnie przewidziano ich wykorzystanie przez marynarkę wojenną Włoch. Przewiduje się, że rakiety w wersji Block 1NT osiągną gotowość operacyjną około 2023 roku.

Fot. M. Dura/Defence24.pl.
Wyrzutnia Land Ceptor. Fot. M. Dura/Defence24.pl.

Na Eurosatory demonstrowane są też dwa opracowane przez MBDA zestawy klasy SHORAD, czyli krótkiego zasięgu. Pierwszym jest Land Ceptor. Jego podstawowym uzbrojeniem są pociski CAMM, odpalane z pionowych wyrzutni metodą „zimnego startu”. W wypadku podjęcia decyzji przez użytkownika może też zostać wyposażony w rakiety CAMM-ER o powiększonym zasięgu. Land Ceptor to jedna z odmian modułowego systemu przeciwlotniczego EMADS, z pociskami CAMM/CAMM-ER.

image
System Land Ceptor/EMADS może też korzystać z pocisków CAMM-ER. Fot. Maksymilian Dura/Defence24.pl

System Land Ceptor wejdzie do uzbrojenia w British Army około 2020 roku, natomiast same pociski CAMM – projektowane od podstaw z myślą o integracji z różnymi systemami dowodzenia – zostały już wprowadzone do służby operacyjnej w brytyjskiej marynarce wojennej. Pociski CAMM/CAMM-ER są proponowane Polsce w ramach programu obrony powietrznej krótkiego zasięgu Narew.

image
Wyrzutnia Mica VL. Fot. M. Dura/Defence24.pl. 

W Paryżu demonstrowany jest też system przeciwlotniczy MICA VL, wykorzystujący pociski pierwotnie opracowane jako rakiety powietrze-powietrze, i w tej ostatniej roli używane między innymi na francuskich myśliwcach Mirage 2000 i Rafale. Również ten system był promowany przez MBDA w Polsce, z myślą o programie Narew. Cechą systemu MICA jest możliwość użycia dwóch systemów naprowadzania: aktywnego radiolokacyjnego (MICA EM) oraz termicznego (MICA IR). 

image
Wyrzutnia Mica VL. Fot. M. Dura/Defence24.pl.
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 38
Reklama
mustafa
sobota, 28 marca 2020, 19:26

niech Polska kupi rakiety sampt francusko-wloskie maja duzy zasieg a nie tylko amerykanskie

podatnik polski
sobota, 16 czerwca 2018, 15:41

A Polska poszła w koszmarnie drogi zabytek z lat 60. czyli Patriot, który nawet po ewentualnej modernizacji (która nie jest pewna), będzie miał przestarzałe założenia lat 60. (np. brak mobilności).

K.
wtorek, 12 czerwca 2018, 16:45

Szkoda , naprawdę dobry system za przyzwoite pieniądze .

Dan
wtorek, 12 czerwca 2018, 14:39

Ten pocisk Aster wygląda topornie i prawie dokładnie jak stare ruskie S-75.

Willgraf
wtorek, 12 czerwca 2018, 09:21

I co dalej uważacie patriot za system dla Polski za 22 miliardy zlotych z vat przy obecnym kursie usd, a będzie drożej

Piotr
piątek, 15 czerwca 2018, 18:58

dalej uważamy... :P

Problemy z gramtyką polską ?
czwartek, 14 czerwca 2018, 13:18

Nie szkodzi.

BUBA
poniedziałek, 11 czerwca 2018, 22:06

W sumie jak pomyśleć głębiej to wybór Patriota nie jest zły........................................................................................ Baterie Patriot PAC-3 zostaną szybko zniszczone lub przejęte przez przeciwnika jak w Turcji w 2015 atakiem na software baterii i radiolokatora. Architektura softu jest stara i pełna dziur. Szybciej przegramy będą mniejsze zniszczenia. Może jednak Macierewicz pomagając Rosji dobrze wybrał Patrota zamiast nowoczesnego systemu SAMP-T czy MEADS?

mariux
wtorek, 12 czerwca 2018, 10:16

Ciekawe co pokaże wasze S-300, jeśli izraelskie F-35 robią co chcą nad Iranem i Syrią.

BUBA
środa, 13 czerwca 2018, 02:36

Nasze S-300P stoi w Muzeum Wojska Polskiego w Forcie Czerniakowskim. I nic nie potrafi bo jest tylko radiolokator z tego systemu. Są jeszcze przygotowane nasze stanowiska dla S-300 w miejscowości m. Dębina (Jasionka). Mozesz sobie pojechać i obejrzeć. \"W końcu sierpnia 1995 roku na poligonie Kapustin Jar, dla przedstawicieli wojskowych 11 krajów, przeprowadzone pokazowe strzelania bojowe zestawu S–300PMU1 i pokaz techniki wojskowej PWO, włączając w to obiekty rozpoznania i wskazywania celów powietrznych systemu 83M6E i zestaw rakietowy w składzie RPN 3ON6E i trzech wyrzutni 5P85T z rakietami 48N6E. Podczas strzelań bojowych, w tym do tarczy powietrznej Ła–17M, rakiety balistycznej 8K14 (R-17) i małogabarytowej balistycznej rakiety “Kaban”, wszystkie cele zostały zestrzelone.\" Patrz pan zrobili to co Patriot PAC-3 teraz 4 rakietami...zestrzelili R-17 dawno temu...i bez Hit to Kill jak w PAC-3 CRI. Teraz na testach strzelają już do Iskanderów...

Davien
środa, 13 czerwca 2018, 23:26

No cóz panie BUBA w 2003 r systemy PAC-3 odpalając 9 rakiet zlikwidowały 9 celi balistycznych czyli wszystkie w jaie je odpalono. W jemenie zdjeły ponad 120 balistycznych a ile S-300 odpalono bojowo? A co do ilosci odpalonych rakiet to odpala sie pociski parami do jednego celu. To że AS stzrela sobie starymi PAC-3 nie przystosowanymi do zwalczanai celów balistycznych po 4-7 rakiet to stac ich i jak na razie to te stare PAC-2 zestzreliwuja pociski znacznie lepsze od R-17 bez problemu.. Teraz na testach S-400 stzrelaja do celi latającyck Kaban, jak podawał kila lat temu Sputnik.

BUBA
czwartek, 14 czerwca 2018, 19:19

Arabia Saudyjska strzela najnowszymi PAC-3 CRI z świeżych dostaw. Niestety niezawodność tego uzbrojenia jest niska wiec strzela dwie salwy do jednego celu. Jeżeli Arabia Saudyjska zestrzeliła 120 pocisków balistycznych klasy R-17(Zmodernizowanych irańskich odpowiedników) to zeszło jej ponad 400 pocisków na te strzelania. 2015: Arabia Saudyjska zamówiła 600 pocisków PAC-3 w konfiguracji Cost Reduction Initiative wraz z kontenerami i 8 pocisków ćwiczebnych, a także wyposażenie dodatkowe, w tym m.in. pociski-cele pozorne Guidance Enhanced Missile (GEM), pakiety modernizacyjne wyrzutni, zestawy szkoleniowe i części zamienne. Lockheed Martin i Raytheon będą odpowiedzialne za realizację kontraktu. Porozumienie zakłada offset. Jego szczegóły zostaną dopiero wynegocjowane przez obydwie strony. Wartość potencjalnego kontraktu może wynieść 5,4 mld USD (20,3 mld zł). 2011: \" 1 listopada br. Lockheed Martin poinformował o przeprowadzeniu udanego odpalenia pocisków PAC-3. Próba obejmowała wykrycie, śledzenie i rażenie celu aerodynamicznego o parametrach zbliżonych do taktycznego pocisku balistycznego. Odpalono 2 pociski PAC-3, w tym jeden PAC-3 CRI (Cost Reduction Initiative) oraz jeden standardowy PAC-3, obydwa pociski przechwyciły cele. ....................................................................................................................................... Pocisk PAC-3 CRI zaprojektowany został z myślą o zmniejszeniu kosztu jednostkowego, przy jednoczesnym zachowaniu parametrów taktycznych. Postęp w dziedzinie kontroli kosztów oraz zmiany technologiczne powodują, że wdrażanie projektów takich jak PAC-3 CRI prowadzi do istotnego zmniejszenia kosztów poszczególnych typów uzbrojenia. Zmniejszanie kosztów nabiera szczególnego znaczenia w czasach ogólnoświatowego kryzysu gospodarczego, zwłaszcza w wypadku techniki opartej na nowoczesnej technologii o wysokich parametrach, do jakiej zalicza się PAC-3. Warto dodać, że koszt pojedynczego pocisku PAC-3 szacowany jest na co najmniej 5 mln USD.\"..................................... \"....To że AS stzrela sobie starymi PAC-3....\" - Oznacza to Davienie że nie rozróżniasz pocisków systemu Patriot PAC-3, a ze sputnika wiadomości mają podobna wartość co komunikaty MON o F-16.

Davien
sobota, 16 czerwca 2018, 09:09

Panie BUBA w czasie ostatniego ataku na Rijad odpalano praktycznie same PAC-2GEM-T i zestzrelili wszystkie pociski, a Burkana H-2 cieko nazwac R-17, ale dla pana wszystkto to Scud jak widac:) Po drugie pocisk PAC-3 to lata 90-te XX wieku a najnowsza wersja PAC-3 to 2000r. Po trzecie panie BUBA jeżeli niezawodnośc PAC-3 jest niska to jak pan wyjaśni ponad 120 zestzreleń, a stzrelanie pary pocisków do jednego celu to standart wg instrukcji US Army, wiec albo pan tego nie wie albo bawi się w kiepską manipulację Co do stzrelania Starymi PAC-3 ., to zaszła literówka miało byc PAC-2 no lae jak zwykle BUBA z pbraku argumentów.. A co do rozrózniania pocisków to pan panie BUBA wielokrotnie udowodnił że zupełnie się na tym nie zna , no ale to juz u pana norma. Ja akurat ze Sputnika nie korzystam , to pan twierdził że S-400 stzrela do Iskanderów wiec udowodniłem pańskie kłamstwa po prostu.

MSBS
wtorek, 12 czerwca 2018, 08:50

Bzdury opowiadasz, atakuje się software systemu pompowania kół. Pojazd się przekrzywia i rakieta trafia w toytoy z rezerwowym systemem dynam do rakiety.

BUBA
środa, 13 czerwca 2018, 02:46

Proponuję zapoznać się bliżej z metodami wyszukiwania w internecie. ............................................................................................................................................................................ \"....Próbę przejęcia kontroli nad oprogramowaniem komputerowym baterii Patriot wykryto, gdy elementy systemu – najprawdopodobniej radiolokator i jedna z wyrzutni pocisków PAC-2/PAC-3 – zaczęły wykonywać komendy, które nie zostały wcześniej wydane przez operatora. Niemieckie media, które poinformowały o zdarzeniu, powołując się na źródła w personelu niemieckiego kontyngentu wojskowego w Turcji, nie podały, kiedy incydent miał miejsce. Ministerstwo obrony Niemiec odmówiło komentarza do doniesień medialnych. Rzecznik prasowy resortu ograniczył się jedynie do stwierdzenia, że nic mu nie wiadomo, na temat próby przejęcia kontroli nad elementami niemieckiej baterii Patriot, rozmieszczonej na południu Turcji. Opisywany incydent potwierdził – zdaniem części komentatorów i zwolenników – zasadność decyzji władz federalnych o zakupie nowego systemu obrony powietrznej, MEADS...\" ............................................................................................................................................................................ Biedny dziurawy IFCN...już kawał czasu temu uczono mnie że bateria w ugrupowaniu obronnym wewnętrznie najlepiej jak komunikuje się po kabelku....w tym z takim np. CIWS Loarą lub Phalanxem.

Davien
środa, 13 czerwca 2018, 23:30

No cóz panie BUBA Altair znowu popisał sie całkowicie niepotwierdzonymi doniesieniami, które zostały jak widac zdementowane przez MO Niemiec ale dla niektórych wszystko jest do łykniecia.

BUBA
czwartek, 14 czerwca 2018, 19:46

Jest bardziej wiarygodny od polskiego MON które nie podały np informacji o wypadku F-16 nr 4050 do wiadomości publicznej......................................................... .........................................................................................Do dziś MON rzetelnie nie skomentował OFICJALNIE tego wypadku: ............................................................................................................................................. \"Samolot wielozadaniowy F-16D Block 52 nr 4079 wystartował do lotu treningowego z dwoma pilotami na pokładzie z lotniska 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu. Pilot miał ok. 250 nalotu na tym typie samolotu, drugi pilot ok. 100 h. Na wysokości ok. 10 km załoga straciła panowanie nad samolotem, który wykonał nieplanowane manewry z przeciążeniem do -g4,7 (ujemne przeciążenie jest szczególnie groźne dla samolotu i pilotów), w tym dwie niekontrolowane beczki. Samolot przestał opadać na wysokości ok. 8 km\" ............................................................................................................................................. Dowództwo Sił Powietrznych nie zdecydowało się na zawieszenie lotów samolotów F-16 (następnego dnia samoloty tego typu miały wykonywać loty patrolowe w związku z krakowskim szczytem NATO). Według rzecznika DSP, mjr. Marcina Rogusa, cytowanego przez Rzeczpospolitą, takie zachowanie samolotu przewiduje instrukcja użytkowania w locie wydana przez producenta. Jest to zatem prawdopodobnie jedyny samolot na świecie, który może utracić 2 km wysokości w sposób niekontrolowany, zgodnie z instrukcją. ................................................................................................................................................ Błasiak dementował wszystko ustami rzecznika...Marcina Rogusa. Niestety we Flight Manual F-16 Block-50/52 nie ma takich informacji. W Flight Manual F-16MLU tez nie znalazełm.

Davien
wtorek, 12 czerwca 2018, 07:18

Panie BUBA ten\"cudowny\" SAMP/T jest systemem dalej sporo gorszym od PAC-3+ zarówno jezeli chodi o mozliwości rakiet jak i radaru naprowadzającego. MEADS to te same pociski PAC-3MSE co w standardowym PAC-3+ i koniec, nowszego nic nie bedzie więc znowu sie nie popisałes panie BUBA.

jak?
sobota, 16 czerwca 2018, 18:11

Panie Dawien -masz pan na myśli nasze świeżo zakupione PAC-3 ze sławnymi radarami sektorowymi? Patriot już się powoli zawija-jest drogi,mało efektywny-do SAMP/T nie umywa się.

Pav
wtorek, 12 czerwca 2018, 07:17

Moze. Ale zauwaz ze 10mld dolarow wyplynie z Polski. Tzn. Najpierw Bank Amerykanski najpierw je wydrukuje potem mu przeplacimy za dolary a dopiero wtedy przeplacamy za baterie...

vvv
wtorek, 12 czerwca 2018, 00:28

o czym ty piszesz? MEADS jest oparty na pac-3mse oraz kiedy to patrioty zostaly zablokowane w Turcji sokoro Turcja nie posiada ich? jedynie stacjonowaly tam niemieckie baterie starego typu i nie byly one zablokowane. to s-350/400 nigdy nie wystrzelil w Syrii :)

BUBA
środa, 13 czerwca 2018, 02:53

MEADS jest oparty na sieciocentryczności. PAC-3MSE to podstawowy oręż. Zasadą MEADS jest wielosensorowość, mozliwość kożystania z dowolnego efektora wpiętego w sieć czy to przez ICBS czy przez taktyczne stanowisko dowodzenia. Równie dobrze może to być wyrzutnia Aster- 30/30NT np we Włoskim MEADS. Być może w przyszłości Włosi zintegrują sobie SAMP/T i MEADS tworząc hybrydę. PAC-3MSE jest bardzo drogi a Aster-30 50% tańsza. Rachunek jest prosty - 50% celów więcej ostrzelanych za te same pieniądze równie skutecznie.

Davien
środa, 13 czerwca 2018, 23:37

Panie BUBA, MEADS moze korzystac jedynie z tych efektorów jakie są z nim zintegrowane czyli PAC-3MSE i w przyszłości IRIS-T i żadnych innych. Włosi sa producentami Aster-30 a Niemcy nie maja zadnego innego pocisku, zreszta zarówno Aster jak i MEADS maja inne przeznaczenie i Włosi np biorąc MEADS nie rezygnuja z innych pocisków Żeby cos takiego zaistniało w Niemczech to najpierw Niemcy muszą sobie kupić pociski Aster, a nastepnie poprosić Włochów i Francuzów( bo pocisk jest wspólny) o integracje i im za to zapłacić, sami nic sobie nie zintegrują. U nas byłoby podobnie wiec zdecydowanie wolę dwa radary na baterie w Patriocie i pociski SkyCeptor zamiast Aster-30 a w przyszłości PAAC-4 o którym MEADS moze pomarzyc.

KrzysiekS
poniedziałek, 11 czerwca 2018, 21:24

Jeżeli dają produkcję CAMM/CAMM-ER w Polsce to NAREW powinna być oparta o ten system i to już!

Willgraf
wtorek, 12 czerwca 2018, 09:23

Nie ttlko Narew, Wisła powinna być anulowana z Patriotem a odpowiedzialni stanąć przed Sądem za taki wybór

Podporucznik wojsk kwatermistrzowskich
wtorek, 12 czerwca 2018, 16:40

Racja, bo SAMP/T spełnia swą funkcję - inaczej Francja także kupowałaby Patriota. Producenci SAMP/T proponują nam wejście jako trzeci współproducent, bo chcieliby pomoc kapitałową, konstrukcyjną oraz tanią produkcję w Polsce. ________ Nam się SAMP/T opłaca, bo Rosja zna Patriota jak własną kieszeń (przez Izrael), a na dodatek Patriot jest bardzo drogi, a jego koszty nie zostaną obniżone na poziom SAMP/T, co powoduje, że będziemy mieli za mało Patriotów aby skutecznie bronić suwerena, a więc pozostanie przy ochronie jego przedstawicieli --- niezdrowa sytuacja dla demokracji. ________ SAMP/T to byłaby integracja z przemysłem rakietowym, kosmicznym i lotniczym zach. UE, to droga do polskich satelitów i kosmonautów oraz do takiej integracji z zach. UE, która zmusza USA do postrzegania Polski jako części zach. UE, a więc do obrony Polski tak samo jak obrony RFN, Francji itd. nawet bez NATO. ________ Dla Polaków zaś SAMP/T byłby od strony gospodarczej i naukowej przechodzeniem do grona producentów wyrobów zaawansowanych technologii, a odchodzeniem od produkcji wyrobów prostych. Oznaczałoby to wzrost wydajności, efektywności, a co za tym idzie wzrost zamożności. _______ Obawiam się, że Patrioty i inna nieopłacalna broń i samoloty rządowe z USA to zapłata grupy polityków za pomoc w zdobyciu władzy w Polsce, czyli władzy nad nami.

Eon
środa, 13 czerwca 2018, 12:43

Polska nigdy nie zrobiła żadnego dobrego dealu z Francuzami, na niczym! NIGDY!! Mają zawsze cwanych negocjatorów a że dają najwyższe \"prowizje\" to wszyscy za francuski sprzęt przepłacają - od Francji kupują bogaci - głównie Arabowie. WSZYSTKO francuskie jest bardzo drogie!! Leclerck czy Raphale, Tigery to drożyzna!!

Podporucznik wojsk kwatermistrzowskich
środa, 13 czerwca 2018, 16:34

Wg pana nie ma dealu z Francją, bo Francuzi są winni. Gdyby to była prawda, to powstałoby pytanie, dlaczego tylko z Polską? Jeśli nie chce pan pisać bzdur w odpowiedzi, to pozostaje tylko ta: nie ma dealu z Francją, bo musiał być \"deal\" z USA. Deal w cudzysłowiu, bo chodzi o darowywanie USA pieniędzy od UE jako zapłata za pomoc w zdobyciu władzy w Polsce.

2zddk
wtorek, 12 czerwca 2018, 23:29

Zgadzam się w 100%

Davien
wtorek, 12 czerwca 2018, 07:20

Proponuja nam zarówno MICA VL jak i CAMM/CAMM-ER i cos czuje że szybciej dostalibysmy MICA VL

vvv
wtorek, 12 czerwca 2018, 00:29

jezeli skyceptor jest lepszy i ma wiekszy zasieg 120km przeciw mysliwcom i jest w trybie hit to kill to po co camm-er? camm bylby dobry na loare2

Davien
wtorek, 12 czerwca 2018, 13:32

SkyCeptor w narwi miał byc okrojony z boostera startowego więc zasieg byłby znacznie mniejszy, do tego CAMM/CAMM-ER czy MICA VL są dalej sporo od niego tańsze.

jeremi
wtorek, 12 czerwca 2018, 11:12

Podaj zrodlo zasiegu 120 km SKYCEPTORA.... wszedzie pisza o zasiegu 250-300km, ale to zasieg rakiet balistycznych jakie on zwalcza a nie jego samego, nigdzie nie znalazlem zrodla ile on sam ma...

Davien
wtorek, 12 czerwca 2018, 13:31

Panie Jeremi, zasięg Stunnera jest podawany w zródłach izraelskich na 200-300km a SkyCeptor to ulepszony Stunner, jeden z etapów PAAC-4 .

Obywatel PL
wtorek, 12 czerwca 2018, 23:14

Jeśli lepszy znaczy tańszy, to tak SC będzie lepszym Stunnerem.

Gts
wtorek, 12 czerwca 2018, 19:37

Davien zdecyduje sie raz piszesz zw Skyceptor ma zasieg wieks,y od 300 km a raz ze mniejszy od camm er, tyle ze zasieg camm-er to 45 km. Camm to pocisk do Narwi a SlyCeptor do Patriota i lepiej tego nie mylic. Co do systemu krotkiego zasiwgu dlaczego wykluczamy nasams ktory juz mamy, a ktory bardzo cenia sobie ostatnio Amerykanie? W koncu wersja amrama er ktora jest wprowadzana w miejsce starszego pocisku charakteryzuje sie bardzo podobnymi ale jednak lepszymi parametrami...

Davien
środa, 13 czerwca 2018, 09:29

Panie GTS nigdy nie pisałem że SkyCeptor ma zasięg wiekszy niz 200-300km wiec nie kłam.Po drugie przy Narwi pisałem o SkyCeptorze okrojonym z boostera startowego i nie podawałem zasięgu takiej wersji wiec znowu kłamstwo. Akurat w Polsce planowali wykorzystanie SkyCeptora w Narwi . Co do NASAMS to pocisk AMRAAM-ER ma byc wprowadzony do drugiej wersji czyli NASAMS-2 razemz ESSM( to identyczne pociski rózniące się tym że AMRAAM-ER ma głowice naprowadzająca z AIM-120)

KrzysiekS
wtorek, 12 czerwca 2018, 11:07

KrzysiekS->vvv Jeżeli dostaniemy tą technologię ale słabo się zapowiada zarówno jeżeli chodzi o systemy namierzania jak i silniki czyli tak naprawdę kto inny będzie produkował ten efektor.

Tweets Defence24