Eurosatory 2014: Nowy mundur galowy oficera Marynarki Wojennej?

21 czerwca 2014, 13:57
Nowy wzór galowy oficera Marynarki Wojennej? – fot. M.Dura
Reklama

Szczególne zainteresowanie Polaków zwiedzających wystawę Eurosatory 2014 wzbudził nieznany jeszcze wzór munduru galowego dla oficera Marynarki Wojennej RP.

W nowym umundurowaniu zmieniono praktycznie wszystko poza białą czapką garnizonową (w tym przypadku była to czapka oficera młodszego ale bez stopnia) i złotymi guzikami. Wprowadzono zupełnie nowy wzór kurtki dwurzędowej w kolorze białym, bez kieszeni, wykładanego kołnierza i bez koszuli z krawatem ale za to ze stójką w kolorze zielonym.

Nie ma też sznura galowego oraz stopni na rękawie ale wprowadzono epolety – w tym przypadku w kolorze złotym. Całość spina biały pas ze srebrną klamrą bez koalicyjki.

Spodnie również w białym kolorze miały dwa złote lampasy przedzielone zieloną lamówką. Białe mają być również rękawiczki i buty.

Niestety nie otrzymaliśmy od wystawcy – francuskiej firmy EUROMATEX France odpowiedzi, czy nowy wzór umundurowania powstał na czyjeś zamówienie, czy też jest tylko inwencją projektantów. I skąd wzięła się właśnie polska czapka?

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 29
Reklama
NAVY
środa, 25 czerwca 2014, 22:10

hm ? Będzie mundur nie będzie floty ....

Artwi
wtorek, 24 czerwca 2014, 14:30

Ale obciach! Do kompletu do tych złotych lampasów i epoletów oprócz tego rapieru powinni jeszcze dodawać... papugę i przepaskę na jedno oko! :-)))

rocznik72
niedziela, 22 czerwca 2014, 16:39

"interesujący" Kto wpadł na tak idiotyczny pomysł. To ma być mundur galowy Oficera Marynarki Wojennej RP, czy wojsk Carskich? Nie przypominam takich epoletów w historii MW RP.

Robert
poniedziałek, 23 czerwca 2014, 03:23

Gwoli scislosci epolety byly, w okresie II RP, noszone do galowego czarnego surdutu, ale lacznie z dystynkcjami na rekawie. W latach 90tych przywracajac mundur wieczorowy oficera MW zarzucono taki archaizm mundurowy jak zlote lampasy na rzecz atlasowych, więc i te zlote epolety nie wpisuja się w przyjety nurt ewolucji munduru MW realizowanej z pelnym poszanowaniem tradycji. Projektantowi radze zmienic dealera;) i odwiedzic ekspozycje mundurowa na ORP Blyskawica.

gośc
piątek, 25 lipca 2014, 14:28

a gdzie parasol wraz z obowiązkowym Piętaszkiem wz. uż. 1776? :)

Robert
niedziela, 22 czerwca 2014, 15:46

To raczej wzor munduru dla strazy miejskiej albo hotelowej w Swinoujsciu lub innej miejscowosci nadmorskiej. Totalna bzdura i wychodzi kompletny brak wiedzy u projektanta nt. najbardziej zakorzenionego w tradycji munduru marynarki wojennej. Drogi Autorze, Maks lepiej pisz o radarach bo to zbedna i szkodliwa reklama francuskiego przemyslu tekstylnego. Tego by jeszcze brakowalo gdybysmy musieli mundury kupowac za granica.

zielony ludek
niedziela, 22 czerwca 2014, 15:26

bardzo gustowny, pasuje do operetkowej marynarki wojennej, chyba projektant Kadafiego szuka nowych rynkow zbytu

starszy marynarz
niedziela, 22 czerwca 2014, 10:23

Kompletne bezguście. Skąd jeszcze te zielone kolory, chyba dla Straży Granicznej bo to oni w Morskiej SG zrobili sobie zielone otoki i wypustki przy spodniach. Ponadto jeżeli bez korcika to musi być szabla. Ale to tylko francuskie projekty podobnie jak z okrętami niby są ale nie ma.

Jack Bauer
niedziela, 22 czerwca 2014, 01:51

Ta zielona stójka to chyba wstęp do Marynarki Śródlądowej :-) Generalnie, niech to sobie Francuzi oferują w byłych koloniach.

Jerzy G
poniedziałek, 21 września 2015, 09:55

Zbytek i przesada. Najpierw Marynarka Wojenna RP musi zmienić status z muzeum na nowoczesną dobrze uzbrojony rodzaj Sił Zbrojnych

prześmiewca
sobota, 21 czerwca 2014, 21:57

Tuskmenistan co raz bardziej przypomina republikę bananową III Świata. Jak ten wzór munduru zostanie wprowadzony to również mundurami! Im bardziej bananowa republika III Świata tym bardziej imponujące mundury ma tam armia! :)

Marianek
środa, 25 czerwca 2014, 11:10

To jest jakiś żart ?

Elf
sobota, 21 czerwca 2014, 20:57

marynarka w kryzysie... jej naprawę zaczęto od mundurów?

Jacek
niedziela, 7 sierpnia 2016, 02:59

Ten mundur oficera polskiej marynarki wojennej to jakiś obciach.Połączenie wojsk napoleanśkich z czapką ułanów (nie ubliżając tej formacji wojska polskiego) ale nie o to chodzi.Tak jak formacje wojsk polskich mają charakterystyczne mundury tradycyjne które na przełomie dziejów się zmieniały zależnie od formacji wojska i zawsze były piękne to mundur galowy proponowany dla oficera marynarki wojennej zupełnie nie pasuje.Nie róbmy obciachu.

kris
sobota, 21 czerwca 2014, 17:35

okropny aż odrzuca bezguście totalne francuzi byli chyba na kacu i nie widzieli dokładnie kolorów

Janusz
niedziela, 7 sierpnia 2016, 02:27

SZukam wśród tych artykułow polskiego munduru galowego wysokiej ranki oficerów marynarki wojennej przed komuną.Pamiętam ze mundur był w kolorze (kremowym lub podobnym) z wszystkimi insygniami należnymi oficerom danej rangi.Nadmieniam że to był ubiur tylko galowy na specjalne okazje i był naprawdę piękny.P.S.ja trzy lata spędziłem na dywizjonie niszczycieli w mundurze typu koc czy lato czy zima zmieniał się tylko pokrowiec na czapce.

Podpułkownik Wareda
poniedziałek, 23 czerwca 2014, 14:31

Przykro to stwierdzić, ale muszę przyłączyć się do tych, którzy bez pardonu skrytykowali wzór munduru galowego dla oficera Polskiej Marynarki wojennej. Otóż nie, Panowie projektanci - TEN NUMER NIE PRZEJDZIE! To, co widać na zamieszczonej fotografii, to jest - jak mówi młodzież - pomieszanie z poplątaniem oraz obciach. Pamiętam, swego czasu, wielce rozpisywano się w prasie na temat tzw. półfraków dla kadry zawodowej Marynarki Wojennej. Też nic z tego nie wyszło. Osobiście, proponuję wrócić /ewentualnie nieco jedynie zmodyfikować/ do przedwojennego wzoru munduru galowego oficerów Marynarki Wojennej II RP. Moim zdaniem, to były naprawdę udane mundury - pod każdym względem. Jak wyglądały te mundury? Można je obejrzeć, np. w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie lub na archiwalnych zdjęciach - w kolekcji internetowej Narodowego Archiwum Cyfrowego. Jest ich tam sporo. Autentycznym wzorem munduru galowego dla współczesnych projektantów, powinny być mundury galowe, jakie nosili między innymi: Szef Kierownictwa Marynarki Wojennej, kontradmirał Jerzy Świrski, Zastępca Szefa Kierownictwa Marynarki Wojennej, kontradmirał Xawery Czernicki, Dowódca Floty, kontradmirał Józef Unrug, Dowódca Rejonu Umocnionego Hel, komandor Włodzimierz Steyer i wielu innych. Na ich mundurach galowych - proszę wzorować się, Panowie projektanci.

Kristoforos67
piątek, 22 sierpnia 2014, 21:43

RACJA !!!!! Oficer Marynarki Wojennej powinien wyglądać jak żołnierz a nie jak pajac filmowy. Człowiek , który to zaprojektował jak mniemam nigdy nie był w wojsku , o Marynarce Wojennej nie wspomnę . Ten projektant to jak wnioskuję z załączonego obrazka jest chyba jakaś dżender ciota - ci chi chi .

Martinez
sobota, 21 czerwca 2014, 16:05

czapka polska wzięła się z demobilu. Tak jak wszystko co stoi w polskich portach i udaje że jest marynarką wojenną. Dokończcie Gawrona a nie mundurki oglądacie. Banda dekowników nic więcej.

sorbi
sobota, 21 czerwca 2014, 15:39

Epolety ??? W życiu!! PEwnie te mundury będą dołącznone 'w Promocji" w przypadku wyboru ich oferty na okręty. Według mnie skromne jest piękne - jak nasz krok defiladowy.

r2d2
sobota, 21 czerwca 2014, 15:20

Brawo!!! Modernizacja marynarki zaczyna się od mundurów. I to jakich!!! Wypas normalnie :-) Wygląda to jak oficer jakiejś republiki bananowej tudzież pogrobowca kadaffiego.

Michał
sobota, 21 czerwca 2014, 15:16

Boże uchowaj!

Silbermond
sobota, 21 czerwca 2014, 23:36

Ha Ha Ha haahahahhaha.

Darek
sobota, 21 czerwca 2014, 14:53

Trza mieć nadzieję, że to inwencja projektantów i to nie bardzo bystrych, bo gdyby było inaczej to normalnie cyrk...

Rocznik72
niedziela, 22 czerwca 2014, 16:41

Ale masz kompleksy. Od 2007 roku Rządy sprawuje miłująca POkój PO + PSL a ty tego nie zauważyłeś.

zenon
sobota, 21 czerwca 2014, 22:32

Nie te są zarezerwowane dla kaczora na koniu.

japiórkuje
sobota, 21 czerwca 2014, 14:34

A gdzie złote naszywki Admirała Donalda Ducka?

Szopenfeldziarz
sobota, 21 czerwca 2014, 14:27

To musi być żart. Poza tym oficer Marynarki Wojennej musi mieć okazję przyodziać taki przepiękny mundur - a gdy floty zabraknie...

rabarbarus
sobota, 21 czerwca 2014, 14:08

Szczególnie gustowne są te złote epolety. Moim zdaniem czapkę powinien zastąpić tradycyjny napoleoński pieróg...

Tweets Defence24