Reklama

Polityka obronna

Europoltech 2017: "Antyterrorystyczne" pistolety dla służb

 • Oryginalna płaskorzeźba z orłem, która zdobiła główne wejście do budynku Nowych Koszar w Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Fot. M.Dura
  Oryginalna płaskorzeźba z orłem, która zdobiła główne wejście do budynku Nowych Koszar w Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Fot. M.Dura

Cenzin zaprezentował po raz pierwszy na gdańskich targach broń typu B&T USW (ang. Universal Service Weapon) kalibru 9 mm, który dedykowany jest służbom mundurowym. Przy wymiarach standardowego pistoletu zapewnia ona szybki i celny strzał na dystansie nawet 75 metrów. Jest to odpowiedź na zagrożenia związane z terroryzmem. 

Na Europoltech 2017 miała miejsce polska premiera broni typu Universal Service Weapon szwajcarskiej firmy B&T (dawniej Brügger & Thomet). Jest to konstrukcja bazująca na doświadczeniu ostatnich lat związanym ze zwalczaniem terrorystów i innych zagrożeń. W wielu sytuacjach służby pojawiające się jako pierwsze na miejscy zdarzenia nie posiadały broni zdolnej do skutecznego wyeliminowania napastnika uzbrojonego w samobójczy ładunek wybuchowy (pas szachida) czy karabin Kałasznikowa.

B&T USW Cenzin
B&T USW - fot. J. Sabak

Propozycja firmy B&T to broń o wymiarach i masie zbliżonych do pistoletu służbowego, ale zdolna do rażenia celu z zasięgiem i precyzją zbliżoną do pistoletu maszynowego czy karabinków policyjnych. Producent informuje, że przy użyciu specjalnej, bezpiecznej kabury dobycie broni i oddanie strzału zajmuje poniżej 1 sekundy.

USW posiada wbudowaną, szybko rozkładaną kolbę oraz zintegrowany celownik Aimpoint Nano Micro Red Dot Sight, który został opracowany specjalnie dla tej broni i nie jest dostępny oddzielnie. Pod lufą zamocowana jest latarka taktyczna B&T APL.

B&T USW Cenzin
B&T USW - fot. J. Sabak

Broń jest bardzo precyzyjnie wykonana i zgodnie z informacjami producenta pozwala na skuteczne rażenie celów ogniem pojedynczym na dystansie 75m. Przy tym z kolną złożoną bron mierzy 253mm długości (z kolbą rozłożoną 486mm) i waży jedynie 1160 gramów. Mowa tu o obecnie oferowanej wersji USW A1, jednak w 2017 roku B&T planuje wprowadzić model polimoerowy o masie 980 gramów. USW może być zasilamy ze standardowych magazynków o pojemności 17, 19 i 30 naboi 9x19 mm.

Nowy typ broni może być interesującą propozycją nie tylko dla policji i służb mundurowych czy służb specjalnych, ale również dla ochrony obiektów o szczególnym znaczeniu, takich jak lotniska, rafinerie czy dworce kolejowe. USW znajduje się w ofercie spółki Cenzin, która będzie ten typ broni promować również podczas MSPO 2017. 

Reklama

Komentarze (9)

 1. Observer

  Jeśli mamy iść w tę stronę to w kierunku MP7A1. Wielkość porównywalna a możliwości nieporównywalnie większe.

  1. Kowal

   Dużo większy i dużo cięższy więc nie wiem co tu jest porównywalne.

 2. kocham

  A co na to raki używane przez ochronę co mają na to do powiedzenia ?

 3. Buba

  Gdzie tu innowacja?Kolba i celownik laserowy to nie nowości.Moc obalająca pocisku Para też nie rewelacja.Moim zdaniem to raczej marketingowa próba sprzedania czegoś ,czego jeszcze nie było.

  1. m

   Nic dodać, nic ująć. Jedyna nowość to kolba stanowiąca integralną część broni, tyle że rozkładana zawiasowo.

 4. Kowal

  To już lepszym rozwiązaniem jest PM98/mossberg w radiowozie, prostsze tańsze i skuteczniejsze.

  1. Qba

   Tańsze to nie bardzo, celniejsze też nie

 5. Qba

  Lufę ma dość krótką bo o długości tylko 105 mm.

  1. Kowal

   Wazniejsza jest dlugosc lini celowniczej.

 6. Marek B

  Mozna zapobiegac i nie wpuszczac tego towarzystwa !!! To polski PM i tyle czym sie tu zachwycac?

 7. As

  CAA Roni conversion kit. Można przebudowywać różne pistolety do standardów pm. Po co wyważać otwarte drzwi?

 8. Gall Anonim

  "Nowe to dobrze zapomniane stare". Pistolet z kolbą? Takich "wynalazków" było sporo długo przed I Wojną Światową.

  1. kogut

   Trafne, ale przyznasz jednak, że to nowocześniejsza konstrukcja od Mauzera C96... : ) Uzytkownicy ocenią!

 9. BA Baracus

  A na MSPO to co pokazywali? :)

Reklama