Reklama

Technologie

Estonia: 9 ofert na nowy karabinek. Na liście Fabryka Broni „Łucznik”

Fot. www.mil.ee
Fot. www.mil.ee

Estońskie Centrum Inwestycji w Obronność (ECDI) zakwalifikowało 9 spośród 14 oferentów do udziału w przetargu na nowe karabinki dla sił zbrojnych i służb mundurowych. Postępowanie dotyczy niemal 30 tys. karabinków kalibru 5,56 mm i 7,62 mm a jego wartość szacowana jest na 75 mln euro. 

W lipcu bieżącego roku przetarg na nową broń podstawową, która zastąpi w armii estońskiej szwedzkie karabinki Ak4 i Galil, rozpisało Estońskie Centrum Inwestycji w Obronność (ECDI). Jest to niedawno utworzona agencja rządową do spraw zakupów dla sił zbrojnych i służb mundurowych. Przetarg dotyczący karabinków, które mają zunifikować uzbrojenie stosowane w obu brygadach piechoty estońskich sił zbrojnych.

O kontrakt starają się renomowani producenci z całego świata. W finałowej dziewiątce znalazły się: Fabryka Broni "Łucznik" - Radom, Heckler & Koch, Sig Sauer, Colt Canada Corporation, Ceska Zbrojovka, Israel Weapon Industries Ltd, Lewis Machine & Tool Company, Patriot Ordnance Factory Inc. oraz ze wspólną ofertą Fabbrica dArmi Pietro Beretta i Sako.

Wstępna faza, zaplanowana na lata 2018-2021, obejmuje dostawę 11 tys. karabinków. Kolejne 18 tys. Estonia planuje pozyskać do roku 2024. Oprócz sił zbrojnych odbiorca nowej broni mają być też służby podległe Ministerstwu Sprawiedliwości, Policja oraz Straż Graniczna.

Łączna wartość kontraktu może sięgnąć 75 mln euro i jest to drugi co do wartości kontrakt który ma zostać zawarty w przyszłym roku. Na pierwszym miejscu priorytetów znalazł się wspólny z Finlandią zakup koreańskich dział samobieżnych K9 kalibru 155 mm. 

Czytaj też: Estonia i Finlandia planują wspólny zakup haubic K9 Thunder

Reklama

Komentarze (24)

 1. SZARIK

  Najlepszym systemem broni strzeleckiej dla drużyny jest 5,56 mm HK 416 i 7,62 HK 417. Wszystkie bogate kraje teraz go kupują. FB Radom powinna jak najszybciej zbudować MSBS 7,62x 51 mm NATO i oferować go razem z GROTEM.

  1. Marek L.

   Najlepszym OBECNIE systemem broni strzeleckiej dla drużyny jest dostępny w kalibrach 5,56 mm, oraz w 7,62 x 51 mm NATO, IWI TAVOR, względnie, w tych samych kalibrach, IWI X95. (Oprócz tego oba karabinki dostępne w kalibrach 9 mm Parabellum, oraz w rosyjskim 5,45 mm.).

  2. Qba

   Lepsze są FN SCAR i Sig Sauer MCX

 2. Pilot

  A gdzie FN

  1. Qba

   W USA

 3. xyz

  Coś ktoś może wie na temat spotkania przedstawicieli pakistańskiego przemysłu zbrojeniowego z PGZ. Czesi zaniepokojeni. MSBS z szansą na kontrakt? + ČZ i Beretta. Ktoś coś?

  1. seba

   Nie wiem na jaki kontrakt miałby się załapać GROT w Pakistanie. Pakistan zastępuje dwa kalibry 7,62x39 i 7,62x51. Żaden póki co nie jest w ofercie systemu MSBS.

 4. Dolcik

  Nie zasłaniajcie wszystkiego polityką. Dobry produkt obroni się sam.

 5. SLAW69

  W Estonii FB nie ma szans (polityka). Uważam, że większe możliwości ma kierunek na Pakistan. Bo: FB oferuje nowoczesną rodzinę broni, FB nie ma możliwości produkcji dużej ilości, FB potrzebuje klientów, Pakistan chce produkować nowoczesną broń u siebie i szuka jej długo i może sobie na to pozwolić. Oczywiście tej szansie trzeba by jakoś pomóc. :)))

  1. ZX72

   Estonia jest najbardziej nam przychylnym państwem z grupy państw nadbałtyckich. O bliskości politycznej niech świadczy fakt, że LOT został inwestorem w estońskich liniach lotniczych Nordica. Są dobre relacje z politykami estońskimi.

 6. Przemo

  FB wystartowało z Berylem? Bo nie jestem pewien czy są gotowi na produkcję MSBS jednocześnie dla WP i Estonii.

  1. Extern

   Masz kontrakt to i masz kredyt na rozwój.

 7. Mateusz

  Niemcy wycofują G36, najpewniej im to za wcisną.

 8. Tak bedzie

  Na 85% będzie to H&K G36/G36C 15% CZ805 tyle w temacie GROT NIE BOOOO JEST POLSKI i na rynku to świeżak myśle ze jak FB sprzeda 1000 szt. Gdzie kolwiek to będzie sukces

  1. Kos

   A co powiesz jak sprzeda 500 000 sztuk, pozostawiając w polu Brena i Berettę?

  2. ZZ

   Raczej: 50% na HK, 20% na Sig Sauera, i po 10% na Colta, IWI i CZ.

  3. Tadek

   Skąd wiesz że HK akurat ten karabin oferuje?

 9. Razparuk

  Bren albo HK dostaną kontrakt

  1. Tadek

   Stawialbym na Berette przez powiązanie z Sako ale możesz mieć rację.

 10. polak mały

  Nie dadzą rady bo cena z kosmosu. Tylko naszą bogatą armię stać na msbs.

  1. ZZ

   No zabawne. A przeliczył Pan, ile Estonia chce dać za jedną sztukę? Już odpowiadam: ok. 11 000 zł.

  2. Extern

   Niedawno na stronie jakiegoś handlarza bronią dla cywilów widziałem Czeskiego Brena za cenę ponad 13 tysięcy złotych. MSBS może wcale nie jest taki drogi w tej kategorii broni jak go tu niektórzy malują.

 11. Maxiu

  Fb nie ma zdolnosci produkcyjnych, przeciez to wciaż manufaktura

  1. Marcin

   Chyba już nie. Ostatnio poczynili sporo inwestycji w park maszynowy.

 12. Młody

  Nawet jak nasi wygrają, to nie mają mocy produkcyjnych, by wywiązać się z kontraktu, chyba, że w zamian za znaczne opóźnienie kontraktu dla WP, w sensie, najpierw przez 1-2 lata robi dla Estonii, a potem powraca do zamówienia dla naszych.

  1. ZZ

   Biorąc pod uwagę skalę zamówienia wystarczy o rok wydłużyć czas na dostarczenie sprzętu dla WP. Można byłoby dostarczać równolegle dla obydwu odbiorców.

 13. dkekekenek

  FB Łucznik jest na tej liście ze względu na chęć pokazania jakieś bliskości między Estonią a PL i ich wiary zapewne ze jakby co to realnie tylko Polacy im pomogą, a wybrany i tak zostanie H&K

 14. kartacz

  Bren 2 i to w obu wersjach. FB Radom bez szans. Czarno widzę, czyli uratuje nas jedynie kontrakt z krajem afrykańskim.

  1. SAS

   Bren 2 i to w obu wersjach nawet nie dorasta w 1/4 do FB Radom. Czeska Zbrojówka z tym swoim Brenem2 została daaaaaalekoooo w tyle za naszym MSBS „Grot” takie fakty kamo:)

 15. Ślązak

  Jeżeli Grot zwycięży w przetargu w jakimś kraju i pokona konkurencje ze świata , będę wiedział że mamy broń na światowym poziomie i publiczne środki wydane na niego nie zostały zmarnowane jak wyszło byle co to lepiej było kupić licencję na HK albo Brena, mam nadzieję że Grot to udany projekt ale fajnie by było dostać dowód

  1. Rafal

   Grot to dobra bron a to, ze pewnie sie nie sprzeda w Estoni to nie wina, ze jest gorszy niz np. Bren, tylko naszeg marketingu i rzadu.

  2. Infernoav

   Obejrzyj filmy na YT z Teksasu. Przedstawiano tam wcześniejszą wersje MSBS i po próbach było jedno pytanie, gdzie i za ile będzie można kupić. MSBS jest bronią na Światowym poziomie, na jest że względu na modułowość konstrukcja unikalną. Stawiam jednak na wygraną Niemiec lub USA ze względów polityczna-gospodarczych, a nie ze względu na przewagę jakości.

  3. FG42

   Lepiej kupić licencję HK albo Brena? Żartujesz. Jeśli i tak zmieniamy broń strzelecką na nowszą to lepiej na broń produkowaną na miejscu u siebie, i w dodatku jedną z najlepszych na świecie.

 16. prof Smrodek

  Eksport broni to działania polityczne, a nie handlowe i tyle w temacie.

 17. vvv

  jestem ciekaw jak wypadnie zestawienie cenowe msbs vs hk416 :)

  1. Grzyb

   Może być ciekawie. Beryl dla naszej armii wychodził po 6 tys za szt a dla Nigerii mimo że musiano zmienić kaliber po 3200...

 18. egjiao

  Każdy, kto zna choć trochę historię wie, że MSBS podzieli los karabinu WA2000.

  1. Ober

   Nie wiem gdzie tu widzisz jakąś analogię ale chętnie wysłucham co masz o tym do powiedzenia.

 19. wq

  Beryl cz grot msbs

 20. LL

  Niech się postarają, jak wygrają, to przetrą szlak dla dalszego eksportu.

  1. Adam

   Nie mają szans

 21. Marek1

  Niestety typuję Brena 2 dla Estonii. No chyba, że sie nasze "asy" dyplomacji naucza w końcu, ze takie kontrakty, to prawie zawsze jest tzw. deal łączony z innymi kwestiami polityczno-gospodarczymi. Póki co nasz MSZ i MON jest w tym raczej beznadziejny niestety ...

 22. 3Gun

  Jestem pod wrażeniem aktywnego marketingu pana Franca deSommy z POF USA. Brawo. Robią naprawdę świetny sprzęt. Tym niemniej Łucznikowi życzę powodzenia i sukcesów.

 23. Przema

  Na pewno Łucznik nie wygra ale trzymam kciuki żeby doszli jak najdalej aby o FB za granicą zaczęli myśleć poważnie.

 24. BBB

  Beryl czy MSBS?

Reklama