Reklama

Geopolityka

"Elektroniczne" Gulfstreamy dla Australii

Departament Stanu USA wydał zgodę na potencjalną sprzedaż w ramach Foreign Military Sales maszyn rozpoznawczych Gulfstream G550 władzom Australii. Jak szacują Amerykanie, wartość umowy może wynosić maksymalnie 1,3 mld USD. 

Jak informuje Departament Stanu, Australia zainteresowana jest zakupem do 5 maszyn Gulfstream G550, które zintegrowane będą z wyposażeniem AISREW (Airborne Intelligence, Surveillance, Reconnaissance and Electronic Warfare). Samoloty mają więc służyć do wykonywania misji rozpoznania, nadzoru i wywiadu za pomocą zaawansowanych systemów obserwacji technicznej oraz prowadzenia walki elektronicznej.

Nowe samoloty mają wzmocnić zdolności rozpoznawcze sił RAAF. Maszyna G550 ma bowiem być zdolna do prowadzenia działań przez nawet 12 h i mieć zasięg ponad 12 tys. km. Specyfika samolotów klasy G550 powoduje, że będą one mogły być używane do długotrwałych misji w znacznym oddaleniu od stałych baz. Uzupełniłyby one znajdujących się na wyposażeniu australijskich sił sześć maszyn E-7A Wedgetail. Władze kraju zdecydowały się na zakup ośmiu samolotów Poseidon P-8A, dostawy już się rozpoczęły. 

Czytaj więcej: Walka Elektroniczna – niechciane dziecko polskiej armii [ANALIZA]  

Co więcej, samoloty mają zostać zgodnie z prośbą australijskich władz wyposażone w bezpieczne systemy łączności oraz układy obronne. Sprzedaż ma również obejmować m.in. części zapasowe oraz wsparcie obejmujące cały okres korzystania z maszyny przez Australijczyków.

Według agencji DSCA głównym wykonawcą potencjalnej umowy będzie koncern L3 (Teksas). Pierwsze samoloty pojawiłyby się, zgodnie z planem Australijczyków, na początku przyszłej dekady. Wstępnie zakłada się, że zakup może być przeprowadzony w dwóch transzach

Dwie maszyny G550 w wersji do przewozu VIP zostały w ubiegłym roku zakupione przez Siły Powietrzne RP, pierwszy z nich - "Książe Józef Poniatowski" - został już dostarczony.

Zobacz też: "Książę Józef Poniatowski" od środka. Kownacki: Przywracamy normalność [Defence24.pl TV]

 

Reklama

Komentarze (1)

 1. jurgen

  czyli w Golfstream G550 upchać wyposażenie z Poseidon P-8A (co Boeing już sugerował) i doposażyć w co trzeba jest optymalne rozwiązanie dla PL w programach Rybitwa i Płomykówka

  1. Rafal

   Optymalne to sa Casy.

  2. zuo

   no niezupełnie, G550 nie przenosi uzbrojenia więc nie może służyć do zwlaczania okrętów i okrętów podowdnych

Reklama