Reklama

Geopolityka

Egipcjanie głosują nad nową konstytucją

Na zdj. egzemplarz projektu nowej konstytucji egipskiej - fot. naharnet.com
Na zdj. egzemplarz projektu nowej konstytucji egipskiej - fot. naharnet.com

15 grudnia br. nieco ponad połowa Egipcjan głosuje nad projektem nowej konstytucji sporządzonym w pośpiechu przez zdominowane przez islamistów Zgromadzenie Konstytucyjne. Porządku pilnuje 120 tys. żołnierzy, 6 tys. czołgów i transporterów opancerzonych.Uprawnionych do głosowania jest 51 mln Egipcjan. Jednak, ze względu na protest sędziów referendum zostanie przeprowadzone w dwóch etapach (drugi 22 grudnia), gdyż nie ma wystarczającej liczby arbitrów potrzebnych do nadzorowania przebiegu głosowania.

15 grudnia br. głosy oddadzą mieszkańcy największych prowincji i głównych miast, w tym Kairu i Aleksandrii. Wcześniej głosowali Egipcjanie za granicą. Wyniki oficjalne zostaną ogłoszone dopiero po 22 grudnia, jednak cząstkowe i sondażowe pojawią się wcześniej.

Jeszcze 14 grudnia br. natomiast w Aleksandrii i Kairze starli się ze sobą zwolennicy i przeciwnicy obecnej ekipy rządzącej i stworzonego przez nią projektu konstytucji. 

Niezależnie od wyniku referendum, możliwa jest dalsza eskalacja konfliktu wewnętrznego w kraju, w którym pogłębia się równocześnie kryzys gospodarczy.

(MMT)
Reklama

Komentarze

    Reklama