Reklama

Geopolityka

Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Złożenie wieńców na płycie GNŻ. Fot. Maciej Nędzyński (CO MON)
Złożenie wieńców na płycie GNŻ. Fot. Maciej Nędzyński (CO MON)

Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz bierze udział w uroczystych obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

– Oni byli nieugięci, oni byli niezłomni. I dlatego dzisiaj możemy tutaj być i dlatego możemy odbudowywać niepodległość Polski i dlatego dzisiaj możemy odbudowywać Wojsko Polskie, i dlatego dzisiaj mogą powstawać nowe formacje w tym wojsku, tak abyśmy nigdy nie musieli przeżywać hańby porażki, goryczy nowej okupacji, dramatu niszczenia niepodległego państwa polskiego. To jest właśnie dorobek Żołnierzy Niezłomnych

szef MON Antoni Macierewicz

W uroczystym Apelu Pamięci obok Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza uczestniczył wiceminister Bartosz Kownacki, a także podsekretarze stanu Bartłomiej Grabski i Wojciech Fałkowski, kadra dowódcza Wojska Polskiego, harcerze, klasy mundurowe, reprezentacja podchorążych oraz grupy rekonstrukcji historycznej. 

Zwracając się do Żołnierzy Wyklętych obecnych na uroczystości, dziękując im za trud i ofiarę minister Antoni Macierewicz podkreślił: To Wy stanowiliście ten fundament Polski, dzięki któremu dzisiaj mamy szanse odbudowywać państwo. Nie ma słów uznania, nie ma takich nagród, które, by to co zrobiliście w sposób właściwy, godny, w sposób satysfakcjonujący mogło ukazać naszą wdzięczność. Pamiętamy, że przenieśliście myśl o niepodległości przez najgorsze, najstraszniejsze lata. Będziemy w tym duchu wychowywać najmłodsze pokolenie, będziemy w duchu tych wartości budować niepodległą Rzeczpospolitą.

Odczytanie Apelu Pamięci Żołnierzy Wyklętych poprzedziła uroczystość wręczenia awansów na wyższe stopnie oficerskie. Na zakończenie uroczystości członkowie Studenckiego Koła Historycznego przedstawili inscenizację pt.: „Uwolnienie aresztantów z posterunku Milicji Obywatelskiej”.

Po zakończeniu uroczystości nastąpił wymarsz uczestników apelu, którzy trasą wiodącą Al. Jerozolimskimi, Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem dotarli na plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie podsekretarz stanu w MON prof.dr hab. Wojciech Fałkowski złożył wieniec na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

W południe, minister wziął udział w uroczystości patriotycznej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie przed Panteonem Chwały w kwaterze „Ł” (na „Łączce”).

 

Reklama

Komentarze (7)

 1. Mikołaj Rej

  CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM !!!

 2. Bulka

  Dzięki oporowi zbrojnemu Żołnierzy Wyklętych mamy w wolnej Polsce do kogo się odwoływać w sferze tradycji historycznej. I to przecież widać.

 3. Grzesiek

  „Bądź Polakiem, to znaczy całe zdolności zużyj dla dobra Polski i wszystkich Polaków" pisze ppłk Łukasz Ciepliński w liście do syna, którego nigdy nie poznał.

 4. Piotrek1

  Chwała Bohaterom ,niech spoczywają w pokoju, ci którzy oddali życie za wolną Polskę i oby odnaleziono zwłoki wszystkich Wyklętych, którzy zostali zabici przez komunistyczne władze.

 5. olo

  Cześć i Chwała Bohaterom.

 6. endras

  Cześć ich pamięci.

 7. mp

  Cześć i Chwała Bohaterom!

Reklama