Reklama

Siły zbrojne

Dywizja NATO w Elblągu z nowym szefem sztabu

Fot. Centrum Operacji Lądowych - Dowództwo Komponentu Lądowego
Fot. Centrum Operacji Lądowych - Dowództwo Komponentu Lądowego

Jak poinformował resort obrony, nowym szefem sztabu Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód w Elblągu został generał brygady Adam Joks. 

Tego samego dnia Ministerstwo Obrony Narodowej podało, że dotychczasowy szef sztabu płk Robert Orłowski, który pełnił obowiązki od listopada ub. r., został odwołany i przeniesiony do rezerwy kadrowej.

Wg stacji RMF FM mężczyzną zatrzymanym przez policję za składanie seksualnych propozycji 14-latce, jest wysoki oficer wojska z wielonarodowej dywizji w Elblągu. Potwierdziła to policja w Grudziądzu. MON nie potwierdziło jednak, czy chodzi o płk. Orłowskiego. Żandarmeria Wojskowa, która przejęła sprawę, także nie udzieliła takiej informacji.

Gen. bryg. Joks urodził się 5 lipca 1966 roku w Ostrzeszowie. Ukończył studia w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych im. T. Kościuszki we Wrocławiu. Był dotychczas szefem zarządu Wojsk Aeromobilnych i Zmotoryzowanych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, wcześniej dowodził 6. Brygadą Powietrznodesantową w Krakowie, Centralną Grupą Wsparcia Współpracy Cywilno-wojskowej CIMIC w Kielcach, służył w Dowództwie Wojsk Lądowych, a także w dowództwie wielonarodowej dywizji w Iraku. Minowanie na generała brygady Adam Joks otrzymał 15 sierpnia 2013 roku z rąk Prezydent RP Bronisława Komorowskiego.

Utworzenie w Elblągu Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód wiąże się z sojuszniczą operacją wsparcia wschodniej flanki. Będą mu podporządkowane brygady złożone z batalionowych grup bojowych NATO stacjonujących w regionie.

PAP - mini

Reklama

Komentarze (2)

  1. kasjopeja

    świetny dowódca - byle takich więcej w naszej armii choć jego kolegów równie znakomitych i wyszkolonych żołnierzy generałów Guta i Patalonga Macierewicz się pozbył co uważam za zdradę stanu.

  2. wiadomo

    Natowskie standardy.

Reklama