Siły zbrojne

Dworczyk o docelowym szkoleniu rezerwistów: rocznie 20-25 tys. w ramach Legii Akademickiej i 5 tys. w klasach mundurowych [SKANER Defence24]

Wiceszef MON Michał Dworczyk. Fot. Defence24.pl

"Jeżeli będzie zainteresowanie, to wydaje się, że można by pokusić się, by każdego roku między 20 a 25 tys. studentów odbywało szkolenie na różnych poziomach w ramach Legii Akademickiej" – powiedział w programie SKANER Defence24 wiceszef MON Michał Dworczyk. Dodał, że resort byłby zadowolony, gdyby ochotnicze szkolenie poligonowe kończyło rocznie ok. 5 tys. uczniów klas mundurowych w szkołach średnich.

Mamy potrzeby na poziomie 30-35 tys. rezerwistów w skali roku. Liczymy, że w tym roku żołnierzy, którzy złożą przysięgę po odbyciu służby przygotowawczej, będzie między 10 a 12 tys. Pozostaje nam 20 tys. rezerwistów, których musimy pozyskać z innych źródeł, więc im więcej przyszłych żołnierzy zostanie przeszkolonych w ramach Legii Akademickiej, tym lepiej.

wiceszef MON Michał Dworczyk

Pilotaż Legii Akademickiej, który MON rozpoczyna w tym roku akademickim na uczelniach państwowych, zakłada zarówno szkolenie szeregowych, jak i podoficerów rezerwy. Jak powiedział, Dworczyk, już teraz widać, że mogą być zmiany. Docelowo MON chciałoby szkolić w ramach Legii Akademickiej ponad 20 tys. studentów rocznie.

Jeżeli będzie taki potencjał i takie zainteresowanie, to wydaje mi się, że można by pokusić się o to, aby każdego roku między 20 a 25 tys. studentów odbywało szkolenie na różnych poziomach.

wiceszef MON Michał Dworczyk

MON chciałoby także, by rocznie ok. 5 tys. uczniów klas mundurowych kończyło ochotnicze szkolenie poligonowe. Pilotaż tego programu również rozpoczął się w tym roku.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.