Reklama

Siły zbrojne

DSEI 2015: Supacat prezentuje lekki pojazd rozpoznawczy LRV400 Mk2

Fot. Defence24.pl
Fot. Defence24.pl

W ramach tegorocznego DSEI firma Supacat pokazała nowy brytyjski lekki pojazd rozpoznawczy, oznaczony jako LRV400 Mk2. Maszyna jest w głównej mierze przeznaczona dla sił specjalnych. Punktem wyjścia do opracowania obecnego LRV400 Mk2 była konstrukcja Land Rover Discovery.

Supacat zakłada, że użytkownicy pojazdu będą mogli poruszać się nim nawet do 160 km/h w promieniu do 800 km od punktu startowego. Gwarantować to ma zastosowany w LRV400 Mk2 silnik V6 3.0 turbo diesel (256 bhp), z momentem obrotowym 600 Nm. Pojazd ma ośmiobiegową automatyczną skrzynię biegów. Szacuje się, że będzie przewoził 3-4 operatorów sił operacji specjalnych i ładunek o łącznej masie 1700 kg. Pojazd jest przystosowany do zamontowania różnego typu lekkiej broni, systemów komunikacji, a także lekkiego opancerzenia, zgodnie z sugestiami oraz wymaganiami odbiorcy.

Do zalet LRV400 Mk2, podkreślanych przez wystawcę, należy chociażby zdolność do łatwego przekonwertowania układu jezdnego z systemu 4x4 na 6x6. Umożliwia to zwiększenie ładowności pojazdu, jego pojemności czy też zasięgu operacyjnego w zależności od wymogów danej misji. Oczywiście, jak przystało na maszynę przygotowywaną dla sił operacji specjalnych, LRV400 Mk2 ma się wyróżniać dzielnością terenową. Pozwalają mu na to chociażby niezależne pneumatyczne, dwuwahaczowe systemy zawieszenia na przód i tył, pozwalające na regulację wysokości zawieszenia, jak również obowiązkowy w pojazdach tego rodzaju napęd na cztery koła. Ważnym atutem LRV400 Mk2 ma być możliwość łatwego transportu z całym wyposażeniem za pomocą popularnych śmigłowców CH-47 Chinook.

Supacat był dotychczas znany na rynku zbrojeniowym w Zjednoczonym Królestwie oraz Australii. Do jego sztandarowych produktów zaliczały się pojazdy rozpoznawcze Jackal, HMT 600 Coyote oraz HMT Extenda. Wraz z pojawieniem się w ofercie LRV400 Mk2 firma zamierza powalczyć o klientów szukających pojazdów pomiędzy wspomnianymi Jackal, Coyote, a quadami wykorzystywanymi przez siły specjalne.

Reklama

Komentarze (1)

 1. Ziemowit z Demencji

  Ale jak to? Nie ma foteli przeciwwybuchowych i nie wytrzymuje wybuchu miny? To MONoza go nie kupi. Za cienki na polskie wojsko.

  1. vvv

   widac ze nie umiesz czytac ze zrozumieniem. lekki pojazd a pojazd rozpoznaczwy to 2 rozne sprawy. ten jest dla piechoty ale dla ciebie wszystko to jedno i to samo

  2. KrisNY

   Na Polskie warunki zimowe ten pojazd sie kompletnie nie nadaje. Powinni na niego zarzucic plandeke od Zuka

Reklama