Reklama

Siły zbrojne

DSEI 2015: Sonoboje pomogą dronom zwalczać okręty podwodne

fot. M.Dura
fot. M.Dura

Brytyjska firma Ultra Electronics zaprezentowała w Londynie rodzinę pław hydroakustycznych – w tym miniaturową, pasywną sonoboję, która dzięki niewielkiej wadze i małym rozmiarom może być również wykorzystywana z bezzałogowych statków powietrznych. W ten sposób drony zyskają możliwość poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych.

Ultra Electronics zaprezentowała na DSEI 2015 swoje nowe rozwiązanie obok standardowych pław hydroakustycznych: ALFEA o rozmiarze „A” (o długości 36 cali - 91,44 cm) i SQS 955 HIDAR o rozmiarze „G” (o długości 16,5 cala (41,91 cm). Dzięki temu można było sobie łatwo uświadomić, o jak duże zmiany w długości chodzi (nowa pława jest w klasie „F” o długości 12 cali - 30,48 cm). Zachowano przy tym standardowo przyjętą w NATO średnicę pław, by można je było wykorzystywać ze standardowych wyrzutni, w jakie są wyposażane załogowe statki powietrzne lotnictwa morskiego.

W nowej pławie zastosowano zupełnie nową technikę multistatycznego namierzania obiektów podwodnych, która według producenta ma znacząco zwiększyć prawdopodobieństwo wykrycia i dokładność pozycjonowania celów.

Prace wykonane przez Ultra Electronics pozwolą na stworzenie zupełnie nowej klasy dronów latających, które działając nad morzem będą mogły być również wykorzystywane do wykrywania okrętów podwodnych.

Co więcej proponuje się również wykorzystać do tego celów bezzałogowe systemy nawodne. Ultra Electronics już zaprezentowała takie rozwiązanie na dronie nawodnym, który dodatkowo tym się wyróżniał, że był zasilany dzięki panelom słonecznym. Zastosowano przy tym zrzutnię pław największych (klasy „A”). Tak więc stosując wersję „F” automatycznie ma się możliwość zabrania większej ilości sonoboi.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Hoplita

    Ponoć w samym środku Australii ( na jakiejś pustyni), USA wybudowało oceaniczną bazę nasłuchową. Tak, w samym centrum kontynentu. Zrobili to aby przekonać Australijczyków to uwiązania się z USA w razie ewentualnego przyszłego konfliktu z Chinami.

    1. ula2

      PONOĆ ZSRR 17 września '39 ratował słowian wschodnich przed hitlerowcami. PONOĆ wybudowano bazę, PONOĆ na pewno przeciwko Chinom lub PONOĆ najprawdopodobniej przeciwko Rosji. Hoplito, PONOĆ to służy do dezinformacji.

Reklama