Drony i Rosomak BMS ruszą w tym roku

12 czerwca 2018, 14:59
RosomakM
Fot. chor. Rafał Mniedło.
Reklama

Ministerstwo Obrony Narodowej chce jeszcze w tym roku podpisać umowy na system zarządzania polem walki Rosomak BMS oraz bezzałogowe systemy powietrzne krótkiego zasięgu Orlik. W obu tych programach wcześniejsze postępowania unieważniono, a obecne procedury skierowano do spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa.

W odpowiedzi na pytania Defence24.pl Oddział Mediów poinformował, że w kwietniu rozpoczęto postępowanie na pozyskanie bezzałogowców klasy mini typu Wizjer. Z kolei podpisanie kontraktu na drony klasy taktycznej krótkiego zasięgu Orlik planowane jest w czwartym kwartale tego roku.

Postępowanie na drony Wizjer zostało skierowane do spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa. Podobną decyzję już wcześniej resort obrony podjął w odniesieniu do programu Orlik. Obecnie prowadzone są w nim negocjacje z jednym wykonawcą – konsorcjum kierowanym przez PGZ, złożonym też z PIT-Radwar i WZL nr 2.

image
Bezzałogowiec E-310/PGZ-19R. Fot. A. Hładij/Defence24.pl. 

Dotyczą one zakupu bezzałogowców typu E-310/PGZ-19R. Program Orlik jest o tyle istotny, że będzie to pierwsze wdrożenie na szerszą skalę do Wojska Polskiego dronów klasy taktycznej, o zasięgu około 150-200 km. Obecnie w WP używane są przede wszystkim drony klasy mini (głównie polskie FlyEye i izraelskie Orbitery, a także krajowe systemy Neox) oraz system amunicji krążącej Warmate.

Jedynym użytkownikiem cięższych dronów są Wojska Specjalne, które maja na wyposażeniu amerykański system Scan Eagle. Niedługo zostanie on zastąpiony przez zestaw BlackJack. Dopiero jednak realizacja programu Orlik rozwiąże problem rozpoznania na dalszych odległościach. Jest to tym bardziej istotne, że w tym roku powinien zostać zawarty kontrakt na system artylerii rakietowej Homar, a BSP Orlik jest podstawowym środkiem rozpoznania.

MON zapewnił też, że jeszcze w drugim kwartale tego roku powinna zostać podpisana umowa na system zarządzania polem walki Rosomak BMS. Program będzie realizowany przez konsorcjum z liderem PGZ. Zakłada on pozyskanie, w kilku etapach, systemu zarządzania polem walki dla łącznie pięciu batalionów zmotoryzowanych, wyposażonych w KTO Rosomak z wieżami Hitfist-30.

W przyszłości jednak BMS powinny otrzymać również inne jednostki. Z kolei transportery Rosomak znajdujące się na uzbrojeniu wspomnianych pięciu batalionów są planowane do modernizacji poprzez doposażenie wież Hitfist-30 w wyrzutnie ppk Spike-LR.

Ministerstwo Obrony Narodowej zdecydowało o anulowaniu poprzednich postępowań na Rosomak BMS oraz drony Wizjer i Orlik jeszcze w 2016 roku. Przeprowadzono ponowną ocenę występowania podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa (PIBP), w wyniku której zamówienia te skierowano do spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa. Ta decyzja pociągnęła jednak za sobą opóźnienie realizacji tych postępowań. Jeszcze w lipcu 2017 roku resort obrony informował, że kontrakty na system Rosomak BMS i BSP Orlik zostaną podpisane w ubiegłym roku, co jednak nie nastąpiło.

Ostatnie deklaracje MON wskazują na możliwość rozpoczęcia realizacji tych dwóch istotnych z punktu widzenia Sił Zbrojnych (a w szczególności Wojsk Lądowych) programów jeszcze w tym roku. Zakupy bezzałogowców klasy taktycznej mają skokowo zwiększyć potencjał rozpoznania, a systemu BMS – możliwości dowodzenia i zarządzania walką do poziomu batalionu. Podobne rozwiązania są już wprowadzane na szeroką skalę w innych armiach na świecie.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 53
Reklama
derkaczyk
piątek, 6 lipca 2018, 10:16

Mam pytanie takie a jak sa wskazywane cele dla Homara powyżej 40 km . Czy w Reginie są jakieś drony które mogą to robić.

PKP kargo
czwartek, 14 czerwca 2018, 08:12

Wisła, Narew, Homar... Jak dojada kto, jak doleca helikoptery, jak wypłyną lodzie gdy nie będzie obrony opl...samolty i rakiety będą latały jak będą chciały... A trzeba pamiętać, że nasz kraj jest sfotografowany z każdej strony... A potencjalny przeciwnik ma dużo, rakiet i dużo samolotów i broń atomowa... A MY chcemy kto w jakieś bms dozbrajac? Po co by go rakieta rozwaliła...czy w mon zdają sobie sprawę, że potencjalny przeciwnik ma plan deeskalacyjnego zrzucenia atomu na nasz kraj?!!!?? Meble do domu kupuje się na koniec wpierw stan surowy zamkniety

stary
środa, 13 czerwca 2018, 22:34

Powtórka z rozrywki. BMS Teldatu gotowaa MON zamawia w PGZ coś, czego nie ma.Podobnie drony- WBE ma drony a MON swoje w PGZ.Efekt - zero dostaw.

Zajac
czwartek, 14 czerwca 2018, 03:14

To nieistotne co MON chce ! Wazne za co placi, A MON juz nie ma grosza z 40+ mld zl 2018 ...

noniewm
środa, 13 czerwca 2018, 15:37

To śmieszne Takie przetargi powinny się odbywać w tydzień To nie jest flota okrętów podwodnych

Muniek
środa, 13 czerwca 2018, 13:13

Szkoda że Wizjer nie został ogłoszony jako postepowanie otwarte - kiedy PIT-Radwar na oczy widział odpowiedniego BSP..? Oczywiście, PGZ dołoży swoje 40%, będziemy mieli drogo i ...drogo

Lord
środa, 13 czerwca 2018, 11:00

Faktycznie - MON=planuje się : ). Hitler w swoim bunkrze przed śmiercią, też operował nie istniejącymi jednostkami nawet armiami, które miały go ocalić.

Paweł
środa, 13 czerwca 2018, 08:51

Autor wspomina, że ma to być konieczne dla Homara. OK. A gdzie wskazywanie celów dla naszych rakiet NSM? Już zapomnieli? Mamy mercedesa, który można wykorzystać na chwilę obecną w 10%.... w dobrym układzie.

ito
środa, 13 czerwca 2018, 08:03

Nowe polskie zawołanie bojowe: \"MON planuje\". Rosomak dojrzał już do modernizacji midlife, a ciągle nie uzyskał podstawowych przewidzianych na dzień dobry możliwości (np. PPK). Pierwsze drony szczebla taktycznego PLANUJE SIĘ wprowadzić. A gdzie piętro operacyjne? Rozpoznanie strategiczne? U sojuszników? Sojusznicy mają własne priorytety i własne interesy. Śmiejemy się z SU22 że \"ślepy bokser\", a cała polska armia jest w tej sytuacji. Amerykanie mają nas bronić? Jak wyżej- własne priorytety i własne interesy, im martwy balast niepotrzebny.

Ok bajdur
środa, 13 czerwca 2018, 07:29

Jest gotowy Jaśmin ale zamiast rozmawiać z producentem, to wszędzie ładuje się PGZ. Jak zakupy w Polsce mogą być ekonomicznie uzasadnione jeśli łańcuch dostawców jest wydłużony?

prawdziwie polski.....ziemniak
czwartek, 14 czerwca 2018, 23:56

Jaśmin jest chyba zbyt mało.....polski ;)))

Rekomendujący
środa, 13 czerwca 2018, 07:29

Dobór dostawców SpW (szczególnie tak ważnego i złożonego) oraz wydatkowanie dużych środków publicznych na jego zakup powinny być realizowane przez dawno zidentyfikowanych (także przez IU) krajowych producentów posiadających rzeczywiste kompetencje, osiągnięcia w danej dziedzinie i niezbędne uprawnienia. Dlaczego jest inaczej i do czego to prowadzi świadczą o tym chociażby dotychczasowe długotrwałe niepowodzenia zaopatrzeniowe w tym zakresie, które co bardzo dziwne spowodowali głównie ci na których się nadal \"gra\" w tych tematach - rekomenduję to wnikliwie zbadać, wyciągnąć wnioski i zrobić raz na zawsze porządek w tym obszarze. Inaczej będziemy nadal bezmyślnie i bardzo kosztownie brnąć w ślepą uliczkę.

Bartek
środa, 13 czerwca 2018, 06:54

Bez urazy ale PGZ to powinno miec zakaz ustawowy dotykania sie do modernizacji armii. Za trzy lata i miliard zlotych dowiemy sie że trzeba kolejnych 3 lat i 3 miliardow...

Lazy Lazer
czwartek, 14 czerwca 2018, 03:17

Tylko 3 ??? Pobozne zyczenie ...

As
środa, 13 czerwca 2018, 05:54

Nijak nie mogę sobie wyobrazić, że nasz potencjalny agresor tak mocno pracujący nad wszystkim co daje przewagę w wojnie elektronicznej, rozwijający przy formacjach specjalistyczne oddziały dopuści do tego aby była możliwość puszczania takich zabawek jak drony tej klasy jakie jesteśmy w stanie poskładać z chińskich części.

zeus89
środa, 13 czerwca 2018, 11:19

Nie wiem kogo dokładnie masz na myśli mówiąc \"nasz wróg\" ale jeśli chodzi ci o Rosję to przykład z Syrii pokazał, że bez problemów przeleci nad nimi wszystko.

Wojak
wtorek, 12 czerwca 2018, 23:13

A kiedy Spike??? Bez rakiet nasze oddziały zmotoryzowane są bezbronne!!!

Grzyb
wtorek, 12 czerwca 2018, 23:00

No I chwalić Boga, niech się w końcu coś zacznie realizować, bo szlag człowieka może trafić z tymi analizami, pracami badawczo koncepcyjnymi i unieważnianymi przetargami!

Grzyb
wtorek, 12 czerwca 2018, 23:00

No I chwalić Boga, niech się w końcu coś zacznie realizować, bo szlag człowieka może trafić z tymi analizami, pracami badawczo koncepcyjnymi i unieważnianymi przetargami!

attikus
wtorek, 12 czerwca 2018, 22:43

Mamy dwa sprawdzone systemy ,które są na wyposażeniu armii -a pchamy się w nieznany system - gdzie tu sens wojskowy i ekonomiczny -paranoja ocierajaca się o sabotaż

hermanaryk
środa, 13 czerwca 2018, 09:09

Jeśli chodzi o zabezpieczenie kontrwywiadowcze, paranoja jest bardzo pożądaną cechą.

dropik
środa, 13 czerwca 2018, 08:32

to inna klasa dronów , ale fakt , że to Miś z PGZ .

Zenek
wtorek, 12 czerwca 2018, 22:30

jak PGZ zrobi użyteczny BMS to ja jestem Św. Mikołaj.

Koleszek
środa, 13 czerwca 2018, 10:07

A rozdajesz prezenty?

tom
wtorek, 12 czerwca 2018, 21:10

czekamy na spika w wieży a nie model samolociku wystrzeliwany z gumy modelarskiej

Wkurzony ratownik
środa, 13 czerwca 2018, 13:19

A ja myślałem, że na to i na to

Paweł
środa, 13 czerwca 2018, 08:53

Już się nie doczekamy.

Marek1
wtorek, 12 czerwca 2018, 20:59

Jak widać paranoja AM w pełni udzieliła się obecnemu kierownictwu MON, które nadal z uporem idioty ignoruje gotowe już i sprawdzone rozwiązania z poza PGZ. Zbierający doskonałe recenzje BMS Jaśmin z Teldatu jest tu jaskrawym przykładem patologicznego uporu monowskiego betonu. MB&Co. podobnie jak poprzednicy wolą NIE kupić NIC lub sprzęt dużo gorszej jakości i droższy, byleby produkowany przez elektorat pracujący w spółkach PGZ.

Mr B
środa, 13 czerwca 2018, 10:01

Trudno się nie zgodzić. AM zostawił stepy a MB pustynię i nawet zgliszczy nie będzie. AM chociaż dużo mówił a MB nawet tego nie robi....(oczywiście żart...)

Jan
środa, 13 czerwca 2018, 09:58

A Warmate, to skąd jest?

Zajac
czwartek, 14 czerwca 2018, 03:23

Nie ma tego cuda ! Sa obiecanki. I to duzo,

PKP kargo
środa, 13 czerwca 2018, 10:36

Musieli coś kupić bo by do buntu mogło dojść... By wybory przegrali w wojsku

dropik
środa, 13 czerwca 2018, 08:34

A jak minister się sprawdził na poprzednim stanowisku ? Tak samo lub gorzej będzie na nowym ;)

Pimke
środa, 13 czerwca 2018, 05:47

Obecna ekipa chce tylko sprzet pgz. Siemoniaki za to nie kupowaly nic. Co lepsze? Jednak pgz.

Lazy Lazer
czwartek, 14 czerwca 2018, 03:25

Zero do kwadratu to nadal ZERO !!

Marek1
środa, 13 czerwca 2018, 12:30

Pimke - akurat Siemoniak jest najmniej winny degeneracji technicznej WP(w odróżnieniu od swych poprzedników) i po wydarzeniach na Ukrainie w 2014 r. zrobił DUŻO(i szybko) dla modernizacji skansenu o nazwie WP. Np. gdyby nie Siemoniak, to do tej pory zapewne Krab NIE miałby podwozia. Jedyną zaś \"zasługą\" AM było, ze NIE uwalił części projektów/przetargów wdrażanych przez poprzednika(np.Krab/Rak) ...

hermanaryk
środa, 13 czerwca 2018, 15:17

Zasługą AM było to, że ruszył programy, które pod kierownictwem Siemoniaka zostałyby na papierze, bo \"piniędzy nie ma i nie będzie\".

JSM
środa, 13 czerwca 2018, 00:57

Nie mogli kupić tego Teldatu? A przynajmniej ze 35%? Byłoby z korzyścią i dla Armii i dla Teldatu. A i Antoni nie zbierałby jobów za sabotaż.

Patcolo
wtorek, 12 czerwca 2018, 20:55

Pożyjemy, zobaczymy. Żyjemy w czasach w których słowo ministra nic nie znaczy

RO Bot
środa, 13 czerwca 2018, 12:22

Returned value=TRUE!

Ja
wtorek, 12 czerwca 2018, 19:21

A SPIKE do rosomaków?

Marek1
środa, 13 czerwca 2018, 09:40

Ja - jak widać dla kolejnego już MON-u ppk na KTO to kwestia 5-rzednej ważności. Priorytet ma NAJwiększa orkiestra wojskowa w Europie, PUŁK reprezentacyjny WP, śpiewająco-gadajace ławki, sponsorowanie innych ministerstw, WOT i marnotrawienie całego, niewielkiego budżetu MW na budowę jednostek pomocniczych(holowniki, zbiornikowce, ratowniki, itp) o ZEROWEJ wartości bojowej. SKANSEN sprzętowy o nazwie WP ma się dzięki MON wręcz świetnie, z roku na rok przybywa muzealnych obiektów.

Mr B
środa, 13 czerwca 2018, 14:53

Marek1 - pozostaje jeszcze kwestia IU i niekończących się dialogów do dialogów przecież to jawna dywersja jest...że nikt za to się nie wziął.

Gts
wtorek, 12 czerwca 2018, 19:15

Oba te przetargi to przyklad jak uwalilo sie dobre rozwiazania podmiotow prywatnych zeby mozna byko defraudowac kase w panstwowych zakladach i dac stanowiska rodzinom. Oczywiscie na ustach slogan o tym ze prywatne to nie strategiczne, ale kazdy wie ze to zwykle wycieranie sobie geby.

picia
piątek, 15 czerwca 2018, 01:13

WB electronics w 24% jest wlasnoscia skarbu Panstwa , WB dostao juz zamowienie na 1000szt Warmate ,tak wiec jak nie wiesz o czym piszesz to zwyczajnie nie pisz

Mr. B
środa, 13 czerwca 2018, 10:13

Pan wie, ja wiem, dużo innych osób wie o co w tym chodzi ale co z tego wynika...że nasza armia popada w ruinę (może zbyt mocne słowo) . niestety widać jak na dłoni że kierownictwo mon zamisat inwestować w silną armię woli w większej części polegać na wojskach USA jakoby one będą nas bronić w razie W. Niestety to tak nie działa umiesz liczyć liczy na siebie czyli na swoją nowoczesną (której my nie posiadamy). Kupowanie rakiet patriot owszem bardzo potrzebny ale to wg. mnie wygląda to na płacenie swoistego abonamentu USA za pobyt ich wojsk u nas a to tylko początek.

raffffffff
środa, 13 czerwca 2018, 17:03

Nie tylko my tak robimy. Norwegia płaci za obecność wojsk USA i dobrze robi. Niemcy pewnie też po cichu płacą za bazy. A jak Polska chce wreszcie zrobić to co inni to oczywiście jest be. Armia popada w ruinę m.in. dlatego, że kasy już nie laduje się tyle co kiedyś. U.S. Army też nie ma lekko.

sylwester
wtorek, 12 czerwca 2018, 18:30

pomarzyć dobra rzecz , jeden z ważniejszych programów w naszej armii a jak nie było tak nie ma ,

Polak Maly
wtorek, 12 czerwca 2018, 17:15

Powinnismy kupić Mante z WB Elektronic. Ale pewnie kupimy jakies badziewie z PGZ.

Extern
środa, 13 czerwca 2018, 09:12

Albo bardziej tradycyjny FlySar z radarem. Szkoda że grupa rekonstrukcyjna sanacji tak się boi \"prywaciarza\".

R.
środa, 13 czerwca 2018, 08:47

Raczej WB ELECTRONICS, chyba że nazwa się zmieniła. Proponuję uprzejmie popatrzeć i zapoznać się jak wygląda proponowany projekt i jego techniczne rozwiązanie, a nie oceniać produkt. Osobiście rozwiązania Manty nie znam, zatem się nie wypowiadam, może jest OK (a to co w prasie to jakby mało jak dla mnie). Ponadto proszę zwrócić uwagę, że Skarb Państwa ma pewne i to niemałe udziały w spółce WB Electronics (24 proc. akcji, wartość 128 mln zł) - szumnie ogłoszono to wydarzenie. Pomyśl (i przemyśl) najpierw co wypisujesz Polaku na temat innych instytucji.

ROBERT T
środa, 13 czerwca 2018, 00:00

SKARP PAŃSTWA MA JUŻ UDZIAŁY W WB.

kubuskow
środa, 13 czerwca 2018, 12:58

Niestety.

Tweets Defence24