Reklama

Siły zbrojne

Dowódcy US Army w MON. Rozmowy m.in. o Zapad 2017

Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej/Twitter
Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej/Twitter

Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz spotkał się z generałem Markiem A. Milley’em, Szefem Sztabu Wojsk Lądowych Stanów Zjednoczonych, oraz generałem Timothym McGuire’em, zastępcą Dowódcy Wojsk Lądowych USA w Europie. Rozmowy dotyczyły współpracy w zakresie obrony powietrznej i artylerii rakietowej, ale też nadchodzących ćwiczeń armii białoruskiej i rosyjskiej Zapad-2017.

Jak informuje mjr Anna Pęzioł-Wójtowicz, spotkanie dotyczyło perspektyw dalszego wzmocnienia obecności sił zbrojnych USA w Polsce oraz dalszej współpracy w kwestii obronności między Polską a USA w obliczu narastającego zagrożenia ze wschodu. Minister Macierewicz oraz generał Milley wymienili poglądy na temat strategii i celów politycznych Federacji Rosyjskiej, ze szczególnym uwzględnieniem oceny zaplanowanych na wrzesień ćwiczeń Zapad 17. 

Czytaj więcej: "Największe manewry od 20 lat". Szwecja odpowiada na Zapad-2017 [5 PUNKTÓW]

Gen. Milley przywołał ostatnią wizytę prezydenta Donalda Trumpa w Warszawie i wizytę wiceprezydenta Mike’a Pence’a w państwach bałtyckich jako wyraz zdecydowanego zaangażowania Stanów Zjednoczonych w bezpieczeństwo regionu.

Podczas rozmowy omówiono dalszy rozwój amerykańskiej obecności w regionie, realizowanej w postaci pancernej brygadowej grupy bojowej (ABCT), Europejskiej Inicjatywy Wzmocnienia (ERI) oraz poprzez wzmocnioną wysuniętą obecności NATO (eFP), a także podjęto kwestię rozmieszczenia stałych baz sprzętu wojskowego.

Co więcej, zidentyfikowane zostały najważniejsze potrzeby w tym zakresie, obejmujące współpracę w dziedzinie infrastruktury, obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, artylerii dalekiego zasięgu oraz transportu wojsk i wsparcia powietrznego wojsk lądowych. Podkreślony został najbliższy cel współpracy sił zbrojnych obu państw: koordynacja i synchronizacja planów obronnych w przyszłości.

Delegacji towarzyszył Ambasador USA w Polsce Paul Jones. Ze strony polskiej w spotkaniu uczestniczyli: gen. broni Michał Sikora I zastępca Szefa Sztabu Generalnego WP, gen. dyw. Jarosław Mika Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Dominik Smyrgała - Szef Gabinetu Politycznego MON.
 
Czytaj więcej: „Koń trojański”. Co Rosjanie pokażą na ćwiczeniach Zapad 2017? [PROGNOZA]

Reklama

Komentarze (3)

 1. CH

  Dobrze piszesz wer.Sila ataku bedzie miazdzaca.

 2. Jasio

  To pan Waszczykowski w wywiadzie dla ruskiej telewizji mówił że już więcej wojsk USA w Polsce nie trzeba a pan Macierewicz mówi o wzmacnianiu obecności i o tym żeby wojsk było jeszcze więcej..... Czy oni w tym rządzie komunikują się w ogóle między sobą???

  1. tryt

   A co to komu przeszkadza? Jeden i drugi mówią o tym samym, tylko że trochę inaczej. To nie apteka, żeby mierzyć wszystkie słowa wagą aptekarską. Co więcej, Rusków trzeba takim oficjalnym stanowiskiem czarować a po cichu robić swoje.

 3. wer

  Spokojnie Polska odpowie 45 nowymi nominacjami generlskimi , 5 nowymi wagonami dla nich oraz 300 limuzynami bmw. A jeszcze zapomnialem o nowych gulfstremach. Jak ruscy generałowie zobaczą jak w Polsce ich odpowiednicy mają zaraz do nas przejdą , mamy dobry plan.

Reklama