Reklama

Siły zbrojne

Dowódca Generalny w Turcji. Rozmowy o współpracy wojskowej

Współpraca wojskowa polskich i tureckich sił zbrojnych była głównym tematem wizyty Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni dr Mirosława Różańskiego w Ankarze i Istambule - informuje DGRSZ. 

- Położenie geograficzne i znaczenie naszych krajów dla NATO odgrywa istotną rolę. Dlatego uważam, że wymiana doświadczeń, poznawanie procedur działania oraz wspólne ćwiczenia są i powinny być ważnym elementem naszej współpracy - przyznał generał Różański. Mówił również o dobrych relacjach między krajami oraz potwierdził intencję ich bezwzględnego kontynuowania w przyszłości.

W mijającym roku Tureccy żołnierze brali udział w największych polskich manewrach wojskowych pod kryptonimem Anakonda-16. Z kolei spadochroniarze z 6. Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa uczestniczyli w ćwiczeniu Efes-16, które odbyło się na terytorium Turcji. Podczas bilateralnych spotkań min. z szefem Sztabu Generalnego Turcji gen. Hulusim Akarem i Dowódcą Sił Lądowych gen. Salihem Zeki Çolakiem Dowódca Generalny RSZ zaprosił ich do udziału w przyszłorocznym ćwiczeniu Dragon-17.

Dyskutowano także na temat sytuacji bezpieczeństwa na świecie, ze szczególnym uwzględnieniem Europy Wschodniej oraz południa Starego Kontynentu. Generałowie wskazywali największe zagrożenia oraz wyzwania z jakimi będą musieli się zmierzyć w najbliższej przyszłości.

Jednym z punktów spotkań była również wymiana doświadczeń w zakresie funkcjonowania oraz roli korpusu podoficerskiego w Siłach Zbrojnych Turcji i Polski. Starszy podoficer DGRSZ  st. chor. sztab. Krzysztof Podkuliński przedstawił drogę ewolucyjnych zmian, jakie zostały i będą w tym zakresie zaimplementowane w SZ RP.

Podczas wizyty w Ankarze Polska delegacja oddała hołd i złożyła wieniec w Anitkabir - Mauzoleum Atatürka, założyciela Republiki Turcji. Dowódca Generalny RSZ spotkał się także z Ambasadorem RP w Turcji Maciejem Langiem. Podczas całej wizyty generałowi Różańskiemu towarzyszył Attache Obrony RP ppłk Sławomir Cecha.

Reklama

Komentarze (3)

 1. endras1

  To Turcja jeszcze jest w NATO. Po co tam pojechał chyba na wycieczkę.

 2. Marek1

  Niestety wojskowi, nawet w stopniu wielogwiazdkowych generałów, NIE prowadzą rozmów o pozyskiwaniu nowoczesnych technologii dla skansenu jakim jest WP. Tym NIESTETY zajmują się politycy, a o tych poprzednich i obecnych NIC dobrego powiedzieć można ...

 3. kkkk

  Dobry kierunek

  1. ccc

   Zwłaszcza jak Turcja wyleci z NATO. Nie da sie dwóch srok za ogony trzymać albo NATO albo roSSja.

Reklama