Reklama

Siły zbrojne

Dostawa samolotów Su-35 dla Chin

 • Fot. chińskie media
  Fot. chińskie media

Chiny odebrały kolejną dostawę samolotów myśliwskich Su-35 „Flanker-E” produkcji rosyjskiej.

Chiny odebrały dostawę co najmniej pięciu kolejnych, nowych samolotów myśliwskich Su-35 "Flanker-E". W locie z Komsomolska nad Amurem, gdzie znajdują się zakłady producenta maszyny, Komsomolskiego Zjednoczonego Przemysłu Lotniczego, do chińskiej bazy Cangzhou-Cangxian samolotom Su-35 towarzyszył transportowiec Ił-76TD.

Umowę na dostawę 24 maszyn Su-35 podpisano w listopadzie 2015 r., po ponad pięcioletnich negocjacjach. Dostawa pierwszych maszyn miała miejsce w grudniu 2016 roku.

Czytaj też: Rosyjskie myśliwce Su-35 dla Chin. "Podpisano kontrakt"

Reklama

Komentarze (8)

 1. Kubuspuchatek

  A para su35 przegoniła f22 które to próbowały powstrzymać su25 przed atakiem na isis. Cały net o tym huczy a tutaj cisza. Pojawiła sie para 35 to Amerykanie swymi cudakami ogon pod siebie i ucieczka. Kozaki na su22 i 25? No ale na pewno suczki były obserwowane przez kolejna pare f22 tylko o tym nie wiedziały - hahaha. I po co su57 jak f22 wieją od 35. Ale jaja.

  1. Smuteczek

   Taka jest konsekwencja załozen samolotow z technologia steath. Przewaga informacyjna, atak pozachoryzontalny. Z bliska nic z tego nie ma znaczenia i efekt walki kołowej w najlepszym przypadku niepewny. Co wiec mieli zrobic?

  2. yaro

   No może nie tajk do końca bo się obruszyli i do CNN poszli :-) ----------------- Z powodu „nieodpowiedzialnego zachowania” rosyjskich wojskowych USA obawiają się, że „będą musiały zestrzeliwać” rosyjskie samoloty nad Syrią. Może do tego dojść, jeśli rosyjskie maszyny będą zagrażać siłom USA lub zachodniej koalicji, która walczy z ISIS – informuje CNN. — Przede wszystkim obawiamy się, że będziemy musieli zestrzelić rosyjski samolot, bo działania rosyjskiego lotnictwa mogą zagrażać naszym siłom powietrznym lub lądowym — powiedział rzecznik Centralnego Dowództwa Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych płk Damiens Picart. — Liderzy koalicji wielokrotnie podkreślali, że są tutaj, aby walczyć z ISIS, a nie z Rosjanami czy kimś innym — zapewnił

  3. ZZ

   >"A para su35 przegoniła f22" Wszystko super, tylko... Jedynym źródłem jest tutaj opowieść Rosjan - nie raczyli nawet wkleić screenshota z gry, jak to kiedyś zrobili.

 2. sad7686

  amerykanie ukradli bron od niemcow, ruscy ukradli bron od amerykanow, a chinczycy od ruskich i amerykanow, niedlugo amerykanie beda kradli od chinczykow a ruscy wroca na trojki

 3. devlin0

  Dlaczego My nie możemy kupić samolotów od Rosjan?

  1. tak tylko...

   Też się zastanawiam dlaczego II Rzeczpospolita nie współpracowała z III Rzeszą na płaszczyźnie wspólnego uzbrojenia...

  2. gh

   "Dlaczego My nie możemy kupić samolotów od Rosjan?" Najlepiej od razu się rozbrojmy, i podpiszmy z nimi memorandum o pokoju i nienaruszalności granic :)

  3. Wołek

   Naprawdę tego nie rozumiesz?

 4. Powtórka

  Chiny znów wykiwają rusów i skopiują ich technologie.

  1. zdegusowany_poziomem

   a jaką skopiowali ? Bo jak na razie mają rzeczy podobne z wyglądu a to wiele zmienia ...

  2. normalne

   Ruskie już w momencie negocjacji kontraktu wiedzieli, że Chiny skopiują Su-35.

 5. ?

  Jak to jest że Chiny jeszcze coś od Rosji kupują? Trochę technologii już z całego świata ukradli, do tego w ich systemie rządów pieniądze na zbrojenia to ostatnie co się wyczerpie więc wydawałoby się że już sami by mogli robić coś lepszego od Su-35 i to masowo.

  1. BoaDusiciel

   Rosjanie potrzebują $ to biegną do Chin i proszą aby coś kupili.

  2. skyceptor

   cały system dowodzenia (czyli transmisja danych, łączność, zarządzanie) na szczeblu armii robi im Rosja ... a Ty mówisz, że coś kupują ?

  3. CB

   Bo zapewne chodzi również o politykę, a nie tylko ekonomię. My też ostatnio zapowiadamy zakupy praktycznie tylko w USA, a nie wszystko jest przecież ekonomicznie uzasadnione, bo jest najzwyczajniej droższe i czasami gorsze od konkurencji.

 6. mosze

  Ile czasu zajmie Chińczykom skopiowanie tego samolotu?

  1. czerwony gonzo

   Popatrz ile trwa kopiowanie rosyjskich silników i jeszcze się nie udało. I nawet jak się uda, to AL-41 jest końcem ewolucji tego silnika a Projektu 30 Rosjanie im nie sprzedadzą. Pakistańczycy do JF-17 nie chcą Chińskich "lepszych" silników, tylko chcą rosyjskie RD-93. I nawet jak coś Kitajce kopiują, to nie tej jakości - np. kopułka ochraniająca rosyjski OLS jest szafirowa - tego Chińczycy też nie potrafią skopiować i u nich jest akrylowa, którą co kilka lotów trzeba wymieniać, bo się rysuje. Ponadto podejrzewam, że Rosja za samą kasę tego nie oddała (choć 24 szt. to roczna produkcja dużych zakładów lotniczych) - pewnie w zamian też coś otrzymali, np. linie do produkcji półprzewodników, skoro Rosja twierdzi, że 97% elektroniki wojskowej produkuje samodzielnie (to większy procent niż USA!).

  2. yaro

   dluuuugoooo tak samo jak z silnikami, do dziś nie potrafią skopiować, kupili partię zapasowych by móc na nich ćwiczyć a postępu nie ma ....

  3. Ślązak

   Masz racje.

 7. KrzysiekS

  Zauważcie liczbę maszyn 24 szt. dla Chin to chyba śmieszna ilość po prostu kontrolują czy coś się zmienia w technologi Rosyjskiej Chiny starają się pilnować rozwoju uzbrojenia przynajmniej w USA i Rosji.

 8. tak tylko...

  Zaprawdę, w wielkiej trzeba być potrzebie, by śmiertelnemu zagrożeniu sprzedawać swą najnowocześniejszą broń...

Reklama