Defence24.pl - wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka

Doradca Trumpa: USA potwierdzają zobowiązanie do obrony Japonii

Fot. Chief Mass Communication Specialist James E. Foehl  / US Navy / Wikimedia Commons/CC BY 3.0
Fot. Chief Mass Communication Specialist James E. Foehl / US Navy / Wikimedia Commons/CC BY 3.0

Stany Zjednoczone potwierdzają swoje zobowiązanie na rzecz obrony Japonii, w tym za pomocą odstraszania nuklearnego - zapewnił w niedzielę H.R. McMaster, doradca prezydenta USA Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego.

Deklarację tę prezydencki doradca złożył w rozmowie telefonicznej z przewodniczącym japońskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Shotaro Taniuchim - poinformował rząd w Tokio w wydanym komunikacie.

Zgodnie z postanowieniami traktatu bezpieczeństwa zawartym przez Japonię i USA Stany Zjednoczone zobowiązały się do obrony tego dalekowschodniego państwa. Zobowiązanie to obejmuje parasol atomowy, co znaczy, że Waszyngton może użyć broni atomowej do odpowiedzi na jakikolwiek atak na Japonię.

Czytaj więcej: Korea Płd. żąda "kompletnej izolacji" Pjongjangu po próbie atomowej

Północnokoreańskie media podały w niedzielę, że "całkowitym powodzeniem" zakończyła się przeprowadzona przez Koreę Północną próba bomby wodorowej przeznaczonej do instalowania na międzykontynentalnych pociskach balistycznych (ICBM). Kilka godzin wcześniej odnotowano silne wstrząsy sejsmiczne na terytorium Korei Płn.

Była to szósta i wszystko wskazuje na to, że najpotężniejsza dotąd próba jądrowa Pjongjangu.

PAP - mini

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.