Reklama

Polityka obronna

Dodatkowe 3 tysiące amerykańskich żołnierzy trafi do Afganistanu

Wojska amerykańskie w Afganistanie, fot. US Army
Wojska amerykańskie w Afganistanie, fot. US Army

Waszyngton wyśle dodatkowe 3 tysiące żołnierzy do Afganistanu. Jak poinformował sekretarz obrony USA Jim Mattis, większość z nich jest już w drodze albo została poinformowana o skierowaniu do tego kraju. Siły wesprą stacjonujące tam w chwili obecnej wojska sojusznicze składające się z 11 tysięcy żołnierzy amerykańskich oraz 5 tysięcy  z innych państw NATO.

Rozkaz w tej sprawie Mattis podpisał jeszcze pod koniec sierpnia, ale nie było wtedy jasne, o jaką liczbę żołnierzy chodzi.

W Afganistanie stacjonuje obecnie około 11 tys. amerykańskich żołnierzy. Wraz z liczącymi łącznie 5 tys. ludzi kontyngentami wojskowymi innych państw NATO wspierają oni afgańskie siły rządowe w walce z islamistycznym ruchem Taliban.

Mattis wypowiedział się także na temat kryzysowej sytuacji na Półwyspie Koreańskim po podziemnym zdetonowaniu w Korei Północnej 3 września potężnego ładunku nuklearnego i przeprowadzonej przez to państwo w kilka później kolejnej próbie rakiety balistycznej dużego zasięgu.

Czytaj też: 150 uzbrojonych śmigłowców dla Afganistanu

Zapytany, czy Stany Zjednoczone dysponują wobec Korei Północnej jakimikolwiek opcjami militarnymi które nie wystawiałaby Korei Południowej na poważne ryzyko, szef Pentagonu odparł: "Tak, mamy je. Ale nie będę wchodził w szczegóły".

PAP - mini

Reklama

Komentarze (1)

  1. ms

    to zdjęcie jest prawdziwe? wygląda jak jakiś dziwny fotomontaż i nie bardzo afgański widoczek?

Reklama