Reklama

Siły zbrojne

Departament Stanu USA zgadza się na sprzedaż THAAD Arabii Saudyjskiej

THAAD / Fot. MDA
THAAD / Fot. MDA

Departament Stanu USA zgodził się na sprzedaż Arabii Saudyjskiej systemu obrony przeciwrakietowej THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) – poinformował w piątek Pentagon. Transakcja ma wynieść ok. 15 mld USD.

"Sprzedaż jest zgodna z amerykańskim bezpieczeństwem narodowym oraz interesem politycznym i poprawia bezpieczeństwo Arabii Saudyjskiej oraz regionu Zatoki Perskiej w obliczu zagrożenia ze strony Iranu" – podano w oświadczeniu Pentagonu.

W dokumencie zaznaczono również, że sprzedaż "nie zmieni militarnej równowagi sił w regionie".

Jak podała stacja Al-Dżazira, Arabia Saudyjska jest zainteresowana kupnem 44 wyrzutni oraz 360 pocisków THAAD. Amerykański Kongres ma 30 dni, by ewentualnie zablokować transakcję.

Umowy dotyczące dostaw systemu antybalistycznego THAAD, a także m.in. rakiet PAC-3MSE podpisano podczas wizyty prezydenta USA Donalda Trumpa w Rijadzie w maju 2017 roku.

Czytaj też: Trump podpisał w Arabii Saudyjskiej umowy warte 350 mld dolarów. 110 mld na amerykańską broń

W piątek rosyjska gazeta "Kommiersant" poinformowała, że podczas rozmów na Kremlu z królem Arabii Saudyjskiej Salmanem zapadła zasadnicza zgoda na dostarczenie Rijadowi przez Moskwę systemów rakietowych S-400 Triumf. Armia saudyjska ma kupić co najmniej cztery dywizjony S-400, na sumę ok. 2 mld USD.

Czytaj więcej: Arabia Saudyjska rozważa zakup S-400

Służby prasowe Pentagonu poinformowały, że planowane dostawy rosyjskich systemów S-400 dla Rijadu budzą zaniepokojenie strony amerykańskiej.

PAP - mini

Reklama

Komentarze (9)

 1. K81

  Jeszcze niech im Minutemany i Tridenty sprzedadzą...

 2. gnago

  I dobrze to co najlepszego z obu stron. Efekt po wprowadzeniu obu typów najszczelniejszy parasol nad krajem

 3. vargas

  Wystarczy zrezygnować z offsetu i za Patrioty zapłacimy nie 9 ,ale 5 miliardów dol.

  1. Vincold

   Nie do końca. Rumuni za 7 FU bez offsetu, bez IBCS i z radarem tradycyjnym mają zapłacić 3,9 mld $ tzn. ok. 0,5 za FU. My chcemy za 16 FU z 50% offsetem , z IBCS, z radarem 360 zapłacić 8 mld $ tzn ok.0,5 za FU. Więc chyba deal niezły, jak się to Antkowi uda.

 4. kowalskiadam154

  Amerykanie zwlekali kręcili nosem więc Saudowie pogrozili palcem że wezmą S400 i pomogło

 5. WiN

  A u nas nikt nie pomyślał o zakupie systemu THAAD,ponoć wystarczą dwie baterie i byśmy mieli parasol przeciwrakietowy nad całą Polską.

  1. gh

   "A u nas nikt nie pomyślał o zakupie systemu THAAD,ponoć wystarczą dwie baterie i byśmy mieli parasol przeciwrakietowy nad całą Polską." Ponoć...Ktoś to wbił na wikipedię i tak to wisi od lat. Ile to 2 baterie? Ile wyrzutni? Ile pocisków? I najważniejsze...Ile to kosztuje? I czy napewno ochroni przed spłaszczoną trajektorią Iskanderów? To system czysto antybalistyczny. Zresztą gdzie Thaad, gdy nawet Narwii nie ma. Takie "ponoć" to ja dziękuję.

  2. Kiks

   Za mało. A na więcej nas nie stać.

  3. Davien

   WiN zasięg THAAD-a to 200km przy pułapie 150km+ wiec nie wystarczyłyby na pewno 2 baterie

 6. co na to Davien

  Może też wystąpić do Rosji o kupno S-400, to USA przestanie się wygłupiać ze starym złomem za absurdalną cene i zaproponuje coś nowego na dobrych warunkach? :-D

  1. Marek1

   masz więcej takich "złotych myśli" ?? Moskwa z rozkoszą dałaby Polsce nawet za darmo swoje syst. plot mając przy okazji zagwarantowane, że będą one całkowicie bezużyteczne przeciwko rosyjskim samolotom i rakietom.

  2. Davien

   Tia a po co mamy kupowac cokolwiek od wrogiego nam kraju? PS Jakby Rosja nie zachowywała się jak małpa z brzytwa to zeby było zabawniej S-400 a jeszcze lepiej S-350 byłyby niezła oferta . Patriot nie jest starym złomem jest w pełni obecnie porównywalny z S-400, ustepując mu pod wzgledem zasięgu a przewyższając w elektronice i mozliwościach ABM więc kitu nie wciskaj

 7. gts

  Cos mi sie zdaje ze prace nad nowymi srodkami "zdejmowania" rakiet ida nadspodziewanie dobrze skoro pchaja co sie da (i to tak zaawansowanego) do Arabii Saudyjskiej. Ida lasery?

 8. Drzewica

  Widać tu dwulicowość świata, nikt nie zważa na łamanie praw człowieka i zasad demokratycznych w krajach arabskich, nikt nawet nie myśli o sankcjach wymuszających zmiany, każdy sprzedaje broń bo liczy się szmal!

  1. Willgraf

   a ty dalej uważasz ,że Polska nie ma zasobów mineralnych większych i bogatszych od Arabii Saudyjskiej ??? bo geolodzy z prawdziwego zdarzenia maja inne zdanie w tej kwestii, a sama Polska od lat ukrywa statystyki pozyskiwania dużej ilości pierwiastków ziem rzadkich w swoich kopalniach. oni kupują 44 wyrzutnie i nie chodzi tu o pojedynczą rurę tylko o cały system czyli 44 niezależne wyrzutnie i 360 rakiet za 15 mld ..a my szrota patriota za 10 mld przy 8 nateri - z 16 wyrzutniami i proszę nie pisać że będzie ich więcej....PAC-3 to szmelc w stosunku do systemu THAAD

 9. Zbulwersowany podatnik

  S-400, THAAD, Patrioty... Skurczybyki mają dobrze śpiąc na złożach ropy naftowej. Nas nie stać nawet na zrealizowanie Narwii w obecnych założeniach, nie mówiąc już o dużo większej liczbie baterii, bo prawda jest taka że i 22 baterie zamiast planowanych 11 to potrzeba nie na wyrost. Podobnie jest w wypadku Wisły...

  1. Tomek30

   Masz rację ale ropa kiedyś się skończy a Arabia Saudyjska już się na to przygotowuje , nie mówię o zbrojeniach tylko przestawianiu gospodarki . My na szczęście nie opieramy jej na złożach bo ich za dużo nie mamy ale PKB rośnie i będziemy na armię wydawać coraz więcej.

Reklama