Reklama

Defence24 TV - zobacz więcej

Gen. Gromadziński: Ukraińcy są gotowi do kontrofensywy [SKANER D24]

Autor. Defence24.pl

W programie „SKANER Defence24” gościliśmy gen. dyw. Jarosława Gromadzińskiego, byłego zastępcę dowódcy w Międzynarodowym Zespole ds. Pomocy Ukrainie znanym pod akronimem SAGU i byłego dowódcę 18. Dywizji Zmechanizowanej. W programie poruszono zagadnienia pomocy i dostawy dla Ukrainy, szkolenia ukraińskich oddziałów w Polsce, możliwej kontrofensywy a także sytuacji frontowej.

Reklama
Reklama

Komentarze (4)

 1. Mieczysław

  czyli jak Wert pisał nie "ewaluowała wojna" a "ewoluowała wojna"... można też wzbić się na wyżyny i powiedzieć: " wojna w Ukrainie ewaluuje i ewoluuje jednocześnie a proces ten jest niezwykle dynamiczny...." ale nadal nie wiadomo czy Generałowi chodziło o rozwój wojny czy o jej ocenę....

 2. bc

  Ciekawy wywiad z praktykiem jak to wszystko wygląda od kulis. Teren może być przeszkodą podczas ofensywy UA, i nie tyle błoto i topografia co zapory, o ile fortyfikacje widać to najgorsze pola/zapory minowe. Tu do ich wykrywania być może pomogły by drony z podwieszonym magnetometrem(np. MagArrow?, MagDroneR3?) albo jakimś wykrywaczem metalu. Miny ppanc nie są zakopane głęboko i są spore więc wystarczy niewielka ramka/cewka/magnetometr, taki dron z magnetometrem może lecąc wcześniej sprawdzić drogę albo być może nawet lecieć przed kolumną.

  1. Mieczysław

   Jeżeli Ukraińska Armia pozyskałaby taki sprzęt służący do wykrycia min przeciwnika i potrafiła działanie jego operatorów zsynchronizować i koordynować z działaniem wojsk wykonujących ofensywę to byłoby to mistrzostwo świata. Oczywiście podejrzewam ,że Ukraiński Wywiad posiada informacje co do pewnej ilości zapór minowych i miejsc ich występowania. Rozpoznanie pola walki zawsze jest jedną z głównych składowych powodzenia działania. Ogólnie to w mojej ocenie amerykańskie satelity robią w tym zakresie największą robotę - tak podejrzewam.

 3. Mieczysław

  8:18 Wątpię, że jak wynika z wywiadu wyszkolono w (chyba) 6 tygodni RATOWNIKÓW MEDYCZNYCH. Jak tak się stało w rzeczywistości to była to sztuka. Raczej chodziło Panu Generałowi o RATOWNIKÓW POLA WALKI lub RATOWNIKÓW (standardy NATO). Niewiedza ,że RATOWNIK MEDYCZNY to nie ten sam "żołnierz" co RATOWNIK lub RATOWNIK POLA WALKI jest wbrew pozorom często popełnianym błędem przez wojskowych różnego szczebla. Dla laików którzy tego nie rozumieją zapytam czy poniższe równania są prawidłowe? ratownik medyczny = ratownik strzelec = strzelec wyborowy pilot statku powietrznego = pilot bezzałogowego statku powietrznego Wszelkiego rodzaju mylne używanie tych nazw stanowisk wojskowych zawsze będzie źródeł niedomówień oraz problemów w realizacji zadań. Nie należy tego bagatelizować.

 4. wert

  Ewaluować znaczy oceniać, poddawać ewaluacji. Co innego znaczy ewoluować – zmieniać się stopniowo, podlegać ewolucji.

  1. Mieczysław

   6:44 to samo zauważyłem... chociaż można było powiedzieć ,że "ta wojna była oceniana" ale raczej chodziło Generałowi o jej rozwój i zmiany czyli ewolucję...

Reklama