Reklama

Geopolityka

Czwarty Herkules dla afgańskich sił powietrznych

Zdj. ilustracyjne: C-130 na lotnisku w Kabulu. Fot. Capt. Eydie Sakura,
Zdj. ilustracyjne: C-130 na lotnisku w Kabulu. Fot. Capt. Eydie Sakura,

Afgańskie siły powietrzne otrzymały ostatni z czterech samolotów transportowych C-130 Hercules. Nowy sprzęt dla afgańskiego lotnictwa zdecydowanie zwiększy jego możliwości transportowe.

Pierwsze dwa samoloty tego typu trafiły do Afganistanu w połowie 2013 r,. kolejny dołączył do nich rok temu. Wraz z przekazaniem czwartego Herkulesa, zdecydowanie zwiększyły się możliwości transportowe i ewakuacyjne afgańskich sił powietrznych. Przede wszystkim lotnictwo afgańskie stanie się samowystarczalne jeśli chodzi o transport niewielkich oddziałów i zaopatrzenia na terenie kraju. Ma to szczególne znaczenie w obliczu malejącej obecności sił zbrojnych państw trzecich w Afganstanie, z czym wiąże się przekazywanie poszczególnych prowincji afgańskiemu wojsku i siłom bezpieczeństwa. Przekłada się to rzecz jasna na konieczność szybkiej relokacji oddziałów.

Stany Zjednoczone, oprócz przekazania samych maszyn, przeszkoliły też lotników i personel techniczny. Samoloty będą utrzymywane w gotowości operacyjnej staraniem wyłącznie strony afgańskiej.

Reklama

Komentarze (2)

 1. eh_ta_

  ....i to poczucie że afganistan ma więcej c-130 niż my ....

  1. Koba

   My mamy 5 (pięć) C-130 - jeden, dwa trzy, cztery, pięć Afganistan otrzymał czwartego C-130, więc posiada 4 (cztery) - jeden dwa, trzy cztery. Czyli my mamy o jednego C-130 więcej. Ile ty masz lat, cztery?

 2. Moshe Schwantz

  ... hojni ci Amerykanie! Takie prezenty dla talibów! :)

Reklama