Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartkowy przegląd prasy: Nosek: nie podejrzewałem Siemoniaka; Sąd wypuszcza oficera oskarżonego o szpiegostwo na wolność; 2,5% PKB na armię?; Przyśpieszony awans wiceszefa ABW; Zmowa cenowa w wojsku; Szef CBA na celowniku prokuratury

"2,5 proc. PKB na armię i dyslokację jednostek na wschód proponują eksperci PiS". Fot. ZM Tarnów
"2,5 proc. PKB na armię i dyslokację jednostek na wschód proponują eksperci PiS". Fot. ZM Tarnów

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.

Andrzej Stankiewicz, Rzeczpospolita, Nie podejrzewałem Siemoniaka: W rozmowie z Andrzejem Stankiewiczem gen. Janusz Nosek "zaprzecza, by sugerował Ryszardowi Kaliszowi korupcję szefa MON". Ponadto były Szef SKW twierdzi, że spotkał się z Ryszardem Kaliszem po to by dał mu radę jak skutecznie bronić swojego dobrego imienia podczas procedury odwołania ze stanowiska. Chodziło m.in. o ataki opozycji i "agenta Tomka" pod moim adresem - dodaje Nosek. Kalisz był także proszony o polityczne wsparcie dla kandydatury płk Dariusza Pilarza, pierwszego zastępcy Noska, na stanowisko Szefa SKW.


Fakt, Sąd wypuszcza oficera na wolność: "Pułkownik Zbigniew J., podejrzany o szpiegostwo na rzecz Rosji, wyjdzie na wolność (...) Sąd nie zgodził się na przedłużenie mu aresztu. Oficer decyzją sądu spędzi w areszcie najwyżej miesiąc - tyle czasu mają wojskowi prokuratorzy na zakończenie wszelkich czynności związanych ze śledztwem. Żołnierza zatrzymano w ub. roku. Pułkownikowi pracującemu w MON, a także prawnikowi z rosyjskim obywatelstwem, postawiono wtedy zarzut szpiegostwa na rzecz Rosji."


Maciej Walaszczyk, Nasz Dziennik, Więcej dla armii: "2,5 proc. PKB na armię i dyslokację jednostek na wschód proponują eksperci PiS (...) Chodzi przede wszystkim o zakupy sprzętu, odnowienie zapasów amunicji, środków materiałowych oraz podniesienie poziomu gotowości wojsk poprzez manewry i ćwiczenia". Zapowiedziano także "decyzję o zwiększeniu wielkości Narodowych Sił Zbrojnych do poziomu 120 tys. żołnierzy, z zamiarem systematycznego zwiększania o kolejnych kilkadziesiąt tysięcy. Efektem tego ma być pełne skompletowanie jednostek, a w drugiej kolejności utworzenie nowych, tak by armia osiągnęła stan 36 brygad ogólnowojskowych."


Piotr Nisztor, Gazeta Polska Codziennie, Z kaprala zrobią oficera: "Ta nominacja była dużym zaskoczeniem. Pod koniec lutego br. stanowisko wiceszefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego objął 33-letni Piotr Marciniak, prawnik z Krakowa. Rekomendowało go PSL, które od momentu odejścia z Agencji Zdzisława Skorży nie miało w kierownictwie służby swojego przedstawiciela (...) Wiceszef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego kapral Piotr Marciniak przechodzi szybką ścieżkę awansu. Odbywa szkolenie oficerskie w ośrodku ABW w Emowie. Dzięki temu będzie mógł otrzymać stopień podpułkownika."


Małgorzata Czajkowska, Gazeta Wyborcza, Zmowa cenowa w wojsku: "Żandarmeria Wojskowa zatrzymała 12 osób wchodzących w skład zorganizowanej grupy przestępczej związanej z działalnością Rejonowego Zarządu Infrastruktury w Bydgoszczy (...) Rejonowy Zarząd Infrastruktury, którego siedziba znajduje się w Bydgoszczy, zajmuje się realizacją zadań związanych z infrastrukturą ogólnowojskową, szkoleniami, gospodarowaniem nieruchomościami będącymi w zarządzie ministra obrony narodowej. Firma prowadzi nadzór nad terenowymi organami infrastruktury, przygotowuje dokumentacje dla zadań remontowo-inwestycyjnych z zachowaniem procedur stosowanych w resorcie obrony narodowej i procedur przetargowych, organizuje i nadzoruje procesy inwestycyjne przy budowie, modernizacji i remoncie obiektów przeznaczonych dla wojska."


Samuel Pereira, Gazeta Polska Codziennie, Szef CBA na celowniku prokuratury: "Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga, od roku prowadząca śledztwo ws. afery taśmowej, zarzuca szefowi Centralnego Biura Antykorupcyjnego przekroczenie uprawnień".

Reklama

Komentarze (1)

  1. and

    Wiceszef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego kapral Piotr Marciniak przechodzi szybką ścieżkę awansu. Odbywa szkolenie oficerskie w ośrodku ABW w Emowie. Dzięki temu będzie mógł otrzymać stopień podpułkownika." To już kpina, stopnie oficerskie zaczynają się od ppor a nie od ppłk. On szybciej awansuje niż kapelani wojskowi

Reklama