Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: Wywiad z szefem BBN; Medialne spekulacje na temat szczegółów umowy wojskowej Polski i USA wykorzystuje rosyjska propaganda; Eksplozja w Bejrucie

Fot. BBN.
Fot. BBN.

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Jeśli już, to będziemy 56. stanem USA”: Wywiad z szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Pawłem Solochem. „Niczego niepokojącego w tej umowie nie ma - o czym wszyscy się przekonają, gdy dokument zostanie upubliczniony. Właśnie rozpoczął się proces jej zatwierdzania przez Radę Ministrów. Spodziewamy się jej podpisania w okolicach 15 sierpnia. Następnie umowa będzie musiała być ratyfikowana przez Sejm oraz prezydenta. Same przepisy dotyczące jurysdykcji nie odbiegają od tego, co jest np. w Niemczech. A o więzieniach jawnych czy niejawnych nie ma w żadnej mierze mowy.”


Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Odsiać informację od propagandy”: Medialne spekulacje na temat szczegółów umowy wojskowej Polski i USA wykorzystuje rosyjska propaganda. „[…] Jeżeli MON wreszcie poda informacje na ten temat, utnie spekulacje, w przeciwnym wypadku nadal będziemy karmieni propagandą. Gdy resort obrony nie będzie transparentny, szczegóły umowy finansowej i tak za jakiś czas wypłyną, np. przy okazji analizy wykonania budżetu MON przeprowadzonej przez NIK. […] ”


Nasz Dziennik, „Tragedia w Bejrucie”: Eksplozja uszkodziła stojący w porcie okręt ONZ. Wśród rannych są żołnierze sił pokojowych, którzy przebywali na jego pokładzie. „Polska włączyła się w akcję pomocy dla Libanu. Doszło tam do ogromnej eksplozji, która pochłonęła życie wielu osób. W wyniku bardzo silnej eksplozji w stolicy Libanu, Bejrucie, zginęło co najmniej sto osób. Rannych zostało ok. 4 tyś. Wybuch, do którego doszło we wtorek po południu, był tak silny, że słyszano go na Cyprze oddalonym od Bejrutu o 240 km.”


Reklama

Komentarze

    Reklama