Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: Podstawy cyberbezpieczeństwa w świetle nowych przepisów; Eksperci o śmigłowcach wielozadaniowych; Zmiany w projekcie ustawy bilingowej; Opinie specjalistów po konferencji śmigłowcowej; Niemiecki magazyn instruuje islamistów

Fot. mat. producenta
Fot. mat. producenta

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Wojciech Orliński, Gazeta Wyborcza, "Cyberbezpieczeństwo dla fryzjerów": Autor artykułu przestrzega przed wprowadzanymi regulacjami w ustawie bilingowej, oraz instruuje jak ochronić swoje dane w internecie. "Kraje Zachodu współpracują z tym systemem w ramach programu Czternaścioro Oczu. Według informacji ujawnionych przez Snowdena nie ma na tej liście m.in. Islandii i Portugalii. Ani krajów naszego regionu, bo Zachód ma do nas ograniczone zaufanie. Niewykluczone więc, że NSA (National Security Agency), amerykańska służba zajmująca się inwigilacją internetu, ma w swych zasobach więcej informacji o przeciętnym polskim fryzjerze niż służby polskie."


Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, "Śmigłowce znów pod ostrzałem": Nie widać końca negocjacji offsetu, który miał zakończyć postępowanie przetargowe na śmigłowce wielozadaniowe. Szef MON Antoni Macierewicz oraz wiceszef Bartosz Kownacki nie ukrywają sceptycznego podejścia do przetargu rozstrzygniętego w poprzedniej kadencji rządu PO-PSL. Eksperci podczas odbywającej się konferencji dotyczącej właśnie śmigłowców, zauważają, że sam przetarg w którym wymagano zbyt różnorodnych parametrów na jednej platformie, był błędem.  


Małgorzata Kryszkiewicz, Dziennik Gazeta Prawna, "Służby nie będą czytać naszych e-maili": Rząd łagodzi projekt ustawy bilingowej. Zmiany dotyczą między innymi braku zgody na inwigilację treści korespondencji elektronicznej oraz rezygnację z zapisu używania metod inwigilacji w obszarze rozpoznania w celach prewencyjnych (zamiast tego pozostał zapis o używania ich tylko do zwalczania i wykrywania przestępstw).


PF, Nasz Dziennik, "Czym walczyć": Podczas konferencji śmigłowcowej, eksperci wypowiadali się na temat ostatniego przetargu na śmigłowce wielozadaniowe."Coraz więcej specjalistów zwraca uwagę, że jeden model śmigłowca dla wielu bardzo różnorodnych zastosowań to rozwiązanie mato efektywne. Sama idea 'wspólnej platformy' jest słuszna, lecz nie może być stosowana bez ograniczeń. Zwłaszcza trudno pogodzić zastosowania ogólnotransportowe ze specyficznymi wymogami marynarki wojennej. Jeszcze inne potrzeby mają siły specjalne oraz działania poszukiwawczo - ratownicze na terytorium wroga."


Sabina Teffler, Gazeta Polska Codziennie, "Islamiści się zabezpieczają": W Niemczech powstał specjalistyczny magazyn, który instruuje jak porozumiewać się przez sieć bez możliwości wykrycia przez służby. "Nowy internetowy magazyn 'Kybernetiq' został wypuszczony do sieci pod koniec grudnia 2015 r. Powstanie pisma jest odpowiedzią na zainteresowanie bezpieczeństwem i szyfrowaniem wiadomości. Jest to dla islamistów istotne ze względu na możliwość bezpiecznego rozprzestrzeniania treści propagandowych bez wykrycia ich nadawcy. Umiejętne kodowanie informacji może umożliwić im również uniknięcie kontroli ze strony służb specjalnych."

Reklama

Komentarze

    Reklama