Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: Francuzi w szoku po kolejnym zamachu; Prezentacja uzbrojonego Black Hawka z Mielca; Rosyjski wywiad koncentruje swoje działania w krajach bałtyckich; Bułgaria oskarża Rosję o naruszanie przestrzeni powietrznej

Fot. U.S. Army
Fot. U.S. Army

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Piotr Moszyński, Gazeta Wyborcza, "Coraz więcej zamachów, coraz więcej pytań": Po makabrycznym morderstwie w kościele, obywatele Francji zadają władzom oraz służbom coraz więcej pytań. "Wielu Francuzów nie posiada się ze zdumienia: jak to możliwe, że przebywał na wolności, choć służby wiedziały, że od półtora roku próbował na wszystkie sposoby przedostać się do Syrii i wstąpić w szeregi Państwa Islamskiego? W oczekiwaniu na proces - po odesłaniu przez Turcję do Francji - osadzono go wprawdzie na dłużej w areszcie, ale w styczniu sędzia uwzględnił jego prośbę o warunkowe zwolnienie."


AK, PAP, Rzeczpospolita, "Transport": PZL Mielec gotowy dostarczyć polskiemu wojsku śmigłowce wielozadaniowe, licząc na unieważnienie postępowania przetargowego wygranego przez Airbus Helicopters.  "W Mielcu, po raz pierwszy publicznie, zaprezentowano w pełni uzbrojony śmigłowiec Black Hawk produkowany w miejscowych zakładach PZL. Jak powiedział prezes PZL Mielec Janusz Zakręcki, było to możliwe dzięki współpracy PZL z koncernem Lockheed Martin. Podkreślił, że gdyby polski rząd chciał zakupić blacka hawka z polskim uzbrojeniem, w realizacji oferty mogłaby uczestniczyć maksymalnie duża liczba zakładów z Polskiej Grupy Zbrojeniowej."


Patryk Słowik, Dziennik Gazeta Prawna, "Cztery stopnie do bezpieczeństwa": Nowy podział na stopnie alarmowe - Alfa, Bravo, Charlie oraz Delta - wprowadzony przez przepisy mają na celu nie tylko uporządkowanie systemu alarmowego, ale również wyczulenie społeczeństwa na kwestie związane z bezpieczeństwem. Nowe stopnie mają być przejrzyste i dawać jasno do zrozumienia obywatelom, kiedy należy być czujnym.


Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, "Rosja uderza w sąsiadów wojną hybrydową": Po szczycie NATO w Warszawie, kraje bałtyckie odnotowały wzmożoną działalność rosyjskiego wywiadu. "Kontrwywiady Litwy, Łotwy i Estonii informują o zintensyfikowaniu agresywnej działalności wywiadowczej Rosji w tych państwach. Odbywa się ona głównie za pośrednictwem zwerbowanych agentów i prokremlowskich tub propagandowych. Z kolei zdaniem amerykańskiego ośrodka Atlantic Council w strefie rosyjskiego zagrożenia pozostaje również Polska."


PF, Nasz Dziennik, "Rosja prowokuje": Rząd w Bułgarii oskarża Rosję o naruszanie przestrzeni powietrznej nad Morzem Czarnym.  "[...] Rosjanie przelatują bez przekazania planu lotu i z wyłączonym transponderem. Niektóre samoloty wojskowe nie mają w ogóle żadnych znaków rozpoznawczych. Sofia traktuje takie przypadki jako incydenty, są one dokumentowane i przekazywane dowództwu obrony powietrznej NATO." 

Reklama

Komentarze

    Reklama