Siły zbrojne

Czołgiści ćwiczyli na Daglezji

Fot. st. chor. Rafał Mniedło/34bkpanc.wp.mil.pl
Fot. st. chor. Rafał Mniedło/34bkpanc.wp.mil.pl

W piątek 24 listopada czołgiści z 34 Brygady Kawalerii Pancernej (34BKPanc) nabyli nowych doświadczeń. Jako jedni z pierwszych pokonywali czołgiem Leopard 2A5 przęsło nowego mostu towarzyszącego MS-20 Daglezja.

Na terenie strzelnicy Karliki żołnierze z 5 Kresowego batalionu saperów przygotowali dla żagańskich czołgistów przęsło mostu, które pokonywały kolejno wszystkie załogi czołgów. Było to pierwsze szkolenie czołgistów z 34BKPanc z wykorzystaniem tego typu mostu, więc szkolenie obejmowało także zapoznanie się z danymi taktycznymi oraz możliwościami Daglezji.

"Współdziałanie pancerniaków z saperami jest bardzo ważne. Czołgami jesteśmy w stanie pokonać przeszkody terenowe, ale dzięki mostom towarzyszącym nie jest dla nas problemem szybkie pokonanie głębokiej przeszkody wodnej czy też głębokiego leju w terenie" – mówił kierownik zajęć, porucznik Maciej Banaszyński.

Czytaj więcej: Zakończyły się polsko-rumuńskie ćwiczenia Winter Scorpion 2017

Komentarze (2)

 1. Skoczek224

  Fajnie! Ale kiedy Nasze czołgi dostaną maskowanie wielospektralne? LEOPARD na zdjęciu powinien wyglądać na "domek jedno rodzinny", albo kiosk ruchu.

 2. Boa

  Ciężko mówić tu o moście towarzyszącym - takim będzie dopiero Daglezja na podwoziu gąsienicowym.

  1. fx

   U nas raczej nie ma przeszkód wodnych o szerokości dla Daglezji gdzie ciężarówka nie dojedzie.