Reklama

Siły zbrojne

Czesi modernizują Gripeny

Fot. podplukovník David Schreier, mise AIR POLICING 2009
Fot. podplukovník David Schreier, mise AIR POLICING 2009

Czesi modernizują posiadane przez własne lotnictwo samoloty wielozadaniowe Gripen. Za realizację prac odpowiada szwedzka agencja FMV.

Zgodnie z projektem wersji 20 - wybranego przez Czechów zakresu modernizacji - ma ona zostać przeprowadzona do 2018 roku. Szwedzi informują, że wzajemne kontakty z użytkownikami pozwoliły na dobór właśnie takiego pakietu, który nie jest w całości kompatybilny z wariantami wybranymi np. przez armię szwedzką, ale spełnia wymagania i oczekiwania czeskiego lotnictwa. Wiadomo, że czeskie maszyny mają być zdolne do zwalczania celów naziemnych, np. za pomocą pocisków AGM-65 Maverick, bomb Paveway, ale też systemów GBU-39 SDB.

Za zakres i wzajemne relacje pomiędzy producentem samolotów i użytkownikiem odpowiada FMV, który nie tylko nadzoruje sam proces modernizacji, ale rozwiązuje pojawiające się w jej trakcie problemy i planuje przyszły zakres wsparcia eksploatacji maszyn.

Przyjecie przez Czechów szwedzkiego systemu odpowiedzialności i technicznego nadzoru, obsługi i przeprowadzenia modernizacji samolotów Gripen związane jest przede wszystkim z pewnością jego wysokiej jakości i sprawności organizacyjnej. Również lotnictwo czeskie eksploatuje swoje maszyny zgodnie z wypracowanymi dla armii szwedzkiej wymaganiami. To pozwala na usprawnienie tego procesu i szybsze usuwanie wszelkich niedogodności z tym związanych.

Przygotowany przez firmę SAAB projekt MS20 pozwala na podniesienie możliwości samolotów w wersji C/D dla użytkowników, którzy z różnych powodów rezygnują z najnowszej wersji E/F, bądź też - jak to ma miejsce w Szwecji - potrzebują rozwiązania do czasu wprowadzenia Gripena E. W jego zakres wchodzi m.in.:

-      dostosowanie do przenoszenia rakiet Meteor MBDA i bomb GBU-39 SDB Boeinga;

-      wpięcie samolotu w system wymiany danych Link 16;

-      unowocześnienie systemów przeciwdziałania elektronicznego;

-      zamontowanie nowego systemu ostrzegania i przeciwdziałania (wyrzutni flar);

-      dostosowanie do głębszej współpracy w obszarze człowiek-maszyna.

Dodatkowo jako opcja możliwe jest dostosowanie do przenoszenia rakiet powietrze-powietrze typu AIM-9X i AIM-120 C7 AMRAM, zwiększenie możliwości i zasięgu wykrywania przez radar (radiolokator PS-05/A w nowej wersji  MK4), czy możliwości systemów wykrywani i wskazywania celów.

Reklama

Komentarze (7)

 1. m.h.

  Rozumiem modernizację dającą możliwość przenoszenia danej broni, ale czy Czesi tę broń kupią/kupili? Te rakiety i bomby? Podobnie my, czy mamy w magazynach zapas rakiet i bomb do naszych F-16? Ktoś może napisać kilka słów w tym temacie?

  1. shercann

   Czesi jeszcze broni w postaci Meteorów i SDB jeszcze nie kupili bo nie mają samolotów do niej dostosowanych. W przypadku zrealizowanie zamówień zapas uzbrojenia F-16 Jastrząb wyniesie: 178 pocisków AIM-9X Sidewinder 93 pocisków AIM-9X-2 Sidewinder block II 178 pocisków AIM-120C-5 AMRAAM 65 pocisków AIM-120C-7 AMRAAM 360 pociski AGM-65G Maverick 280 zasobniki szybujące AGM-154 JSOW 270 zestawy Paveway III 42 zestawy Enhanced Paveway II 470 zestawów JDAM 467 bomb MK-82 (227 kg) 642 bomb BLU-111 (227 kg) 234 bomby MK-84 (907 kg) 80 bomb BLU-117 (907 kg) 40 pocisków manewrujących AGM-158A JASSM 70 pocisków manewrujących AGM-158B JASSM-ER

  2. shercann

   Jeszcze rozszerzając wątek dotyczący aktualnego uzbrojenia czeskich Gripenów. Obecnie mogą używać, zakupionych jeszcze w 2004 roku rakiet p-p AIM-9M Sidewinder i AIM-120A AMRAAM. Po modernizacji i ulepszeniu oprogramowania czeskie myśliwce będą mogły korzystać z pocisków p-p Iris-T i Meteor oraz p-z AGM-65 Maverick, bomb kierowanych laserowo typu GBU-12, GBU-24 Paveway i GBU-39 Small-Diameter Bomb oraz szerokiej gamy zasobników. Cały program modyfikacyjny ma doprowadzić do osiągnięcia możliwości operacyjnych rażenia celów naziemnych do końca 2018 roku. W związku z programem dostosowywania maszyn JAS39 do zadań wsparcia powietrznego są związane zakupy jakich Czesi dokonali w 2015r. i dotyczą trzech zasobników Rafael Litening III i około 200 bomb kierowanych laserowo GBU-12/16 Paveway II.

  3. 5pYE

   Do F-16 mamy wszystko co potrzeba a do zmodernizowanych Mig 29 i SU 22 oraz śmigłowców Mi 24 nie mamy nic. Latają jak bociany i zużywają resursy a piloci biorą dodatki za latanie!

 2. Arzesz

  Zwolennicy Gripena zapewe na komunie dostali składaka wigry, bo gripen własnie tez takim składakiem jest, zbieranina części z całego świata, część flaków z F16 nawet ma. Ale składakiem to sobie można koło chałupy jeździć a nie bronić kraju.

  1. BUBA

   Na jakiej podstawie twierdzisz że inne samoloty to nie składaki? Northropp Grumman to nie Lockheed prawda? Exelis, Raytheon Missile Systems to też chyba nie Lockheed Martin? A Może silnik F-16 Pratt & Whitney wyprodukował Lockheed Martin?Nie, czekaj już wiem pewnie Lockheed Martin założył: - TECA Aerospace Technologies - Honeywell - itd To chyba każdy samolot to tak naprawdę składak co? A co powiesz o Eurofighterze czy F-35?

  2. Plush

   Ty chyba nie wiesz co pisać? Litości koleś. Zmień portal proszę. Wszystko obecnie można nazwać składakiem zresztą co w tym złego? Wytłumacz proszę. Gripen E/F to samolot dorównujący F-16 w pewnych aspektach mu ustępuje w pewnych jest lepszy. Droższy od F-16 co prawda ale tańszy od wszystkich innych zachodnich konstrukcji. W Saabie widzę jeszcze jedną zaletę prócz nabycia Gripena NG. Współpracę przy modernizacji np MW.

 3. Dropik

  Z meteorami to bedzie dobry mysliwiec

  1. prawieanonim

   Z Meteorami to nawet cegła będzie dobrym myśliwcem.

 4. Tomek

  "Czesi modernizują posiadane przez własne lotnictwo samoloty wielozadaniowe Gripen." Chyba jednak Czesi nie są posiadaczami tych myśliwców, a jedynie ich użytkownikami na zasadzie leasingu.

  1. Skybandit

   No i co z tego że leasingowane?

  2. Uściślając

   Mylisz posiadanie z własnością. Posiadanie to jest "faktyczne władztwo nad rzeczą" niezależnie od tytułu prawnego. Posiadaczem może być nawet złodziej, więc tym bardziej leasingobiorca.

 5. w

  Jak widać grippen to szmelc nadaje się na samolot szkolny.

  1. Plush

   Bo Gripen C/D taki miał być! Ile pisać trzeba byś zajrzył. Po tej modernizacji zwiększy znacznie swe możliwości. Gripen E/F to już znacznie lepsza maszyna.

  2. Qba

   Widać to po Meteorach i SDB, których nasze F-16 nie mają.

 6. bender

  Artykul dla tych wszystkich komentatorow, ktorzy twierdzili, ze Grippen jest lepszy od F-16

  1. a5a7

   Bo gdyby zrobiło go volvo to by był :-)

  2. Qba

   Skoro ma Meteory i SDB to jest lepszy.

  3. Plush

   Wersja C/D ustępuje naszym F-16 i to znacznie. E/F jest już porównywalny lub nawet je przerasta

 7. GNU

  Po prawie DZIESIĘCIU latach (!) od zakupu "czeskie maszyny MAJĄ BYĆ ZDOLNE do zwalczania celów naziemnych, np. za pomocą pocisków AGM-65 Maverick, bomb Paveway, ale też systemów GBU-39 SDB." Czy wieczni miłośnicy Gripenów w końcu zrozumieją co to znaczy?

  1. Qba

   To znaczy że będą mogli używać SDB i Meteory. A nasze F-16 nie, bo nie są z nimi zintegrowane i wciąż nie osiągnęły pełnej gotowości operacyjnej.

  2. mobile4you

   Widocznie tego nie potrzebowali. Ważniejsza była wersja typowo myśliwska. Zarówno u nich jak i u nas brak systemu wykrywania/wyznaczania celów dla lotnictwa w obszarze poza frontowym.

Reklama