Czarna Dywizja rusza na drogi

1 maja 2019, 06:34
2018-05-24-rm-droga_hanibala-003
Fot. st. chor. szt. Rafał Mniedło

Choć ćwiczenie taktyczne z wojskami Czarnej Dywizji rozpocznie się w czerwcu, to już niebawem na drogach zachodniej części Polski należy się liczyć ze wzmożonym ruchem sprzętu wojskowego, przemieszczającego się w rejony przyszłych ćwiczeń.

Poczynione jeszcze w marcu w siedzibach Lubuskiego i Szczecińskiego Urzędu Wojewódzkiego uzgodnienia w zakresie przemieszczenia po drogach publicznych znacznych ilości sprzętu 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej (11LDKPanc) już niebawem zweryfikowane zostaną w praktyce.

Jak podkreśla por. Krzysztof Gonera, zapewnienie bezpiecznego, bezkolizyjnego przemieszczenia sprzętu wojskowego stanowi dla 11LDKPanc najistotniejszy priorytet w etapie przygotowania ćwiczenia. Począwszy od pierwszych dni maja, aż po koniec miesiąca kilkaset egzemplarzy różnego rodzaju ciężkiego sprzętu włączy się w ruch drogowy, podążając w kierunku drawskiego poligonu. Mimo, iż newralgiczne pod względem bezpieczeństwa w komunikacji miejsca zabezpieczone będą zarówno przez Policję, jak i wojskowe kompanie regulacji ruchu, bezwzględnie należy wzmóc czujność i zachować szczególną ostrożność.

Wprawdzie wojsko przemieszczać się będzie w pilotowanych i ubezpieczanych przez policję i Żandarmerię Wojskową kolumnach, niemniej przestrzega kierowców indywidualnych przed próbami wyprzedzania tych wielotonowych wojskowych maszyn.

image
Fot. st. chor. szt. Rafał Mniedło 

Praktyczny ruch wojsk poprzedzi zaplanowane odpowiednio wcześniej szkolenie żołnierzy Czarnej Dywizji z podstawowych zasad bezpieczeństwa obowiązujących w trakcie przemieszczania kolumn po drogach publicznych. Por. Gonera zaznacza, że wojskowe kolumny przemieszczać się będą nie tylko w nocy, ale również w dzień.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 10
Reklama
bubek
środa, 1 maja 2019, 17:48

Dlaczego nie koleją??? Po pierwsze - taniej, po drugie - nie utrudnia ruchu na drogach.

Kowal 47
niedziela, 5 maja 2019, 10:33

Policz km koleją x ilość osi w wagonie x ilość wagonów to dowiesz się dlaczego taniej A ponadto jest jeszcze jeden aspekt szkolenia - pokonywanie terenu po drogach utwardzonych i terenie. Kolejna rzecz oprócz wagonów do przewozu sprzętu potrzebne są osobne wagony tzw. Ludzkie i one też są opłacane w/G osio kilometrów Dlatego tak wysoka jest cena za transport kolejowy a jak dołączysz czas to już cena idzie w kosmos.

Jerzy
czwartek, 2 maja 2019, 20:57

Bo za długo to trwa. Pociągi wojskowe w czasie P mają najniższy priorytet i potem jadą 100km w ciągu 12h,bo muszą wszystko przepuścić po drodze

czwartek, 2 maja 2019, 19:37

Bo o to chodzi w tym ćwiczeniu...

P...
czwartek, 2 maja 2019, 16:53

Kto Ci powiedział że koleją jest TANIEJ?

Geralt
czwartek, 2 maja 2019, 14:21

Sprawdź stawki PKP. droga dużo taniej.

sża
czwartek, 2 maja 2019, 12:58

Chyba chodzi o to, aby pokazać suwerenowi, że mamy jeszcze jakieś wojsko?

m p
czwartek, 2 maja 2019, 11:52

Czy taniej? Zależy ile dziś kolej sobie życzy za takie usługi. Na kolei też jest ruch, zwłaszcza jeżeli jakaś linia jest remontowana i można jeździć tylko jednym torem. Poza tym taka forma transportu ma swój cel szkoleniowy, więc jeżeli ma być tylko taniej, to mogą w ogóle nie wyjeżdżać.

Ja
czwartek, 2 maja 2019, 10:49

Prawdopodobnie, żeby przećwiczyć inny sposób niż kolejowy.

Gryyy
czwartek, 2 maja 2019, 10:48

Bo w czasie działań obronnych najczęściej korzysta się z dróg publicznych. Kolej można łatwiej sparaliżować

Tweets Defence24