Reklama

Polityka obronna

Ciarka: zakup nowych śmigłowców jest dla Policji konieczny [SKANER Defence24]

Zakup nowych śmigłowców jest dla polskiej Policji konieczny – powiedział w programie SKANER Defence24 rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji mł. insp. Mariusz Ciarka.

Z tego co kojarzę, chyba najstarszy śmigłowiec jaki użytkujemy w polskiej Policji ma ok. 40 lat. […] Chylę czoła przed mechanikami, którzy są odpowiedzialni za ich codzienną obsługę. […] Ale nie oszukujmy się, to już są przestarzałe śmigłowce. Czas na to, żeby polska Policja dysponowała również śmigłowcami najnowszej generacji, takimi aby mogły być wykorzystywane zarówno do służby patrolowej, jak i działań interwencyjnych.

rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji mł. insp. Mariusz Ciarka

Czytaj także: Trzech chętnych na dostawę nowych śmigłowców dla Policji

Reklama

Komentarze (26)

 1. Zorrro

  Policji znakomicie wystarczą Sokoły!

  1. Craig

   Może dla anty. Sokoły są za duże i paliwożerne..

  2. Edi

   Nie wystarczą bo są zepsute

 2. amarena

  Trzeba było razem z LPRem się zgadać i kupić H145, teraz to możecie sobie Sokoła od wojaków wyleasingować.

  1. Edi

   LPR kupił H135

 3. Policjant na rencie inwalidzkiej

  Rzecznik wspomniał o potrzebie szybszego docierania na miejsce przez dróżyny policyjnych komandosów, do czego potrzebne są helikoptery większe niż Black Hawk lub AW149, bo oprócz 15 komandosów potrzebne jest także miejsce na ich dodatkowe wyposażenie i tłumacza (jeżli nie dla przestępców, to dla ofiar z zagranicznych turystów). Mnie zawsze irytuje, że gdy po akcji policji są ranni, to dopiero wtedy wzywa się karetkę pogotowia, co dla niektórych jest za późno. Chirurg wojskowy, anestezjolog i sanitariusze i jego pomocnicy z wyposażeniem do intensywnej pomocy w wypadku ran postrzałowych, wybuchów oraz urazów drug oddechowych w wyniku gazów policyjnych powini obowiązkowo lecieć na akcję policji albo w osobnym helikopterze, albo mieć do dyspozycji część helikoptera komandosów. Niemieccy policjanci mają kuloodporne tarcze, hełmy i osłaniające twarz przyłbice, ale polski chirurg powinien specjalistycznie potrafić pomagać w przypadku postrzałów głowy - do czasu zakupu dla policji kuloodpornej osłony głowy. Helikopter policyjnych komandosów powinien być też solidnie opancerzony. Zresztą wymagającą pomocy chirurga ofiarą mogą paść także osoby przypadkowe. Za osobnym Caracalem medycznym przemawia użyteczność mobilnego aparatu rentgenowskiego, który umożliwia natychmiastową operację przy krwotokach wewnętrznych itp. To przemawia za Caracalem H225M. Dla policji drogowej itp. mógłby być AW149 jako zdaje się przestronniejszy i wygodniejszy od Black Hawka. Albo H145 lub lepiej H160. W czasie gdy medyczny Caracal policji nie byłby potrzebny, to stałby do dyspozycji cywilnej ogólnopolskiej centrali helikopterów i samolotów medycznych.

  1. Edi

   Ale Caracal to uzbrojony śmigłowiec wojskowy. Już bardziej sensowne są 2 S70i na transportowe dla BOA i z 10 lekkich patrolowych H130. Bo te co proponujesz są za duże i za drogie.

 4. lotnikPzl

  Najwyższa pora na zakup śmigłowców a powinny to być krajowe W-3 Sokół czy SW-4. Maszyny całkiem dobre i sprawdzone. Kupując je mamy serwis i produkcję w we własnym kraju, co ważne tworzymy tutaj miejca pracy, do tego część podatków do budżetu Polski. Szkoda tylko, że PZL Świdnik i WSK Rzeszów wyprzedane obcemu kapitałowi a powinny być w polskich rękach. Widać komuś zależało by Polska nie miała swojego przemysłu lotniczego.

  1. guma

   już nie mamy polskiego producenta śmigłowców, a serwisowanie śmigłowców w-3 i SW-4 pozostawia wiele do życzenia :(

  2. Edi

   W-3 i SW4 to przestarzałe konstrukcje.

 5. say69mat

  def24.pl: Ciarka: zakup nowych śmigłowców jest dla Policji konieczny say69mat: Airbus ... gone. Stąd pozostaje jedynie AW/ Leonardo dysponująca modelami śmigłowców wykorzystywanych przez siły policyjne na świecie. A wybór H135/145 byłby wyborem w 10-tkę

  1. gts

   Wlasnie z powodu posiadania juz floty smiglowcow w LPR wybor powinien byc oczywisty, ale zaloze sie ze bedzie taki ze wezmiemy Anakondy w bieda wersji.

  2. Księgowy

   Powielenie błędu przy zakupie EC135 będzie oznaczało tysiące policjantów na ulicach mniej lub zauważalnie mniejsze uposażenia dla nich. Takie to są koszty.

  3. Lolek+

   Jakie to błędy? Te śmigłowce latają do tyłu czy co? Co w nich nie tak?

 6. arcisz

  pracuje w tej "instytucji" : brak mundurów, połowę munduru kupiłem sobie sam, to samo brak latarek, lizaków, kamizelek, bandaży, kabury na pistolet a nawet palki - to też za własne pieniądze, zdemolowane komisariaty u nas wygląda to jak po wizycie stada meneli, zepsuta łączność działająca do 3 - 4 kilometrów, wszytko załatwiane z prywatnych telefonów, zdezelowana flota pojazdów, gdyby ludzie wiedzieli jakim złomem jeździmy... należało by się 70 % pojazdów w mojej jednostce zatrzymać dowody rejestracyjne, nikt nie płaci za nadgodziny - razem z kolegą z patrolu mamy 800 nadgodzin o 5 lat

  1. koks

   To dlaczego tak skrupulatnie wypisujecie mandaty dla kierowców lub podczas maloistotnych interwencji. Potem trzeba wypełnić papiery i zostaniecie po godzinach. Nie bądźcie tacy skrupulatni to wszystkim będzie łatwiej.

 7. Zbulwersowany podatnik

  Tak się zastanawiam.. jakim cudem policja i straż pożarna 38 milionowego kraju nie posiada śmigłowców pełniących dozór i pomoc w nagłych przypadkach w liczbie 1szt. na województwo?

  1. podatnik_fundator

   Od dozoru to jest straż graniczna (8samolotów, 6 śmigłowców), a od pomagania jest Lotnicze Pogotowie Ratunkowe (27 śmigłowców typu Eurocopter EC135, Airbus Helicopters H135 P3 oraz 2 samoloty), śmigłowiec TOPRu na góry oraz śmigłowce ratunkowe na Bałtyk (obecnie 4szt). Kupowanie Policji nowych śmigłowców ma taki sam sens jak zakup łodzi podwodnych.

  2. PRS

   Ja się zastanawiam dlaczego nie posiada po 1 szt. na powiat... Bo przykładowo woj. mazowieckie jest... trochę większe niż woj. opolskie

  3. Dron

   Jak trzeba przypilnować kibiców to śmigłowiec zawsze jest. Z kamerą podczerwieni włącznie.

 8. lex

  Przegapiono sprawę. Ale teraz trzeba to mądrze naprawić, przede wszystkim kupić śmigłowiec europejski. Trzeba popatrzeć czym lata policja niemiecka i dostosować się do tego. Oni mądrze wybrali. I powinniśmy się jak najszybciej pozbyć tych prymitywnych Sokołów i klonów (Kania) oraz Mi2.

  1. 130

   Policja niemiecka lata niemieckimi helikopterami - bardzo drogimi w zakupie i jeszcze droższymi w eksploatacji, z szeregiem ograniczeń użytkowania. Ale WSZYSTKIE te koszty są ZYSKIEM Niemieckich fabryk Airbusa.

 9. Policjant

  Tomek Rumek Serio zakup śmigłowców jest konieczny ? Konieczny to jest zakup nowych radiowozów. Mały przykład, Komenda miejska w prawie 100 tyś mieście obejmująca cały powiat. Ruch drogowy (ponad 40 osób) ma teoretycznie 12 samochodów, z czego 4 od dłuższego czasu w naprawie, 1 przeznaczony do kasacji - zostaje więc 7 z czego dwa powinny iść do kasacji (340 tyś przebiegu i octavia I gen. z przebiegiem ok 280 tyś.). Z pozostałych 5 dwa lub trzy powinny iść do naprawy (zawieszenie i silniki) tyle że jakby poszły na warsztat to nie byłoby czym jeżdzić. No ALE ZAKUP ŚMIGŁOWCÓW JEST KONIECZNY

  1. ekonomista

   @Policjant Niestety mamy kontynuację państwa teoretycznego. Zamiast obniżać wiek emerytalny i 500+ trzeba było ograniczyć się do walki z mafiami VAT i paliwową i kupić nowe radiowozy, helikoptery dla policji (policji potrzeba co najmniej 50 sztuk), kupić SAR (nie CSAR, nie ZOP&SAR 2 w 1 tylko właśnie SAR) dla marynarki, zwiększyć liczbę lekarzy i pielęgniarek. Do tego budowa łącznika kolejowego Sieradz - Wieruszów (na trasie Łódź-Wrocław), kupno nowych pociągów w Polskich fabrykach. Niestety i politycy i naród chcą rzeczy WIELKICH. Więc mamy to co mamy.

  2. gts

   Drogi policjancie jestesmy w tskiej sytuacji ze juz zakup wszystkiego jest koneiczny. Lata oszczedzania, przesuwania przetargow, odsuwania w czasie modernizacji, zaniechanie dzialan... konieczne dzisiaj to sa nawet zakupy glupich dlugopisow. Sory, ale jak sie przez lata tylko korzystalo minimalizujac realizowane progroamy to w koncu dotarlismy na skraj przepasci...

  3. KOSA

   Co ma 500 plus i obniżenie wieku emerytalnego do zakupu śmigłowców.? Ekonomista ? Czy rację politykier... bez komentarza. Zamiast skupić sie na sensownym zakupie a ten tu polityki je.

 10. WW

  To smutne, ale policja lata na tych samych śmigłowcach, co występują w serialu 07 zgłoś się. Nie takich samych tylko tych samych.

  1. Feliks

   Wstaliśmy z kolan. A że dalej jesteśmy golasami i nie potrafimy wyprodukować śmigłowca to insza inszość

 11. Mirek

  Wojsko nie ma ,a dla policji chce by były od zaraz :)

  1. nastka

   Wojsko ma ponad 200 śmigłowców

 12. demokracja.net

  Drony wystarczą. Jakimi wskaźnikami ekonomicznymi uzasadnić zakup śmigłowców, tak aby ich koszty się zwróciły ? Śmigłowce są niesamowicie drogie w zakupie i eksploatacji, ale może o to chodzi aby "obywatele" się wzbogacili ;-)

  1. siwy

   a ile kosztuje ludzkie życie ?

 13. anty sokół

  wywalić wszystkie mi-2....i zastąpić sw-4. Nie mnówicie mi ,że na s-4 nie da sie zamontować głowicy optoelektronicznej.

  1. Pipin

   Oczywiście, i taki SW-4 ledwo uniesie się z pilotem i operatorem głowicy w powietrze a jak wyląduje to głowica do wymiany z powodu drgań.

 14. Kamaka

  Ja bym wolal zeby nie latali smiglowacami a zaczeli chociaz po osiedlach.

 15. PodatnikFundator

  Zakup śmigłowców jest tak konieczny jak zakup odrzutowców policyjnych

 16. andrzej19

  Czy jednosilnikowy ma uprawnienia do lotów nad miastem?

 17. ekonomista

  To oczywiste, policja 40 milionowego kraju powinna mieć co najmniej 50 śmigłowców. Przy czym 35 to mogłyby być najtańsze AW009, 10 małych dwusilnikowych po 50 - 60 mln, np. AW169 lub EC145. Plus pięć droższych i większych dla antyterrorystów. Należy zezłomować wszystkie powyżej 30 lat, zarówno wojskowe jak i policyjne.

  1. bajkopisarz

   dlaczego ograniczać się do 50 w 4 typach - kupmy od razu sto maszyn od 10 wersjach!

 18. WW2

  I niech zgadnę nowe śmigłowce dla policji kupimy z budżetu MON a co tam.... Będziemy i drogi remontować i pomniki stawiać i w każdym powiecie strzelnicę pobudujemy,proponuję jeszcze dokupić z 5 samolotów dla rządu.MON ma kasy jak lodu na wszystkie ministerstwa starczy tylko nie na wojsko.Niczym nie różnią się od poprzedników rujnujących wojsko

  1. Lewandos

   Akurat współpraca MON i MSWiA jest dobra... Nawet zakup sprzętu dla Policji i SG... Zaraz, Zaraz od czego zaczęło się na Ukrainie? Przyjazdy turystów z Rosji, atak na strażnice pograniczników, przejmowanie przez zbrojne kupy posterunków policji...

 19. Blackhawk

  Będzie S70I.

 20. PRS

  No to zaraz się zacznie - takie lepsze, a takie jeszcze lepsiejsze, a takie najlepsiejsze...

  1. skoro kasa z monu

   Stawiam na BH. S-70i.

  2. CB

   A "najlepsiejsze" jest to, że policja chce kupić całe 3 sztuki, więc to i tak praktycznie nie zmieni sytuacji.

 21. miras

  Śmigłowiec powinien być w każdej komendzie wojewódzkiej do dyspozycji

 22. Szary

  kupić nowe ekonomiczne,żeby nie było jak teraz że sokołem drogówka lata na nadzór dróg. Black Hawk dla AT i SW-4 Puszczyk do obserwacji ewentualnie któreś większe drony od WB z długim czasem lotu. W ramach ćwiczeń MON mógłby trochę polatać swoimi dronami dla drogówki a wojskowe śmigłowce poćwiczyć loty w górach dla TOPRu.

 23. Marek1

  Prosta sprawa, niech AM przekaże kolejne 400 mln zł z budżetu MON do MSWiA. Tam ministrem jest bliski kolega partyjny, wiec, to "w rodzinie" zostanie, a w WP jest już wszystkiego w bród i w nadmiarze ...

 24. dzidek

  nie lepiej drony lub bez zalogowca z kamera termowizyjna

 25. Eckard Cain

  Oj tam, oj tam... Po co nam śmigłowce - WOT nie potrzebuje to i nic się w tym kierunku nie dzieje. Może za parę lat jak już WOT się dorobi własnego lotnictwa to coś przy okazji dla policji też się kupi.

Reklama