Chiny opublikowały mapy kontrolowanych przez Japonię spornych wysp

28 kwietnia 2021, 07:58
660
Wyspy Uotsuri-jima, Kita Ko-jima i Minami Ko-jimaFot:BehBeh/wikipedia.com
Reklama

Chińskie ministerstwo opublikowało mapy topograficzne kontrolowanych przez Japonię wysp, do których Pekin rości sobie pretensje. Rząd w Tokio poinformował tymczasem o wtargnięciu chińskich łodzi na wody terytorialne Japonii – podały we wtorek japońskie media.

Pekin i Tokio od lat spierają się o bezludne wyspy na Morzu Wschodniochińskim, które Japończycy nazywają Senkaku, a Chińczycy – Diaoyu.

Chińskie ministerstwo zasobów naturalnych opublikowało na swojej stronie internetowej mapy topograficzne wysp, co według japońskich mediów ma najprawdopodobniej pomóc w budowaniu propagandowego przekazu, zgodnie z którym wyspy należą do ChRL.

Rząd Japonii zaprotestował przeciwko temu kanałami dyplomatycznymi – podał we wtorek portal Japan News.

Reklama
Reklama

Japońskie władze poinformowały również, że cztery łodzie chińskiej straży przybrzeżnej wpłynęły w niedzielę rano na japońskie wody terytorialne w pobliżu wysp Senkaku. Było to pierwsze wtargnięcie chińskich jednostek na te wody od 13 kwietnia.

Na jednej z łodzi zaobserwowano „obiekt przypominający działo” – przekazał Japan News.

Japońskie ministerstwo obrony zarzuciło w ubiegłym roku Chinom, że w czasie pandemii Covid-19 forsują swoje roszczenia terytorialne i usiłują m.in. „zmienić status quo na Morzu Wschodniochińskim”. W dorocznym sprawozdaniu resort zwrócił uwagę na „bezustanne wtargnięcia” chińskich łodzi na wody otaczające sporne wyspy.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 20
Reklama
Marcin
czwartek, 29 kwietnia 2021, 10:42

Chiny za bardzo chamsko się rozpychają takie zachowanie było typowe dla pierwszej połowy XX wieku ale dzisiaj

Ech
środa, 28 kwietnia 2021, 15:57

Tajwan (Repubika Chinska) takze uwaza ze te wyspy naleza do Chin. Podobnie Korea Poludniowa ma kilka wysp zajetych przez Japonie.

Smiechow
środa, 28 kwietnia 2021, 14:41

W XIX i na początku XX w. gdy Chiny były słabe..,w okresie tzw. "dzielenia chińskiego tortu" ,Zachód ,USA i Japonia grabiły tam co się da..,w tym te wyspy . Pod grożbą zniszczenia wciskano Chińczykom tony opium ,każąc za to jeszcze płacić .W szanghajskim parku Brytyjczycy umieścili napis : Chińczykom i psom wstęp wzbroniony ".Japończycy w czasie okupacji wymordowali miliony Chińczyków ,w tym kobiet i dzieci . Dzisiaj ,gdy Chiny urosły w siłę ,zbrodniarze i złodzieje boją się ,ze będą musieli zwrócić wyspy i odpowiedzieć za zbrodnie .Takie są historyczne fakty ,reszta to cenzura i propaganda dla "podatnych na sterowanie".

azk
środa, 28 kwietnia 2021, 15:57

Liczba ofiar komunizmu w Chinach przekracza 50 milionów.

trzcinq
środa, 28 kwietnia 2021, 21:04

Nijak do tematu się to ma

Davien
środa, 28 kwietnia 2021, 14:48

Istotnie rosyjscy zbrodniarze i złodzieje boja sie że Chiny zarzadaja zwrotu swoich zagrabionych przez Rosję terenów.

ret
czwartek, 29 kwietnia 2021, 10:10

Ciekawe czego będą RZĄDAĆ ?

Smiechow
środa, 28 kwietnia 2021, 14:59

W 2004 r. rosyjski prezydent W. Putin rozwiązał ostatecznie problem graniczny z Chinami, przekazując Pekinowi 1,5 wyspy, leżącej pod Chabarowskiem, na granicznej rzece Amur.

Davien
środa, 28 kwietnia 2021, 19:36

Dziecko, wyspy to czasy ZSRS a nie carskeij Rosji:)

Kiks
środa, 28 kwietnia 2021, 15:39

Skończ człowieku, bo faktycznie smiać sę chce, obrońca komuchów. Mnie tam Chiny kalafiorem. Chiny maja fajną historę, duży wkład w historię i rozwój świata, ale od momentu jak przekształciły się w tego komunistycznego potworka, niespecjalnie jest ro chwalebny rodział w ich historii.

Sarmata
środa, 28 kwietnia 2021, 21:41

Akurat dzieki temu stały sie mocarstwem nr 1 na swiecie jesli chodzi o gospodarkę. No i pierwszy raz w histori nie ma tam głodu i ludzie się bogacą. W Pekinie mieszka więcej miliarderów niż w NY.

o9gde
czwartek, 29 kwietnia 2021, 01:07

gospodarka odtwórcza - w dłuższym okresie nie ma racji bytu, zawsze przegra, Chiny o tym wiedzą, dlatego teraz tak się napinają bo czasu zostało niewiele

Davien
środa, 28 kwietnia 2021, 23:18

Panie Sarmata wg Xi Jinpinga i tego co sobie ustalił jak ktos ma dochód na osobe niecałe 2 euro dziennie to jest juz powyżej progu ubóstwa. I to tyle z twoich.....

Szept
czwartek, 29 kwietnia 2021, 12:49

Wszystko zależy co za te 2 euro dasię kupić. W jednym kraju wyżywisz rodzinę w drugim na paczkę fajek nie starczy. Davien wyjedź kiedyś gdzie za granicę to zrozumiesz na czym polega siła nabywcza pieniądza.

XYZ...
poniedziałek, 3 maja 2021, 12:19

Bardzo dobry komentarz dodałbym, że limit ten dotyczy przede wszystkim obszarów wiejskich (koszta tam a w miastach to 2 różne historie) i to tych naprawdę skrajnie biednych. O ile takie 2 euro dla nas wydaje się śmieszne to nie jest to jakieś Chińskie widzimisię, gdyż poziom światowy ustalony jest na 1,90 USD dzień. O ile nie są to fenomenalne pieniądze, to jednak skala zmian robi ogromne wrażenie. W 2000 roku było to prawie 50% populacji, dziś ten problem zwalczono i inwestuje się ogromne pieniądze, by dalej poprawiać tam standard życia (który tak nadal w wielu miejscach na nasze standardy jest tragiczny). Tylko mowa tu o 50% populacji Chin, a nie dajmy na to Polski. Nie mówimy o 20 milionach (co też byłoby osiągnięciem) tylko o setkach milionów ludzi w kraju wielkości stanów gdzie nawet 2/3 obszaru to tereny górzyste (co nie ułatwia dostępu oraz budowy infrastruktury), ale nie zrozumie tego ktoś, kto nigdy tam nie był i nie jest w stanie pojąć skali tego państwa..... Bo Chiny to skala i jest to chyba najważniejsza rzecz do zrozumienia.

niejaki Błochin
środa, 28 kwietnia 2021, 23:18

Nie dlatego, że są koministyczne, tylko dlatego, że kapitalistyczne zachodnie spółki przeniosły tam produkcję przemysłową. Druga rzecz, że dopuszczono je do Swiatowej Organizacji Handlu.

XYZ...
poniedziałek, 3 maja 2021, 12:28

Polska jest w Światowej Organizacji Handlu i kapitalistyczne zachodnie spółki również tu produkują. I co? TO mnie przeraża Chiny są tam, gdzie są bo im wszystko dano. Zachód zbudował a długofalowe plany, praca setek milionów ludzi i system wewnętrzny, który tym steruje nie ma z tym nic wspólnego. Żebym został dobrze zrozumiany, owszem rozwój Chin dokonał się dzięki inwestycjom (nie tylko zachodnim), ale nie zadziałałoby to gdyby nie system prawny (partia), który był w stanie przez dziesięciolecia trzymać się obranego kierunku, który to przy tak ogromnych kosztach społecznych i nie tylko w społeczeństwie demokratycznym byłby nie do osiągnięcia.

hehe
środa, 28 kwietnia 2021, 15:58

Odwarotnie. Chyba wlasnie staly sie nr 1 na swiecie. Czas patrzec na fakty nie wyobraznie.

Strzelec
środa, 28 kwietnia 2021, 10:37

Na miejscu Chinczykow jednak unikalbym wpieniania Japonczykow. Sa w stanie zrobic wlasna bron atomowa w krotkim czasie, a ich tlace sie imperialne ambicje znow moga podpalic Chiny.

Viktor
środa, 28 kwietnia 2021, 10:09

Chiny opublikowaly mapy wuhan puste miasto 14 mln ludzi Nawet kota brak

Tweets Defence24