Reklama

Geopolityka

Chiny: futurystyczny demonstrator samolotu bojowego

Pierwszy model demonstratora technologii bezzałogowego chińskiego samolotu przyszłości został pokazany publicznie – fot. topwar.ru
Pierwszy model demonstratora technologii bezzałogowego chińskiego samolotu przyszłości został pokazany publicznie – fot. topwar.ru

Rosyjski portal „Wojennoje Obozrienije” poinformowało o nowym projekcie rewolucyjnego chińskiego samolotu bojowego.

Do pracy nad nowym statkiem powietrznym, a właściwie – demonstratorem nowych technologii przystąpili inżynierowie chińskiego koncernu CAC (Chengdu Aircraft Industry Group). W czasie jednej z wystaw pokazano pierwszą makietę bezzałogowej wersji samolotu przyszłości, dającą ogólny zarys celu, do jakiego będzie ten program zmierzał.

Specjaliści podeszli do tej makiety bardzo sceptycznie uważając, że jest to jeszcze jeden z pomysłów, który nie zostanie w Chinach zrealizowany. Rosjanie są jednak innego zdania. Przypominają oni bowiem samolot piątej generacji Chengdu J-20, który jeszcze przed kilkoma laty istniał wyłącznie w formie konceptu, a dziś lata.

Ponadto sprawą zajmuje się koncern Chengdu Aircraft Industry Group, który poza Chengdu J-20 zajmował się z sukcesem opracowaniem takich samolotów jak wielozadaniowy Jian-10, szkolenia zaawansowanego Hongdu L-15 czy lekki myśliwiec czwartej generacji JF-17.

No i najważniejsze. Chińczycy postawili sobie za cel stworzenie najsilniejszych sił powietrznych na świecie i dlatego robią wszystko by się do tego technicznie przygotować. A konsekwencji i pracowitości im odmówić na pewno nie można.

Reklama

Komentarze

    Reklama