Reklama

Geopolityka

Chiny ćwiczą obronę od strony morza

Fot. Chairman of the Joint Chiefs of Staff / Wikimedia Commons/CC BY 3.0
Fot. Chairman of the Joint Chiefs of Staff / Wikimedia Commons/CC BY 3.0

Jak informują chińskie media, lotnictwo ChRL przeprowadziło manewry w pobliżu Półwyspu Koreańskiego, ćwicząc obronę przed „niespodziewanym atakiem” od strony morza.

Na oficjalnej stronie chińskich sił zbrojnych jest informacja, że batalion obrony przeciwlotniczej prowadził ćwiczenia w pobliżu Pohaj (Bo Hai) - zatoki Morza Żółtego oddzielającego Chiny od Półwyspu Koreańskiego. Wojska udały się tam ze środkowych Chin, by natychmiast rozpocząć ćwiczenia obrony przed "niespodziewanym atakiem", symulując prawdziwą bitwę.

Jak podał chiński portal, przetestowano zdolność szybkiego reagowania i faktycznego poziomu zdolności bojowej. Poinformowano też, nie podając szczegółów, że po raz pierwszy użyto pewnej broni do zestrzeliwania celów nadlatujących na małej wysokości znad morza.

Chińskie ćwiczenia odbyły się kilka dni po przeprowadzeniu przez Koreę Północną szóstej próby nuklearnej. Według Pjongjangu była to próba z bombą wodorową. Są sygnały, że Korea Północna planuje kolejne testy uzbrojenia, być może test pocisku rakietowego dalekiego zasięgu.

Czytaj też: Doradca Trumpa: USA potwierdzają zobowiązanie do obrony Japonii

Reuters zwraca uwagę, że USA i Korea Południowa rozmawiają na temat rozmieszczenia lotniskowców i bombowców strategicznych w rejonie Półwyspu Koreańskiego. Agencja podkreśla, że Chiny bardzo podejrzliwie patrzą na rosnącą obecność wojskową USA w tym regionie. Pekin wielokrotnie krytykował rozmieszczenie w Korei Południowej amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej.

PAP - mini

Reklama

Komentarze

    Reklama