Geopolityka

Chińskie myśliwce przechwyciły amerykański samolot zwiadowczy

Fot. U.S. Navy
Fot. U.S. Navy

Pentagon poinformował o incydencie, do którego doszło nad Morzem Południowochińskim. Jak podano w oficjalnym komunikacie, do lecącego nad wodami międzynarodowymi amerykańskiego samolotu zwiadowczego Lockheed P-3 Orion niebezpiecznie zbliżyły się dwa chińskie myśliwce J-11.

Według informacji prasowych, Pentagon złożył skargę do chińskich władz. Według Amerykanów pilota myśliwca J-11, który przeleciał przed "nosem" amerykańskiego samolotu rozpoznawczego w odległości 60 m, zachował się bardzo niebezpiecznie. Incydent miał miejsce w ubiegłym tygodniu, ale informacja o zajściu została podana dopiero teraz - tuż przed rozpoczęciem tygodniowej wizyty prezydenta Chin Xi Jinpinga w USA.

Nie jest to pierwszy incydent chińsko-amerykański w tym regionie. Pomiędzy państwami już od dłuższego czasu rośnie napięcie. Chiny roszczą sobie prawa do kluczowych obszarów i wysp na Morzu Południowochińskim, budują także sztuczne wyspy, na których rozmieszczają instalacje wojskowe oraz starają się ograniczyć na nim prawa do żeglugi. Azjatyckie państwo uważa bowiem Wyspy Paracelskie i archipelag Spratly za własne terytoria. Roszczeń tych nie uznają jednak inne państwa regionu, ani Stany Zjednoczone.

Czytaj także: Prowokacyjne działania Chin zatrzymają zwrot USA ku Azji?

 Komentarze (5)

 1. sylwester

  wystarczy wprowadzić cło powiedzmy 10 % na produkty z chin i skończy sie ich podskakiwanie , ich gospodarka jest ustawiona na eksport i przy takim posunięciu całe imperium by padło , oczywiście nie zrobi świat czegos takiego bo nie wiadomo jak zareagowały by chiny a są w końcu potęgą militarną

  1. hmm

   ciekawe u kogo wtedy wybuchly by zamieszki z powodu opustoszenie pulek sklepowych?

 2. Lucek

  Przecież na zdjęciu to ruski złom Su 27 z 1980 roku.

  1. lukas333

   Złom to f-16 z 1974 i latają nim polacy:)

  2. hmm

   Powinniśmy kupić Shenyang J-11 albo Chengdu J-10 za Su22 i MiG29, współpraca gospodarczo-militarna z Chinami to było by zagranie na nosie wszystkim Niemcom, Rosji i USA.

 3. rock

  Do Pana TROLL . Szanowny panie może i opisany przez Pana samolot F-22 jest taki wspaniały ale jeśli to wszystko co amerykańskie jest takie wspaniałe to dlaczego USA nie wygrało od 2001 roku wojny w Afganistanie, z Iraku musieli się zabierać , Prymitywne ISIS uzbrojone w Ak -47 rozrasta się jak grzyby po deszczu , ma się bardzo dobrze z którym amerykanie , NATO i spółka oraz ich samoloty walczą , bombardują a ISIS co che to robi. Przypomnę bombardowana przez Hitlera Warszawa broniła się ledwie 28 dni ( wrzesień 1939 rok) to albo ta broń Hitlera wiele lat temu była bardzo skuteczna w stosunku do broni Made in USA albo to wychwalane pod niebiosa przez Pana F-22 i inne takie tam to kupa złomu...

  1. Morgul

   rock - tak przykładając Pańską miarkę to Polacy też nie zostali pokonani. AK walczyła jeszcze długo po II WŚ i to bez AK-47 :) a partyzantka przez cały okres okupacji rozrastała się sprawnie :)

  2. olo

   USA wygrało wojnę i w Afganistanie patrz nowy rząd i obalenie Talibów i w Iraku patrz obalenie Saddama i nowy rząd więc nie kłam. USA wycofało się z tych państw bo takie było ZAŁOŻENIE. Zresztą w Afganistanie chyba TALIBOWIE nie przejęli władzy a robią tylko zamachy.

 4. KUKUŁKA

  parafrazując ..." kiedy umysł śpi budzą się demony "....

 5. Sarmat

  Chiny mają takich hakerów, szpiegów i wsio, wykradają Amerykanom różne plany, dziś to już inne Chiny niż za Mao, takie nowoczesne i mogliby wywalić te wszystkie ruskie złomy jak kopie Su-27 widoczne na zdjęciu. Nie rozumiem, po co Chińczycy kopiują ruski złom? Mogli by skopiować F-16 i nazwać go J-16 (chyba ze już taki jest), a jednak... wolą kopiować i kupować (np. SU-35) ruskie samoloty. Głupi są czy jak? Chyba nie czytają defence24 a zwłaszcza postów Daviena i nie wiedzą, że amerykański myśliwiec kompletnie niezauważony może zniszczyć ich całe lotnictwo tankując w przerwach w jego wybijaniu w powietrzu.

  1. racjus

   Najnowsze chińskie myśliwce są już kopią amerykańskich. Chiny powoli odchodzą od kopiowania rosyjskiego sprzętu.

  2. Snowman

   Są słynne już J-10 które są "wzorowane" na F-16

  3. [email protected]

   Chińczycy są w trakcie projektowania i budowy samolotów 4 generacji takie jak j-20 i j-31. Zbudowali także kopie f-16 i nazwali ja j-10. Budują także kopie su-27 ( j-11 ) i wersje morska su-27 czyli su-33 (j-15). Z Pakistanie opracowali j-7. Gdy budują na licencji zdobywają technologie i poznają maszyny jakie ma ich przyszły przeciwnik.