Reklama

Geopolityka

Chiński „żołnierz przyszłości” w służbie

Fot. chinamil.com.cn
Fot. chinamil.com.cn

Chińskie media informują o wyposażeniu pierwszych jednostek armii chińskiej w zintegrowany system „żołnierza przyszłości”, mający - według ich informacji - zapewnić żołnierzom tego państwa największą siłę ognia indywidualnego na świecie.

Chińska telewizja państwowa poinformowała o wyposażeniu w system "żołnierza przyszłości" pierwszych oddziałów sił zbrojnych Państwa Środka.

Wyposażenie wchodzące w skład chińskiej wersji "żołnierza przyszłości" trafiło do jednostki sił specjalnych stacjonującą na obszarze podległwym dowództwu Zachodniego Teatru Działań. W skład systemu wchodzi broń osobista (karabin szturmowy wyposażony w granatnik kalibru 20 mm) i cyfrowy system walki, połączony z sensorami i systemem łączności. Żołnierz ma do dyspozycji celownik działający w podczerwieni, systemy optoelektroniczne i pozycjonowania. Masa wszystkich elementów wyposażenia ma wynosić do 7 kg.

W nowy sprzęt oprócz wspomnianej jednostki sił specjalnych wyposażeni mają być również żołnierze jednego z oddziałów rozpoznawczych brygady wojsk lądowych podporządkowanej dowództwu Środkowego Teatrowi Działań. Doświadczenia zebrane przez tych użytkowników posłużą do wprowadzenia ostatnich poprawek przed szerszą dystrybucją systemu. Jak jednak przyznają sami komentatorzy chińskiej telewizji, przynajmniej początkowo wyposażenie trafi jedynie do wybranych oddziałów - przeszkodą w jego szerokim wykorzystaniu ma być wysoka cena.

Reklama

Komentarze (9)

 1. Clerk

  Mnie tylko zastanawia w komentarzach o Chinach i Rosji jedno. Skąd w komentujących ten piękny optymizm, że Chińczycy po zajęciu Syberii i stepów - po Ural, albo najczęściej, według komentujących, całej Rosji, z Moskwą itd., grzecznie zatrzymają się na Bugu i dalej będą zainteresowani szerzeniem swojej pięknej kultury i handlem międzynarodowym? Domyślam się, że komentujący uważają, że Chińczyków powstrzyma art. 5 traktatu waszyngtońskiego?

 2. Frank

  Ten karabin przyszłości to widać mocno zabudowany jakims plastykiem kałach ciekawe po jakim czasie serii ciągłej bedzie płonął

  1. Niezależny

   No ja bym raczej powiedział że jest \"inspirowany\" Koreańskim karabinem K-11, nie jest to \"odpicowany kałach\" jak u Ruskich.

  2. generał Baryła

   Na pewno wytrzyma dłużej niż niemiecki g36.

  3. kombajn

   Zobacz sobie jak wygląda Polski Grot (do niedawna MSBS) i powiedz mi czy inżynierowie którzy tworzyli czy to MSBS\'a czy ten Chiński karabin stwierdzili że: A)wymyślamy koło od nowa tworząc nowy projekt mając w d*** udany niezawodny i tani w produkcji karabin sprawdzony w armiach połowy świata czy B)mamy kupę doświadczenia z kałachami wiec użyjemy tego projektu jako punktu wyjścia i zrobimy z ruskiego gniocja niełamiotsa karabin na miarę 21 wieku usuwając ograniczenia oryginału i dostosowując go do współczesnego pola walki. Zresztą nie tylko u nas czy u Chińczyków tak się robi. Amerykanie jak stworzyli M16 tak jadą na ogólnej udanej koncepcji do dziś. I nie widzę w tym nic dziwnego.

 3. Gal

  Chiny mogą zaatakować Rosję w 2027r

  1. jpr

   Ale po co? Przecież agent Putin grzecznie wykonuje wszystkie polecenia Pana Xia. Rujnuje Rosję, pozwala rozwijać chińską kolonizację i atakuje USA, z którymi Chiny konkurują, ale wolą konflikty rozgrywać cudzymi rękoma... W 2027 nie będzie już potrzeby, żeby atakować skolonizowaną i podporządkowaną Chinom resztówkę Złotej Ordy...

  2. kombajn

   No cóż Syberia już jest w zasadzie Chińską prowincją - Rosjanie stali się mniejszością. Któregoś pięknego dnia może dojść do tego że Chińczycy zadzwonią do Putina i powiedzą: Na stepach macie dwóch mieszkańców na krzyż a na Syberii i tak większość mieszkańców to nasi obywatele. Chcesz być dalej prezydentem? Zapłacimy ci 100 miliardów dolarów ale Rosja od teraz jest do Uralu albo wchodzimy z wojskiem i zatrzymamy się na granicy z EU, co nam w sumie pasuje bo budujemy szlak jedwabny żeby swobodnie handlować z Europą. Dla Chin takie rozwiązanie to w sumie same plusy dostęp do ziem uprawnych na stepach i zasobów naturalnych na Syberii.

 4. zły

  Po co w Polsce Tytan skoro będzie WOT mający walczyć ze SPECNAZEM?

  1. terro

   fantastyczna opowiesc. prawie ja kwladna pierscieni.

  2. SLAW69

   \"Po co w Polsce Tytan\" - tak już myślał Klich, chociaż o WOT nic nie wiedział. :)))

  3. znudzony

   To już jest nudne z waleniem swoich frustracji w WOT. Po trochu również żałosne.

 5. Harry 2

  Chiny, kraj który rozwijał swoją gospodarkę, przemysł, gdy my wyprzedawaliśmy nasze zakłady za friko.

  1. Marek1

   Harry 2 - napisz nam jeszcze CO w tych sprzedawanych zakładach było produkowane.

  2. skąd się biorą fake newsy?

   jakie zakłady? te do których dokladaliśmy przez całe lata 80. a i tak Polska utonęła w długach? racja, trzeba było nadal produkować polskie nyski i polskie pralki frania i dokładać do nich z Twojej pensji żeby tylko nie wyprzedać tzw. naszego przemysłu za friko...

  3. Marek

   Na przykład stąd, że za lajbszóstki sprzedano Francuzom polskie cukrownie, do których nie trzeba było dokładać. Później Francuzi opylili je Niemcom, którzy kupili je tylko po to, żeby te zakłady zaorać.

 6. ryszard56

  a My co??

  1. znawca relacji polsko-amerykańskich

   My, w ramach \"offsetu\", za zgoda USA, będziemy mogli wygiąć z drutu antenki do IFF na Patriotach. Już nam to USA obiecało!

  2. Niezależny

   A może popatrz co mają Rosjanie, my dostajemy GROT-a a Rosjanie kolejną wersje podpicowanego kałacha. Chiny są wielkie, już dawno przerosły Rosję a za jakieś 20 lat pewnie i USA.

 7. ghghgh

  A jak trwają analizy, analiz rodzimego MON w sprawie TYTAN\'a ? Budowa Gawrona odsłoniło trochę mechanizmy polskiego przemysłu zbrojeniowego, jak przez ponad dziesięć lat pieniądze płyną strumieniem i rozpływają się w biurokracji. Przypomnę że taki sam okręt Niemiecka stocznia zbudowała w dwa lata

  1. GSG9

   My za to mamy dialog techniczny :-)

  2. technik

   Po prostu Słowianie nie umieją sobą zarządzać (vide kronika Nestora i opisy wareskiego Ruryka).

  3. Pref

   Spasiba! Już od XVIII wieku (Wolter za waszą kasę) nadajecie ten sam komunikat. Brakuje wyobraźni?

 8. Pawel

  Chiny nie maja tradycji podbijania świata.usa wiecej podbilo w ciągu ostatnich 10 lat niż chiny przez 3000 lat. To kraj pokojowy.

  1. GroZny

   Zawsze mogą \"poczuć siłę i czas\" :p lekcji udzielili im właśnie Amerykanie ;)

  2. ZZZ

   Historia Chin to głównie rzezie pomiędzy poszczególnymi prowincjami. Ale kiedy tylko mieli stabilną sytuację wewnętrzną - uderzali na zewnątrz. Proszę zapoznać się z faktami zamiast pisać komunały.

  3. ddd

   poczytaj jak powstaly chiny...

 9. Kacper

  U nas kiedyś taki projekt \"TYTAN\" był...ale się zmył....

Reklama