Reklama

Geopolityka

Chiński lotniskowiec osiągnął gotowość operacyjną

Chiny poinformowały, że ich pierwszy lotniskowiec „Liaoning” osiągnął gotowość operacyjną i może już być użyty w ewentualnym konflikcie zbrojnym.

O wprowadzenie nowego lotniskowca do linii powiadomił komisarz polityczny okrętu stwierdzając w wywiadzie do „Global Times”, że „Liaoning” jest „na stałe przygotowany do walki przeciwko wrogom”. Dodał również, że w całości została skompletowana pokładowa grupa lotnicza.

W ten sposób, niejako automatycznie, Chiny stały się państwem zdolnym do projekcji siły w oddaleniu od swoich granic. Jak na razie nie wiadomo, jakie zadania postawiono przed lotniskowcem. Przypuszcza się, że może być on wykorzystywany m.in. jako argument siły w sporze o wyspy na Morzu Południowochińskim i Morzu Wschodniochińskim. Grupa bojowa lotniskowca ma się docelowo składać z 24 samolotów myśliwskich Shenyang J-15 (chińska kopia Su-33 z awioniką od J-11) i 12 śmigłowców różnych typów: Harbin Z-9, Changhe Z-18F/J i Kamow Ka-31. 

Shenyang J-15
Shenyang J-15, Fot. Garudtejas7, Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Ujawniona informacja oznacza całkowitą zmianę statusu lotniskowca. Z jednostki klasyfikowanej jako testowa i treningowa, stał się on bowiem pełnowartościowym okrętem bojowym z zupełnie innymi etatami dla ponad tysiąc osobowej załogi oraz inną rangą. Sukces jest tym większy, że okręt klasy Admirał Kuzniecow kupiony od Ukrainy za 20 milionów dolarów był ukończony tylko w niecałych 70%. 

Doświadczenia przy jego dokończaniu i wyposażeniu Chińczycy teraz wykorzystują przy realizowanej samodzielnie budowie drugiego lotniskowca. Nowa jednostka typ 001A ma być dokonaną przez chiński przemysł stoczniowy modyfikacją radzieckiej konstrukcji obecnie przyjętej do służby. Nowy okręt budowany w Dalian ma wejść do służby ok. 2020 roku. Kolejny chiński lotniskowiec (typ 002) miałby być już zupełnie nową konstrukcją, być może wyposażoną w napęd atomowy. Za jego budowę ma odpowiada stocznia Jiangnan. Nie wiadomo jednak na razie kiedy okręt mógłby trafić do chińskiej floty. 

Reklama

Komentarze (12)

 1. Narodowiec

  nic śmiesznego, Chińczycy zaczęli kopiować lotniskowce,jak sądzicie,kiedy wyprodukują10 sztuk?

  1. yol

   A czym tu się martwić? Niech się Ruscy martwią, bo ich wschodni sąsiad nie tylko już teraz przerasta ich pod każdym względem, ale i intensywnie kolonizuje Syberię. Tylko czekać na "referendum" w rodzaju tego na Krymie

  2. Lapicky

   Kopiować? Przecież to brat Kuzniecowa zwodowany jeszce w latach 80 nosił nazwe "Wariag". Długo Chińczycy modernizowali ten okręt, oj długo nawet jak na Chiny...

 2. Naiwny

  I znów dyskusja o bzdrach. Chiński lotniskowiec nie jest do straszenia USA tylko do ew. projekcji siły na spornych archipelagach do których roszczenia mają Chiny i inne lokalne kraje. Ewentualnie moze sie przydać przy naciskach na Tajwan. Znajac dokonania i skok technologiczny jaki nastąpił w Chinach w ostatnich dekadach należy sie spodziewać za kilka lat kilku następnych tego typu okretów pod Chińską flagą. Napewno Wietnam, Tajwan, Filipiny, Indonezja, Korea Połud. i Japonia nie lekce ważą tego okrętu tak jak Koledzy Forumowicze. PS. Podono USA ma sprawne tylko 8 lotniskowców. Dwa są w tzw "rezerwie", jeden kończą budować. Ale może się mylę.

 3. der Rauber

  Podziwiam chiński rozwój i wzrost. Ten kraj coraz bardziej zaczyna mi się podobać. Zaczynam chcieć się tam przeprowadzić i pracować trochę, żeby jeszcze lepiej ich poznać :)

  1. Kiks

   Nie chciałbyś. Możesz mi wierzyć. A wzrost maja, bo kantują na każdym kroku i mają za nic czyjeś pomysły. Tylko to zaczyna mścić się. Za wszelką cenę próbują wejść drzwiami i oknami na rynki USA i Europy. Tylko nikt im na to nie pozwoli z takim szemranym portfolio.

 4. hiu luo

  Ciężko będą miały lotniskowce usa na morzu chińskim . Ciekawe czy tak ochoczo rusza jankesi na chiny

  1. lot

   Piszesz to w formie żartu no potęga ten lotniskowiec w porównaniu do tego co maja jankesi.

  2. jarek

   USA mają lotniskowców 10, do tego okręty "desantowe" ok. 10 szt., na których mogą bazować samoloty STOL. Na każdym amerykańskim lotniskowcu są samoloty wczesnego ostrzegania, a grupa lotnicza liczy do 90 maszyn. Sam sobie policz jaki to daje stosunek sił. Dwie katapulty i pokład startowy odseparowany od strefy lądowania umożliwia wysyłanie w powietrze ok. 8x więcej samolotów w tym samym czasie niż z jednej marnej rampy na chińczyku. Inaczej mówiąc jeden Nimitz jest warty ośmiu takich liaolangów, czy jak tam żółci to nazwali. A propos ruszenia na Chiny - to właśnie Chińczycy zachowują się agresywnie, roszcząc pretensje do całego Morza Płd. Chińskiego

  3. Olender

   Wiesz... morze żółte ma prawie taką samą powierzchnię jak Bałtyk... i tutaj raczej nie chciał bym się pokazywać z lotniskowcem.... bez sensu... Widział bym go raczej w siłach ekspedycyjnych... a najlepiej w połączeniu z drugim... Cóż przygotowują się do wojny...

 5. fx

  Czyli Chiny nie mają lotniskowca tylko KRĄŻOWNIK lotniskowy bo takowym jest Kuźniecow. Te kilka samolotów na krzyż mogące startować tylko w określonych warunkach to żaden przełom. Warunki by się zmieniły jakby Chiny miały samoloty o możliwościach F-35B ale takowych nie mają.

  1. Davien

   LIaoning ma usunięte wyrzutnie Granitów i najprawdopodobniej wieksza grupę lotniczą więc jest klasycznym lotniskowcem. Niestety z powodu konstrukcji i uzywanych samolotów będzie miał zapewne ten sam problem co Kuzniecow.

 6. yaro

  no to który lepszy Kuźniecow czy Liaoning ?

  1. cynik

   Liaoning pływa bez asysty holownika ;-)

  2. Marek

   Jeśli Chińczycy myślą tak jak przypuszczam i postarają się o lotniskowce z prawdziwego zdarzenia, to Liaoning. A to dlatego, że pewnie nie za wiele wody w Żółtej Rzece upłynie do czasu kiedy będzie służył do jedynie do wspierania piechoty morskiej.

  3. Davien

   Oba to okrety podobnej klasy uzywające podobnych samolotów z zapewne tymi samymi ograniczeniami. Liaoning może mieć większą grupę lotnicza z uwagi na brak rakiet Granit więc ciężko powiedzieć ale jako klasyczny lotniskowiec Liaoning będzie zapewne lepszy

 7. Piotr34

  Taki on chinski jak Iphony-cala mysl techniczna spoza Chin.

  1. kostec

   A czyje są Iphony może usa , gdzie 98% produkcji świata produkuje się ? Ameryka 30 milionów biedaków na zupce i talonach jak my lata 70-80 . długu 16bilionów w jakiś papierach zwanych dular

 8. NAVY

  Chiny wypływają na szerokie wody mórz i oceanów i,w chodzą do grona morskich potęg !

  1. cynik

   Już raz wchodziły. Skończyło się u ujścia Yalu.

 9. edi

  Kupiły jako muzeum a wdrażają do armii co pokazuje jak Chinom brakuje jeszcze do USA czy nawet UK.

  1. Tom_BYDG

   W UK brak nawet rakiet przeciw okrętowych......

 10. Polanski

  Nie widać pojazdów bojowych straży pożarnej to chyba nie jest on taki mocno operacyjny.

  1. bender

   Tez zwrocilem na to uwage ;-) Ale brak czerwonych wozow strazackich na pokladzie sklania mnie do wniosku, ze Liaoning jest jednak bardziej operacyjny niz Kuzniecow. Ciekawe czy dymi tez mniej niz oryginal ;-)

 11. golt

  Walorów bojowych nie ma w zasadzie żadnych, raczej aspekt stricte propagandowy, oczywiście nie umniejszając potencjałowi chińskiemu. Na podstawie zdobytych doświadczeń z przebudowy tej jednostki Chińczycy opracowują pełnokrwiste lotniskowce.

 12. buam

  XXI wiek- a ten kolos na glinianych nóżkach chwali się radzieckim lotniskowcem sprzed epoki.

Reklama