Reklama

Geopolityka

Chemiczne rakiety Daesh przeciwko USA?

Fot. US Army
Fot. US Army

Pentagon poinformował, że bojownicy tzw. Państwa Islamskiego (IS) mogli użyć przeciwko żołnierzom USA w Iraku broni chemicznej - pocisków rakietowych. Trwa badanie okoliczności incydentu. Wcześniej broni C używano według doniesień przeciwko siłom kurdyjskim.

Według opublikowanego komunikatu pocisk rakietowy, zawierający - jak się podejrzewa - gaz musztardowy, spadł na teren bazy lotniczej Qayara, w pobliżu Mosulu. Nikt nie został ranny. Według telewizji CNN pierwszy test fragmentów pocisku dał wynik pozytywny, czyli obecność "czynnika gazu musztardowego", jednak drugi nie potwierdził go. Fragment pocisku przesłano do laboratorium do dalszych badań.

Gdyby badania potwierdziły podejrzenia, byłby to pierwszy przypadek użycia broni chemicznej przeciwko siłom koalicji w Iraku. W bazie stacjonuje kilkuset żołnierzy USA. Wcześniej pojawiały się doniesienia o użyciu pocisków z bronią chemiczną przez Daesh np. przeciwko siłom kurdyjskim. Według dostępnych informacji terroryści przystosowywali do użycia broni chemicznej pociski moździerzowe, przed bitwą o Mosul.

Czytaj więcej: Amerykanie zbombardowali fabrykę broni chemicznej Daesh

Państwo Islamskie miało już stosować gaz musztardowy w ub. roku podczas walk z siłami kurdyjskimi w Iraku, a wcześniej w Syrii. Mosul, drugie pod względem wielkości miasto w Iraku, jest od dwóch lat opanowane przez dżihadystów z IS. Wojska irackie przygotowują się do ofensywy mającej ich stamtąd wyprzeć. Amerykanie pełnią rolę wspierającą i szkoleniową.

Gaz musztardowy, po raz pierwszy użyty przez Niemców w 1917 r. podczas I wojny światowej, może w wystarczającym stężeniu spowodować śmierć, lub trwałe kalectwo.

(JP)/PAP

Reklama

Komentarze (3)

 1. tagore

  I nikt nie twierdzi ,że to zemsta Assada za zbombardowanie jego wojsk?

  1. Davien

   Byloby dziwne skoro zdarzenie mialo miejsce w Iraku nie w Syrii, ale panzerfaust39 juz sie wyrwal z czyms podobnym:)

 2. panzerfaust39

  Przeca podobnież do tej pory to Asad używał gazu a tu taki numer ?!

  1. Davien

   A co ma Asad od Iraku?? Czytasz w ogole co komentujesz:))

 3. sylwester

  gaz bojowy jest mało skuteczny , no zabije wielu ale jak chcą wygrac to powinni iść w broń biologiczną , równie tania a zdecydowanie bardziej skuteczna

  1. AEAS

   Problem z bronia biologiczna jest taki , ze ''ona'' nie widzi roznicy miedzy kacapem z Is a komandosem z SEALs i kosi wszystkich rowno...

Reklama