Reklama

Geopolityka

C-295 dla Kanady. Wybrano samoloty SAR

Fot. Airbus Defence & Space
Fot. Airbus Defence & Space

Rząd Kanadyjski ogłosił kupno 16 samolotów C-295W zmodyfikowanych dla operacji SAR (Search and Rescue). Łączna wartość kontraktu została oszacowana na 3 mld dolarów kanadyjskich.

Kanadyjski minister obrony narodowej Harjit Sajjan poinfomował o rozstrzygnięciu przetargu na samolot poszukiwawczo-ratowniczy, przeznaczony do prowadzenia misji SAR. Zwycięzcą przetargu została firma Airbus, która dostarczy do 2023 roku samoloty C295W. Pierwsze modele mają pojawić się w ciągu trzech lat od podpisania umowy.

Czytaj także: Kanada kupi "pomostowe" Super Hornety

Zgodnie z informacjami podanymi przez rząd, planuje się kupno 16 samolotów, które mają być zakupione w ramach programu Fixed Wing Search and Rescue (FWSAR). Program ten rozpoczął się w 2004 roku jednak z powodu braku funduszy jego finalizacja była odkładana w czasie. Samoloty C295W mają zastąpić użytkowane do tego celu DHC-5 Buffalo i C-130 Hercules.

W czasie trwania procedury przetargowej Airbus zobowiązał się do stworzenia placówki szkoleniowej dla pilotów w Comox w Kolumbii Brytyjskiej. Ponadto w ramach umowy joint venture z kanadyjskimi firmami zbrojeniowymi samolot będzie posiadał część wyposażenia produkowanego w Kanadzie, m.in. PAL Aerospace zapewni obsługę techniczną, Pratt & Whitney Canada dostarczy silniki, zaś L3 Wescam czujniki elektrooptyczne. Samoloty C-295M w wersji transportowej są używane przez polskie Siły Powietrzne.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Luke

    Polska SG powinna kupic 2-4 C295

    1. sojer

      Żeby polską SG było jeszcze na to stać to by było pięknie... tymczasem z planu modernizacji technicznej wypadają kolejne pozycje lub są odwlekane do czasu na "niech nowy rząd się martwi".

Reklama