Reklama

Siły zbrojne

Brytyjski śmigłowcowiec oferowany dla Brazylii

HMS „Ocean” w czasie operacji BALTOPS 2015 - fot. M.Dura
HMS „Ocean” w czasie operacji BALTOPS 2015 - fot. M.Dura

Śmigłowcowiec desantowy HMS „Ocean” może zostać sprzedany Brazylii przez Wielką Brytanię po jego wycofaniu w 2018 r.

Jak na razie lokalne media wskazują, że brazylijska marynarka wojenna z zainteresowaniem rozpatruje brytyjską ofertę, tym bardziej, że cena jest „rozsądna”. Sam pomysł może początkowo wydawać się zaskakujący, ponieważ HMS „Ocean” jest jedynym brytyjskim śmigłowcowcem, który może wspierać operacje amfibijne sił morskich Wielkiej Brytanii.

Jednak decyzja o wycofaniu w 2018 r. tego, wprowadzonego do służby w 1998 r. okrętu, została ogłoszona już w listopadzie 2015 r. Od tego czasu analizowane są różne sposoby zagospodarowania śmigłowcowca, w tym jak się okazuje również możliwość jego sprzedania do Ameryki Południowej.

Czytaj także: Brazylia rezygnuje z lotniskowców. Koniec kontraktu na Sea Gripeny

Brazylia stała się potencjalnym klientem po ostatecznej decyzji, że zostanie wycofany jedyny brazylijski lotniskowiec „Sao Paulo” (ex. francuski lotniskowiec „Foch”). Okazało się, że koszty jego remontu byłyby zbyt duże i jak się teraz okazuje - większe, niż pozyskanie młodszego, brytyjskiego śmigłowcowca.

Reklama

Komentarze (2)

 1. sojer

  Na pewno wyborcy będą zachwyceni kiedy dowiedzą się, że kraj zrujnowany po rządach lewaków, olimpiadzie i mundialu (druga Grecja?) to czego potrzebują bardziej niż edukacji i służby zdrowia jest kolejny "lotniskowiec". Sao Paulo został wycofany pomimo, że nigdy nie osiągnął zdolności operacyjnej, bo przez ostatnie 10 lat nie byli w stanie go zmodernizować, ani ukompletować wyposażenia lotniczego (miała być eksadra Skyhawków i cztery trans/tank Tradery) plus śmigłowce. Dla Brazylii priorytetem powinno być zastąpienie archaicznym F-5 Gripenami i dokończenie kontraktu na Caracale (oba typy montowane w Brazylii), a oprócz tego powinni zacisnąć pasa i zapomnieć o modernizacji.

  1. pol

   Mogli by odkupić od nas SU-22 po dobrej cenie :)

 2. Arek

  Polska powinna odkupić od Brazylii lotniskowiec Sao Paulo

  1. Piotr

   A do czego nam lotniskowiec jeśli można wiedzieć?

  2. Antonii

   A na dodatek odkupić Ocean od Angoli.

  3. Tak sądzę...

   Masz rację, i do tego dokupić mysliwce MIG-17, co by z niego dobrze startowały, bo są małe, i wtedy byli byśmy bezpieczni.

Reklama