Reklama

Geopolityka

Brytyjski laserowy system walki będzie nadal wspierany przez Saab

Grupa przemysłowa Saab podpisała z brytyjskim ministerstwem obrony aneks przedłużający umowę dotyczącą wsparcia laserowych systemów symulacji pola walki, wykorzystywanych przez siły zbrojne Wielkiej Brytanii.

Zgodnie z nowym kontraktem o wartości 210 milionów koron szwedzkich (94 miliony złotych) Saab będzie przez kolejne trzy lata zabezpieczał komplementarnie wsparcie taktyczne systemu symulacyjnego TES (Tactical Engagement Simulation). Będzie również odpowiadał za dostarczenie: „infrastruktury, wyposażenia instrumentacji poligonowej i personelu pomocniczego w formie pakietu, który może zostać wdrożony w dowolnym miejscu na całym świecie w ciągu kilku tygodni”.

Umowa dotyczy nie tylko zabezpieczenia logistycznego, ale również modernizacji – szczególnie w odniesieniu do wielofunkcyjnego i mobilnego systemu TES - DTES (Deployable TES), wykorzystywanego przez armię brytyjską do wspierania ćwiczeń poza granicami kraju, prowadzonych przez lekkie związki taktyczne w ramach osiągania gotowości w cyklu szkoleń połączonych (Collective Training).

Fot. Saab

Według Saab DTES pozwala na: „realistyczną symulację skutków ognia bezpośredniego i pośredniego, śledzenie poszczególnych oddziałów i pojazdów oraz zbieranie danych szkoleniowych w czasie rzeczywistym, które pozwolą wypracować wnioski w czasie tzw. After Action Review (AAR), czyli omówienia działań po odbyciu szkolenia. To z kolei umożliwia obiektywną ocenę i certyfikację jednostek wojskowych przed rozpoczęciem działań operacyjnych”.

DTES jest również interoperacyjny z innymi systemami TES firmy Saab, dostarczanymi do brytyjskiej armii i sił zbrojnych krajów partnerskich. Åsa Thegström, dyrektor działu Training & Simulation będącego częścią obszaru biznesowego Saab Dynamics przypomniała w oficjalnym komunikacie, że: „Od 2009 roku nasi technicy i zespoły wsparcia ćwiczeń skutecznie pomagają British Army, obsługując do siedmiu ćwiczeń rocznie. Przedłużenie kontraktu jest dla Saaba najlepszym potwierdzeniem bliskich i silnych relacji, jakie udało się nam zbudować z brytyjską armią i ministerstwem obrony narodowej”.

Reklama

Komentarze (1)

  1. dariusz

    to mówi jak technologicznie polska armia jest zacofana nie mamy zwykłych nowoczesnych samochodów terenowych a co dopiero wysokich technologi walki i obrony w dzisiejszych czach sama broń podstawowa nie wystarczy

    1. MSBS

      No proszę a ja dałbym się "zastrzelić", że w Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu strzelają się tym SAAB'em.

Reklama