Reklama

Siły zbrojne

Brygada pancerna US Army jedzie do Europy

Fot. Maj. Randy Ready / US DoD
Fot. Maj. Randy Ready / US DoD

Wojska lądowe USA poinformowały oficjalnie, że do Europy zostanie przemieszczona kolejna brygada pancerna. Zastąpi ona jednostkę, której dowództwo prowadzi operacje z Żagania. Najprawdopodobniej duża część jej działań będzie się odbywać w Polsce.

Amerykanie poinformowali, że jesienią tego roku na Stary Kontynent przemieszczona zostanie kolejna brygada pancerna. Będzie to 2. Pancerny Brygadowy Zespół Bojowy (ABCT) ze składu 1. Dywizji Piechoty.

Jednostka ta zastąpi 3. Brygadowy Zespół Bojowy 4. Dywizji Piechoty, czyli pierwszą z „rotacyjnych” brygad pancernych, rozmieszczanych w Europie w systemie ciągłym w ramach środków odstraszania wdrożonych przez siły zbrojne Stanów Zjednoczonych. W skład 2. Brygady wchodzi około 4000 żołnierzy, stacjonuje ona w Fort Riley w stanie Kansas.

Czytaj więcej: Dlaczego Amerykanie rozmieszczają brygadę pancerną w Żaganiu? [OPINIA]

Obecnie Amerykanie zakładają, że w Europie w każdym czasie ma być obecna przynajmniej jedna, rozlokowana na stałe w USA brygada pancerna, przygotowana do działań w obronie europejskich sojuszników. Na Starym Kontynencie nie bazuje natomiast na stałe żaden tego rodzaju związek taktyczny.

Jako główne miejsce dyslokacji dowództwa i części jednostek 3. Brygadowego Zespołu Bojowego 4. Dywizji na czas obecności w Europie wybrano Żagań i kilka innych garnizonów w naszym kraju. Należy się spodziewać, że również kolejne jednostki, w tym 2. Pancerny Brygadowy Zespół Bojowy będą prowadzić dużą część działań w Polsce. 

Założeniem obecności „rotacyjnych” brygad jest jednak ćwiczenie przerzutu wojsk, zarówno z kontynentu amerykańskiego do Europy, jak i na teatrze działań na kontynencie. Oznacza to, że będą uczestniczyć w szkoleniach w różnych częściach Europy. „Rotacyjna” ABCT zawsze jednak pozostaje w wysokim stopniu gotowości do prowadzenia działań na korzyść dowództwa wojsk USA w Europie w miejscu, gdzie pojawi się zagrożenie. Wstępnie przewidywano, że rotacje mają trwać po około 9 miesięcy.

Podstawowe wyposażenie amerykańskich ABCT jeżeli chodzi o ciężkie wozy bojowe to z reguły około 90 czołgów M1A2 Abrams, około 140 bojowych wozów piechoty (M2) i pojazdów rozpoznawczych (M3) Bradley, batalion artylerii dysponuje natomiast zwykle 18 haubicami samobieżnymi M109A6 Paladin.

Czytaj więcej: US Army ujawnia szczegóły wsparcia dla Europy. "1,3 tys. pojazdów, 650 kontenerów" [AKTUALIZACJA]

Reklama

Komentarze (4)

 1. janusz94

  Wycieczka - czy obowiązek ? Jeśli tak , to wobec kogo ? Zimna wojna na życzenie Polski zaczęta . Rosja cofnęła swe granice od NATO a NATO podchodzi coraz bliżej Moskwy .

 2. Tajna Polska

  Cool

 3. Polak

  Dobrze że wojska USA stacjonują w Polsce i że USA trzyma NATO w pionie. Bez nich to byłby klub dyskusyjny, jak UE. Główne kraje NATO kontynentalnej Europy są w totalnej rozsypce politycznej, kulturowej i militarnej; i nie mam do nich za grosz zaufania jako do sojuszników.

  1. Vvv

   Niemcy to nasz największy sojusznik o ogromnym potencjale wojskowym. Leo 2a7v maja znacznie lepsza lufę niz m1a2

  2. Ponda Baba

   "Główne kraje NATO kontynentalnej Europy są w totalnej rozsypce politycznej, kulturowej i militarnej" - na podstawie czego taka, dość wywrotowa opinia?

  3. Kuba

   Te kraje same się nie bronią więc innych na pewno nie będą.

 4. kenio

  super

Reklama