British Army jednak z czołgami

14 września 2020, 10:29
800px-Challenger_2_Tank_MOD_45149253
Fot. MoD
Reklama

Minister obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace odrzucił spekulacje o całkowitym wycofaniu ze służby w British Army wszystkich czołgów podstawowych Challenger 2. Zaprzeczył więc informacjom, pojawiającym się w prasie pod koniec zeszłego miesiąca jako jedna z rozważanych opcji w ramach planowanej restrukturyzacji armii.

Zadaniem Wallace'a pomysł całkowitej rezygnacji z czołgów podstawowych czy też ich obecnie planowanej modernizacji jest błędny. Przyznał jednak, że obecne plany resortu obrony zakładają częściową redukcję posiadanego potencjału w celu planowanych inwestycji w sektory cyberbezpieczeństwa i kosmiczny czy też różnego rodzaju systemów bezzzałogowych i autonomicznych. Z tego powodu możliwa jest dalsza redukcja liczby posiadanych czołgów, jednak nie ma mowy o możliwości ich zupełnego wycofania ze służby liniowej.

Obecnie brytyjskie wojska lądowe mają zmagać się z rosnącymi kosztami eksploatacji starzejącej się floty czołgów podstawowych Challenger 2 i bojowych wozów piechoty Warrior, co miało skłaniać według wcześniejszych doniesień medialnych do British Army do całkowitej rezygnacji ciężkiego komponentu. Najnowsza deklaracja brytyjskiego resortu obrony wskazuje jednak wyraźnie na jego zachowanie i kontynuowanie planowanego procesu modernizacji, który ma pozwolić na podniesienie ich obecnych zdolności bojowych oraz przedłużenie służby o kolejnych kilkanaście lat.

W służbie liniowej British Army znajduje się obecnie 227 egzemplarzy tych czołgów, a dodatkowych 118 w rezerwie (z czego 70 w magazynach, a 48 jest wykorzystywanych do szkolenia kierowców). Jeszcze w kwietniu 2019 roku brytyjskie media poinformowały o planach cięć modernizowanych Challengerów 2 do jedynie 148 egzemplarzy, co zapewne wiązałoby się z wycofaniem pozostałych 79 ze służby liniowej.

Informacja ta spotkała się z powszechną krytyką, a nawet pojawiły się pogłoski o potencjalnym przywróceniu do służby wozów wcześniej wycofanych do głębokiej rezerwy, co pozwoliłoby na ponowne zwiększenie liczby eksploatowanych czołgów do około 300 lub nawet nieco więcej. Kwestia ta zostanie rozstrzygnięta przez brytyjski resort obrony najprawdopodobniej w przyszłym roku, jednak najbardziej prawdopodobna jest tylko częściowa redukcja, lub nawet utrzymanie potencjału, w powiązaniu z kontynuowaniem modernizacji czołgów. Propozycje w tym zakresie przygotowały wspólnie BAE Systems oraz Rheinmetall, współpracujące od 2019 roku w ramach spółki joint venture RBSL.

Na ostateczny kształt struktury wojsk pancernych oraz zmechanizowanych (i innych jednostek British Army) oraz zakres ich modernizacji wpływ z pewnością wywrze sytuacja gospodarcza. Ta z kolei jest w dużej mierze determinowana przez skutki pandemii koronawirusa oraz niepokoje wokół Brexitu. Całkowite wycofanie się z eksploatacji czołgów miałoby jednak daleko idące skutki choćby dla zdolności udziału Wielkiej Brytanii w operacjach NATO i zapewne dlatego Londyn raczej nie zdecyduje się na taki ruch.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 12
Reklama
real
wtorek, 15 września 2020, 09:16

A gdyby tak sprzedali Bałtom?

LMed
poniedziałek, 14 września 2020, 17:24

Wracając do modernizacji zapowiedzianej, to mogą być jeszcze ciekawe czołgi bardzo.

Paweł UK
poniedziałek, 14 września 2020, 17:07

I bardzo dobrze... pracuję w logistyce MoD UK i te informacje mieliśmy już wcześniej :-) Dlaczego dobrze? Jednostki pancerne UK stacjonują w wielu krajach, na wszystkich kontynentach, więc likwidacja wszystkich baz byłaby przedsięwzięciem bardzo czaso i kosztochłonnym ale z drugiej strony nie będzie dla nas kontraktów zagranicznych :-(

wtorek, 15 września 2020, 06:00

Na wszystkich kontynentach... Wliczając Antarktydę pewnie.

Leopardzik
poniedziałek, 14 września 2020, 12:39

To tulkochyba sentyment bo sensu BRAK na trzymanie ciężkich brygad Kiedyś stacjonowaly w RFN i to byl dobry pomysł

poniedziałek, 14 września 2020, 21:57

A teraz zdaje się są w Europie Wschodniej

wtorek, 15 września 2020, 11:23

W Rosji stacjonują? A to ciekawe...granica Europy to Ural...nie sądziłem że Rosja i UK współpracują na polu wojsk pancernych

Jacek
wtorek, 15 września 2020, 07:08

Gdzie????

Opel
wtorek, 15 września 2020, 12:28

W państwach Bałtyckich, chyba na Łotwie lub Estonii.

gaba
poniedziałek, 14 września 2020, 12:37

Wiedziałem. Jak tylko pojawia się artykuł o redukcji czołgów w WB, to za tydzień, dwa jest już inny w przeciwnym tonie. I tak w koło macieju..Z tymi czołgami to już jakaś mania brytoli jest.

Logistyk z Jastrzębia
poniedziałek, 14 września 2020, 12:34

Lepiej je schować do magazynu niz zostawić na plaży w dunkierce

wtorek, 15 września 2020, 11:23

Chyba w Gdańsku hehe obok m1a2

Tweets Defence24