Reklama

Geopolityka

Bombowce B-52 z inteligentnymi pociskami

B-52H Stratofortress - fot. USAF
B-52H Stratofortress - fot. USAF

US Air Force rozpoczęły modernizację oprogramowania i systemów pokładowych bombowców B-52H Stratofortress w celu zwiększenia ich możliwości wykorzystywania inteligentnej amunicji. W szczególności dotyczy to przenoszenia bomb kierowanych JDAM w komorze bombowej i systemów komunikacyjno-taktycznych maszyn.

Prace będą realizowane w bazie lotniczej Tinker w Oklahomie przez personel sił powietrznych i koncernu Boeing. Modernizacja obejmuje dwa odrębne programy, podlegające finansowaniu na mocy dwóch kontraktów. 

Warta 24 mln dolarów modernizacja oprogramowania i systemów komunikacyjnych w komorze bombowej samolotów B-52 umożliwi im przenoszenie inteligętnej amunicji wewnątrz, a nie jak dotąd na pylonach podskrzydłowych. W pierwszej kolejności umożliwi to załadowanie 20 bomb JDAM o wadze 900 kg do rewolwerowego wyrzutnika wewnętrznego z możliwością zaprogramowania ich podczas lotu, a nie jak dotąd jedynie przed startem. 

W przyszłości asortyment broni zostanie zwiększony o pociski JASSM (Joint Air-to-Surface Standoff Missile) i wabiki latające Miniature Air Launched Decoy oraz ich wariant zakłócający radary. System zarządzania zostanie też zmieniony z bazującego na Unixie Mission Planning System do operującego w Windowsie Joint Mission Planning System.

W ramach odrębnej umowy o wartości 76 mln dolarów wprowadzany jest system CONECT, który umożliwia transmisję danych pomiędzy samolotem a systemami dowodzenia poprzez szerokopasmowe łącza satelitarne. Pozwala to wyznaczenie lub zmianę celów dla samolotów i przenoszonych przez nie pocisków już podczas lotu, a nie jak dotąd jedynie na ziemi. Znacznie ułatwi to też komunikację i współpracę zarówno z ziemią, jak też z innymi nowoczesnymi maszynami w powietrzu. 

Oba programy mają być realizowane w latach 2014-2015.

Reklama

Komentarze (1)

  1. przemo

    "System zarządzania zostanie też zmieniony z bazującego na Unixie Mission Planning System do operującego w Windowsie Joint Mission Planning System." to chyba w celu zwiększenia podatności na ataki wirusów i hakerów... co za idiotyzm

Reklama