Reklama

Siły zbrojne

Błaszczak zapowiada kontynuację w MON

 • NGAFV. Fot. MO Singapuru
  NGAFV. Fot. MO Singapuru
 • Wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński (drugi od prawej) w Sejmie. Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl
  Wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński (drugi od prawej) w Sejmie. Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl

Dziękuję ministrowi Antoniemu Macierewiczowi za wysiłki ostatnich dwóch lat i chcę zapewnić, że te działania będą kontynuowane – zapowiedział minister Mariusz Błaszczak (PiS), który we wtorek objął obowiązki szefa MON, zastępując Antoniego Macierewicza.

Nowy minister powiedział, że obowiązki, które obejmuje, to wielki zaszczyt i wielka odpowiedzialność. Podkreślił, że gdy dwa lata temu powstawał rząd PiS, otrzymał jako ówczesny szef MSWiA misję "zadbania o bezpieczeństwo wewnętrzne", podczas gdy odchodzący z MON minister Macierewicz robił wszystko, aby Polska była bezpieczna.

Czytaj więcej: Mariusz Błaszczak nowym szefem MON. Antoni Macierewicz odwołany

To był cały szereg działań zakończonych dobrymi rezultatami, bo kiedy spojrzymy na owoce szczytu NATO w Warszawie, kiedy spojrzymy i dostrzeżemy, że powstały Wojska Obrony Terytorialnej, wtedy możemy powiedzieć, że podstawy poczucia bezpieczeństwa zostały stworzone w Wojsku Polskim – ocenił Błaszczak.

Cel jest ten sam. Chodzi o bezpieczeństwo naszej ojczyzny. Chodzi o to, aby Polska była w stanie obronić się przed najeźdźcami, napastnikami, przed tymi, którzy źle Polsce życzą. Chodzi o to, żeby Wojsko Polskie było zmodernizowane, było wyposażone w nowoczesny sprzęt i żeby odznaczało się wysokim morale. Żeby fakt służenia w Wojsku Polskim był wyróżnieniem i zaszczytem. Chciałem podziękować panu ministrowi (Antoniemu Macierewiczowi – przyp. red.) za wysiłki, które pan minister podjął w ciągu ostatnich dwóch lat i chciałem zapewnić państwa, że te działania będą kontynuowane.

szef MON Mariusz Błaszczak

Mariusz Błaszczak
Powitanie nowego szefa MON Mariusza Błaszczaka. Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl

Znacznie dłużej przemawiał odchodzący minister, zawracając przy tym szczególną uwagę na obecność żołnierzy z USA w Polsce, utworzenie Wojsk Obrony Terytorialnej, przesunięcie czołgów Leopard 2 na wschodni brzeg Wisły oraz tradycje, jakie dziedziczy Wojsko Polskie.

Macierewicz podkreślił w ciągu ostatnich dwóch lat zmieniła się Polska i jej armia. – A może dokładniej: dlatego że zaczęliście zmieniać armię, mogła się także zmieniać Polska, po raz pierwszy od dziesięcioleci Polacy mogli powiedzieć, że czują się bezpiecznie, że są dumni ze swojej armii – ocenił odchodzący szef MON, zwracając się do żołnierzy, oficerów, generałów i urzędników MON. – Podnieśliście głowy Polaków, sprawiliście, że bezpieczeństwo, duma, honor przestały być pustym frazesem – dodał.

Zdaniem byłego szefa MON polscy żołnierze, "maszerując wraz z armią amerykańską przez Polskę, mogli oglądać, jak Polacy z radością witali naszych sojuszników na polskiej ziemi, bo wiedzieli, że idą wraz z nimi polscy żołnierze, i wiedzieli, że dzięki temu będą bezpieczni".

Według Macierewicza nie było łatwo sprostać wyzwaniu, jakim było stworzenie piątego rodzaju sił zbrojnych – Wojsk Obrony Terytorialnej. – Ale przecież to właśnie ta zmiana uczyniła polską armię wreszcie kompletną, związaną na śmierć i życie z narodem, z niego czerpiąca swoją siłę i swoje możliwości działania – powiedział Macierewicz.

Podkreślił, że "nawet najlepsza broń nie pozwoli obronić ojczyzny, jeżeli nie będzie ducha walki i gotowości poświęcenia życia", które rodzą się z patriotyzmu, przywiązania do ojczyzny oraz powiązania między narodem a wojskiem. To właśnie WOT – zdaniem Macierewicza – doprowadziły do tego, że wojsko cieszy się wielkim zaufaniem społecznym.

Były szef MON powiedział, że jedną z istotnych decyzji było przesunięcie sił na wschód, "tam, gdzie grozi nam prawdziwe niebezpieczeństwo" – To nie była łatwa decyzja i nie było łatwo ją zrealizować – podkreślił Macierewicz. – To wpłynęło w sposób zasadniczy na pewność siebie Polaków, że nie zostaną porzuceni, że nie zostaną zdradzeni, że nie pozostaną sami sobie naprzeciwko wroga bezradni – przekonywał Macierewicz.

Jego zdaniem te zmiany nie byłby możliwe, gdyby nie wynik wyborów parlamentarnych jesienią 2015 r. Zwracając się do żołnierzy, były minister podkreślił, że są oni dziedzicami setek tysięcy Polek i Polaków, którzy w mundurach wywalczyli polskie granice i odbudowali państwowość w 1918 r. – Nie, nie jesteście spadkobiercami zdrajców, nie jesteście spadkobiercami tych, którzy służyli zaborcom, nie jesteście spadkobiercami formacji komunistycznych. Jesteście spadkobiercami żołnierzy niepodległości, I Rzeczpospolitej, powstań, II Rzeczpospolitej, powstania warszawskiego i wreszcie żołnierzy niezłomnych – podkreślił Macierewicz.

Nie mam wątpliwości, że ten plan, który został wdrożony w ciągu ostatnich dwóch lat, plan budowy 200-tys. armii polskiej, plan, którego celem jest stworzenie takiej siły, która powstrzyma każdego przeciwnika, plan, którego istotą jest niepodległość państwa polskiego, będzie waszym dziełem. Macie go dokończyć, macie go zrealizować, macie przekazywać jeden drugiemu.

były szef MON Antoni Macierewicz do żołnierzy

Mariusz Błaszczak Antoni Macierewicz
Przemawia odchodzący szef MON Antoni Macierewicz. Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl

Czytaj więcej: Siły zbrojne w cieniu konfliktu prezydenta i szefa MON [PODSUMOWANIE]

W ceremonii uczestniczyli wszyscy wiceministrowie, dowódcy rodzajów sił zbrojnych, dyrektorzy departamentów MON, szefowie wojskowych służb specjalnych oraz inni wysocy urzędnicy i oficerowie resortu. Uroczystość odbyła się z ceremoniałem wojskowym. Obu ministrów powitał dowódca Garnizonu Warszawa gen. bryg. Robert Głąb, następnie Macierewicz w towarzystwie Błaszczaka oraz gen. Głąba dokonał przeglądu pododdziałów oraz ich pozdrowił: "Czołem, żołnierze". Następnie orkiestra odegrała hymn narodowy, potem przemówienie wygłosił zdający obowiązki minister Macierewicz.

Następnie odbyła się ceremonia symbolicznego przekazani i przejęcia kierownictwa Ministerstwa Obrony Narodowej, podczas której najpierw Macierewicz, a potem Błaszczak przyklęknął i ucałował sztandar Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Następnie to Błaszczak pozdrowił żołnierzy, po czym były minister przedstawił następcy kierowniczą kadrę ministerstwa i sił zbrojnych.

Po przemówieniu Błaszczaka, odegraniu Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz defiladzie orkiestry i kompanii reprezentacyjnej uroczystość się zakończyła.

Mariusz Błaszczak Antoni Macierewicz
Powitanie nowego szefa MON Mariusza Błaszczaka. Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl

Reklama

Komentarze (30)

 1. ck

  Ci co walczą tylko "duchem bojowym" to zazwyczaj kończął w piachu. Ja bym jednak wolał ze 200-250 nowoczesnych samolotów, 1000 nowoczesnych czołgów, nowy BWP i kilka nowoczesnych systemów rakietowych (wbrew powszechnym opiniom uważam, że marynarkę wojenną poza kilkoma okrętami na defilady to Polska może sobie odpuścić).

  1. Marek

   Ja też bym wolał. Dlatego powiedz mi skąd wsiąść na to pieniądze.

  2. Magik

   A ja bym wolał gwiazdkę z nieba.

 2. Saracen

  Powiem tak. Macierewicz nie jest z mojej bajki i nigdy nie był. Ale jest przynajmniej elokwentny. To prawda, za dużo obiecuje a za mało robi. Ale nie ma problemów z wypowiadaniem się. Czego nie można powiedzieć o Błaszczaku. Gdy obejrzałem relację z wizyty Błaszczaka w Borach Tucholskich jak próbuje zagadać do pracujących na miejscu strażaków to aż się przeraziłem. Facet jest kompletnie drewniany, ma podstawowe problemy interpersonalne. Nie wróżę mu sukcesów.

 3. Jassm 158

  Ja bym proponował kolegom to tak chętnie zgadzają się z przesunięciem Leo za Wisłę aby może też się przenieśli z porozumieniu z panem Macierewiczem do resortu z archiwum X tak zgodnie będzie sobie przytakiwać i wyjaśniać teorie na temat brzozy posadzoną przez kosmitów z 4 wymiaru.

 4. jarek

  No i poazmiatane.

 5. WON

  co , ci zrobiłem hwaście . moderator przez małe m. Wal się.Wbijam czy puścisz mój wpis czy nie. I TAK PODPISZĘ VOLKLISTĘ , AIN VOLK AIN RAICH AIN FUHRER

 6. Saracen

  "Podnieśliście głowy Polaków, sprawiliście, że bezpieczeństwo, duma, honor przestały być pustym frazesem" Najbardziej szkodliwy frazes jaki funkcjonuje w naszej rzeczywistości to "Bóg Honor Ojczyzna"

 7. Kiks

  Kolejny "spec" od wszystkiego? Wiem, ale nie wiem?

 8. Willgraf

  przesunięcie Leopardów do Wesołej to sabotaż, nikt nigdy nie planował obrony przed linią Wisły, Leopardy jedyne odwody Polskiej Armii w Wesołej są w dziwnym trafem w miejscu najbliżej Białoruskiej granicy ! dodatkowo Polska nie posiada środków motorowo-pontonowych to ewakuacji w razie zagrożenia pojazdów za Wisłę...zatem te czołgi zostaną stracone w pierwszych minutach wojny, zniszczone lub przejęte przez SPECNAZ...a tym samym POLSKA zostanie pozbawiona jedynej ciężkiej brygady !

  1. dred

   Przepraszam, ale takich bzdur to dawno nie czytalem

 9. land23

  niech chociaż czołgi dokończy przenosić jak narazie to część tam a część tam..... dziwne to

 10. KrzysiekS

  Jedno jest pewne od nowego ministra MON na temat zakupów nic się nie dowiemy przed zakupem i to jest OK

 11. dim

  NEWS ! posypał się grecki kontrakt z L-M na upgrade F-16 ! - w takcie wizyty państwowej Greków w Waszyngtonie, upgrade 123 F-16 do wersji V kosztować miał 1,1 mld USD, z rozłożeniem na 10 lat rat. - potem zmieniło się to w 1,1 mld Euro - po czym L-M zarządał 1 mld z góry "na zakupy podzespołów" - a obecnie ujawniono, że zaczyna wyceniać całość na 1,6 mld USD. - i jest niemal pewne, że Grecy tego nie zapłacą. Która to cena najpewniej nie zostanie przez Greków zapłacona, zanosi się że poszukają innego sposóbu wzmocnienia swej obronności. Wiadomość pochodzi z godziny 15:00, serwisu newsów Radio Athina (Radio Ateny), z powołaniem się na osoby z komisji parlamentarnej.

  1. PRS

   Nie spodziewałem się niczego innego - LM to ,,nowotwór" który niszczy każdy podatny na niego ,,organizm". Grecy (jeszcze) walczą...

 12. ryszard56

  a co takiego sie zmieniło na lepsze??

  1. łuki

   Wszystko ?

  2. Boczek

   1. Zatrzymanie procesu modernizacji armii 2. Przepuszczenie pieniędzy na nie wiadomo co 3. Rozkwit korupcji - szczególnie politycznej 4. Skłócenie, ze wszystkimi sąsiadami 5... mało? To są wszystko elementy budowania bezpieczeństwa narodowego - ale to podstawy ryszardzie56!

 13. Boczek

  Panie Błaszczak, nie po to wylali na bruk Macierewicza, aby kontynuować jego dzieło. Bądź Pan ostrożny, bo w następnym wiadrze będziesz Pan - byłbym niepocieszony ze wzgledu na Ucho Prezesa. Skoro partia rządząca stosuje się do zalecań opozycji, to warto się nad nimi pochylić - wylani zostali wszyscy, którzy jeszcze wczoraj kurczowo byli bronieni przed wotum nieufności - z panią podobno-premier w pierwszym rzędzie?

  1. Jato

   Błaszczak słynie z tego, iż szybciej mówi jak myśli.

 14. Mr M

  "nawet najlepsza broń nie pozwoli obronić ojczyzny, jeżeli nie będzie ducha walki i gotowości poświęcenia życia" ładne słowa ale ja bym je nieco zmodyfikował. Nawet najlepszy duch walki itd... nic nie da kiedy wojsko nie ma odpowiedniego zaplecza sprzętowego.

  1. roland

   zrobił wszystko, żeby w wojsku nie było morale. I nie ma.

 15. Booo

  Noo jak mamy będziemy mieli kontynuowanie działań poprzednika to na pewno usłyszymy i o niewidzialnej orce, wiśle, jak i innych elementach modernizacji armi

 16. Marcin

  no i znowu marudzą - nowe samoloty czołgi satelity. Mamy parę tysięcy partyzantów - oddziały stworzone kosztem półtora miliarda złotych. A jak nawałnica przeszła nad Chojnicami to nawet nie pomogli bo nie znają się na wycince wiatrołomu. Może jak przywrócą stopnie z kawalerii typu rotmistrz albo ogniomistrz to pójdzie im lepiej?

  1. wars

   Marcin od nawałnic to są chłopi i lesnicy.

 17. Tomtom

  Inwestycje w armię to mydlenie oczu, oprócz wydania pieniędzy na samoloty VIP nic nadzwyczajnego nie zrobiono w armii. Inwestuje się w weekendowe wojska a nie prawdziwych żołnierzy. Likwiduje się obiekty wojskowe dla oszczędności zamiast to trzymać w razie W ale tymczasowo zmienić funkcje i np. wynajmować. Dlaczego w Polsce likwiduje się stare lotniska wojskowe? Zamiast utrzymywać pasy startowe na wypadek W. Przecież tam mogą być organizowane aerokluby mające betonowe drogi startowe aerokluby te mogą być dofinansowane przez MON by szkolić lotników od najmłodszych lat by przed pójściem do Dęblina taki kandydat miał pojęcie o lataniu licencje lotnicze i jakiś nalot. Pomieszczenia w takich jednostkach mogłyby być magazynami dla Obrony cywilnej czy tego nieszczęsnego WOT u. A w razie kryzysu lotniska takie i cała infrastruktura mogłaby być zapasowymi lotniskami dla wojska. To byłoby dobrym pomysłem nowego szefa mon

 18. ave cesar

  Kontynuacja czyli zakup krówek, długopisów, węgla, obietnice,100 F16, 100 Leopardów, Helikoptery z Ukrainą, OP, Wisła itp.

 19. Dropik

  Czyli orka na początku stycznia , a Wisła podpisana w grudniu. Kiedy homar?

  1. skipper

   To pytanie do ministra Kownackiego .Chyba jeszcze tam jest ?

  2. Igor

   Spoko, zaraz okaże się że to ściema Antka była z tą "bliskością". Dostali ceny z kosmosu, bo gadali tylko z jednym oferentem. Więc wylądowali na starcie, tak geniusze sobie to poprowadzili.

 20. Pawel

  Wojska USA są u nas od 2014r., a Wy bezkrytycznie powtarzacie te bzdury AM...

 21. Polish blues

  Kontynuacja, czyli co - kolejne dwa lata bez rozstrzygnięć ultraważnych przetargów? Odchodzący Minister zrealizował tylko jeden przetarg, w dodatku zapewniający bezpieczeństwo bardzo małej grupie ludzi - to dobrze, bo VIP-y faktycznie muszą latać bezpiecznie ale to koszmarnie za mało! Helikoptery wielozadaniowe, helikoptery szturmowe, wymiana latającego złomu zwanego samolotami myśliwskimi, parę okrętów no i systemy obrony rakietowej.

 22. pkp kargo

  Wolę powstańców WielkoPolskich oraz Śląskich niż Warszawskich...WielkoPolanie rozmłucili II rzeszę,natomiast Ci św.pamięci z Warszawy to swoim nieodpowiedzialnym zrywem wycieli siebie to pół biedy,ale całe miasto z setkami tysiącami cywili...słaby wzór do naśladowania(znali stawkę 1 niemiec 10 lub 100 Polaków i kto tu jest winien nadpobudliwi chłoptasie z lugerem na pięciu czy szwaby)...na tygrysy mamy visy...bynajmniej to moje zdanie...wolę inspirować się zwycięstwami Niemcza,Koronowo,Kłuszyn,Racławice,Boreml,Komarów,Bzura...a z porażek wyciągać i analizować fatalne błędy...

  1. gmo

   Źle adresujesz swoje uwagi. Powstańcy to żołnierze. Walczyli tam, gdzie kazał im walczyć rozkaz i wypełnili ten obowiązek wszyscy: poznańscy, śląscy, warszawscy. Natomiast za rzeź Warszawy powinni odpowiadać ci, co taki rozkaz wydali. I w tym zakresie mogę się nawet z Tobą zgodzić.

 23. toto

  MON powinien oddać PGZ do Ministerstwa Rozwoju, bo zbrojeniówka jest częścią przemysłu i powinna działać wg kryteriów przemysłowych a nie politycznych. Ponadto zbrojeniówka jest obciążeniem politycznym i decyzyjnym dla MON, dla dobra więc MON powinni zrezygnować z kierowania zbrojeniówką.

 24. Bart patriota

  Kurde szkoda, że przed podpisaniem Wisły i orki. Kuurde, zeby znowu się przez to nie wydluzylo..

  1. o czym pan piszesz?

   Ale co się ma wydłużyć, skoro jeszcze nic się nie zaczęło???

 25. łuki

  Ciekawe czy jak PAD przestanie być prezydentem, to Maciarewicz wróci na stanowisko w MON ? Ma tu na pewno teraz wielu oddanych ludzi... Pozostaje życzyć powodzenia i nieugiętości nowemu ministrowi, bo jak widać przez te dwa lata, psy będą na nim wieszać i wiadra pomyj wylewać

Reklama