Siły zbrojne

Błaszczak zapowiada kontynuację w MON

Nowy szef MON Mariusz Błaszczak wita się kadrą dowódczą. Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl

Dziękuję ministrowi Antoniemu Macierewiczowi za wysiłki ostatnich dwóch lat i chcę zapewnić, że te działania będą kontynuowane – zapowiedział minister Mariusz Błaszczak (PiS), który we wtorek objął obowiązki szefa MON, zastępując Antoniego Macierewicza.

Nowy minister powiedział, że obowiązki, które obejmuje, to wielki zaszczyt i wielka odpowiedzialność. Podkreślił, że gdy dwa lata temu powstawał rząd PiS, otrzymał jako ówczesny szef MSWiA misję "zadbania o bezpieczeństwo wewnętrzne", podczas gdy odchodzący z MON minister Macierewicz robił wszystko, aby Polska była bezpieczna.

Czytaj więcej: Mariusz Błaszczak nowym szefem MON. Antoni Macierewicz odwołany

To był cały szereg działań zakończonych dobrymi rezultatami, bo kiedy spojrzymy na owoce szczytu NATO w Warszawie, kiedy spojrzymy i dostrzeżemy, że powstały Wojska Obrony Terytorialnej, wtedy możemy powiedzieć, że podstawy poczucia bezpieczeństwa zostały stworzone w Wojsku Polskim – ocenił Błaszczak.

Cel jest ten sam. Chodzi o bezpieczeństwo naszej ojczyzny. Chodzi o to, aby Polska była w stanie obronić się przed najeźdźcami, napastnikami, przed tymi, którzy źle Polsce życzą. Chodzi o to, żeby Wojsko Polskie było zmodernizowane, było wyposażone w nowoczesny sprzęt i żeby odznaczało się wysokim morale. Żeby fakt służenia w Wojsku Polskim był wyróżnieniem i zaszczytem. Chciałem podziękować panu ministrowi (Antoniemu Macierewiczowi – przyp. red.) za wysiłki, które pan minister podjął w ciągu ostatnich dwóch lat i chciałem zapewnić państwa, że te działania będą kontynuowane.

szef MON Mariusz Błaszczak

Mariusz Błaszczak
Powitanie nowego szefa MON Mariusza Błaszczaka. Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl

Znacznie dłużej przemawiał odchodzący minister, zawracając przy tym szczególną uwagę na obecność żołnierzy z USA w Polsce, utworzenie Wojsk Obrony Terytorialnej, przesunięcie czołgów Leopard 2 na wschodni brzeg Wisły oraz tradycje, jakie dziedziczy Wojsko Polskie.

Macierewicz podkreślił w ciągu ostatnich dwóch lat zmieniła się Polska i jej armia. – A może dokładniej: dlatego że zaczęliście zmieniać armię, mogła się także zmieniać Polska, po raz pierwszy od dziesięcioleci Polacy mogli powiedzieć, że czują się bezpiecznie, że są dumni ze swojej armii – ocenił odchodzący szef MON, zwracając się do żołnierzy, oficerów, generałów i urzędników MON. – Podnieśliście głowy Polaków, sprawiliście, że bezpieczeństwo, duma, honor przestały być pustym frazesem – dodał.

Zdaniem byłego szefa MON polscy żołnierze, "maszerując wraz z armią amerykańską przez Polskę, mogli oglądać, jak Polacy z radością witali naszych sojuszników na polskiej ziemi, bo wiedzieli, że idą wraz z nimi polscy żołnierze, i wiedzieli, że dzięki temu będą bezpieczni".

Według Macierewicza nie było łatwo sprostać wyzwaniu, jakim było stworzenie piątego rodzaju sił zbrojnych – Wojsk Obrony Terytorialnej. – Ale przecież to właśnie ta zmiana uczyniła polską armię wreszcie kompletną, związaną na śmierć i życie z narodem, z niego czerpiąca swoją siłę i swoje możliwości działania – powiedział Macierewicz.

Podkreślił, że "nawet najlepsza broń nie pozwoli obronić ojczyzny, jeżeli nie będzie ducha walki i gotowości poświęcenia życia", które rodzą się z patriotyzmu, przywiązania do ojczyzny oraz powiązania między narodem a wojskiem. To właśnie WOT – zdaniem Macierewicza – doprowadziły do tego, że wojsko cieszy się wielkim zaufaniem społecznym.

Były szef MON powiedział, że jedną z istotnych decyzji było przesunięcie sił na wschód, "tam, gdzie grozi nam prawdziwe niebezpieczeństwo" – To nie była łatwa decyzja i nie było łatwo ją zrealizować – podkreślił Macierewicz. – To wpłynęło w sposób zasadniczy na pewność siebie Polaków, że nie zostaną porzuceni, że nie zostaną zdradzeni, że nie pozostaną sami sobie naprzeciwko wroga bezradni – przekonywał Macierewicz.

Jego zdaniem te zmiany nie byłby możliwe, gdyby nie wynik wyborów parlamentarnych jesienią 2015 r. Zwracając się do żołnierzy, były minister podkreślił, że są oni dziedzicami setek tysięcy Polek i Polaków, którzy w mundurach wywalczyli polskie granice i odbudowali państwowość w 1918 r. – Nie, nie jesteście spadkobiercami zdrajców, nie jesteście spadkobiercami tych, którzy służyli zaborcom, nie jesteście spadkobiercami formacji komunistycznych. Jesteście spadkobiercami żołnierzy niepodległości, I Rzeczpospolitej, powstań, II Rzeczpospolitej, powstania warszawskiego i wreszcie żołnierzy niezłomnych – podkreślił Macierewicz.

Nie mam wątpliwości, że ten plan, który został wdrożony w ciągu ostatnich dwóch lat, plan budowy 200-tys. armii polskiej, plan, którego celem jest stworzenie takiej siły, która powstrzyma każdego przeciwnika, plan, którego istotą jest niepodległość państwa polskiego, będzie waszym dziełem. Macie go dokończyć, macie go zrealizować, macie przekazywać jeden drugiemu.

były szef MON Antoni Macierewicz do żołnierzy

Mariusz Błaszczak Antoni Macierewicz
Przemawia odchodzący szef MON Antoni Macierewicz. Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl

Czytaj więcej: Siły zbrojne w cieniu konfliktu prezydenta i szefa MON [PODSUMOWANIE]

W ceremonii uczestniczyli wszyscy wiceministrowie, dowódcy rodzajów sił zbrojnych, dyrektorzy departamentów MON, szefowie wojskowych służb specjalnych oraz inni wysocy urzędnicy i oficerowie resortu. Uroczystość odbyła się z ceremoniałem wojskowym. Obu ministrów powitał dowódca Garnizonu Warszawa gen. bryg. Robert Głąb, następnie Macierewicz w towarzystwie Błaszczaka oraz gen. Głąba dokonał przeglądu pododdziałów oraz ich pozdrowił: "Czołem, żołnierze". Następnie orkiestra odegrała hymn narodowy, potem przemówienie wygłosił zdający obowiązki minister Macierewicz.

Następnie odbyła się ceremonia symbolicznego przekazani i przejęcia kierownictwa Ministerstwa Obrony Narodowej, podczas której najpierw Macierewicz, a potem Błaszczak przyklęknął i ucałował sztandar Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Następnie to Błaszczak pozdrowił żołnierzy, po czym były minister przedstawił następcy kierowniczą kadrę ministerstwa i sił zbrojnych.

Po przemówieniu Błaszczaka, odegraniu Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz defiladzie orkiestry i kompanii reprezentacyjnej uroczystość się zakończyła.

Mariusz Błaszczak Antoni Macierewicz
Powitanie nowego szefa MON Mariusza Błaszczaka. Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.