Reklama

Polityka obronna

Biuro Operacji Antyterrorystycznych zostaje w KGP. Nie będzie kontrowersyjnej reformy

Fot. Marek Krupa/policja.pl
Fot. Marek Krupa/policja.pl

Biuro Operacji Antyterrorystycznych (BOA) pozostanie w strukturach Komendy Głównej Policji, nie zostanie włączone do CBŚP – powiedział PAP wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński, nadzorujący m.in. policję. 

Włączenie BOA do Centralnego Biura Śledczego Policji było jednym z priorytetów byłego Komendanta Głównego Policji insp. Zbigniewa Maja. Pod koniec stycznia, w wywiadzie dla PAP szefowa CBŚP insp. Renata Skawińska mówiła, że policyjni antyterroryści mają przejść do jej jednostki już w lutym.

Rozważaliśmy sprawę usytuowania BOA i ewentualną zmianę w tym zakresie, ale po przemyśleniach i analizie wszystkich argumentów decyzja jest taka, że zostanie ono w Komendzie Głównej Policji i będzie nadal podległe komendantowi głównemu.

Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński

Wiceminister Zieliński dodał też, że za takim rozwiązaniem przemawia m.in. sytuacja poza granicami Polski oraz zagrożenia terrorystyczne.

W Polsce poziom zagrożenia terrorystycznego jest niski, ale nasze otoczenie nie jest bezpieczne, więc ze względu na ten element - jak również ze względu na przygotowywaną ustawę o przeciwdziałaniu zagrożeniom terrorystycznym oraz fakt, że droga decyzyjna jest krótsza w sytuacji, gdy BOA podlega komendantowi głównemu - nie będziemy tej jednostki przenosić.

Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński

Wiceminister podkreślił, że istotny jest także argument, iż CBŚP, mimo wyłączenia z KGP w październiku 2014 roku, nie ma nadal odrębności finansowej. "Widzimy potrzebę, aby CBŚP uzyskało status samodzielnego dysponenta przyznanego mu budżetu" - powiedział minister i dodał: „Byłoby trochę ryzykowne, żeby w tych warunkach podporządkować BOA komendantowi CBŚP”.

BOA to jednostka przeznaczona do zadań takich jak: odbijanie zakładników, prowadzenie negocjacji policyjnych, przeciwdziałanie atakom terrorystycznym i fizyczne ich zwalczanie, działania minersko-pirotechniczne, a także zwalczanie zagrożeń: chemicznych, biologicznych, radioaktywnych, nuklearnych. W jej skład wchodzi ponad 180 specjalnie przeszkolonych funkcjonariuszy.

Dodatkowo BOA nadzoruje i koordynuje działania Samodzielnych Pododdziałów Antyterrorystycznych Policji znajdujących się przy komendach wojewódzkich.

Plany włączenia Biura Operacji Antyterrorystycznych do CBŚP były krytycznie omawiane na Defence24.pl przez profesora Ryszarda Machnikowskiego.

PAP - mini

Reklama

Komentarze (2)

  1. niCk

    W działaniach ministerstwa pod wodzą Macierewicza byłem przekonany o "kabarecie" po jego zaprzysiężeniu, jednak teraz mimo ze nie miałem racji ciesze się z tego i mam nadzieje ze tak zostanie. Mam tylko drugą nadzieję że w końcu będzie ktoś tam miał jakąś "wizje" jeśli chodzi o zakupy dla WP i kierunki rozwoju bo dotychczas te 26 lat to jedna wielka prowizorka którą każdy przeciągał na swoja stronę.

  2. AXI

    Jednak nawet nasi politycy mają resztki instynktu samozachowawczego. Takie 2w1, Światowe Dni Młodzieży i ,,wycieczka" F-16 do Syrii zmusiły do refleksji...i dobrze.

Reklama