Białoruscy żołnierze pojadą do Syrii?

8 lutego 2021, 10:47
800px-Belarusian_Special_Forces_in_a_Moscow_Parade
Fot. mil.ru
Reklama

Jak donosi portal Biełsat TV, według źródeł opozycyjnych białoruskie siły zbrojne mają przygotowywać specjalny ekspedycyjny kontyngent wojskowy, który miałby zostać wysłany do Syrii w ramach "międzynarodowych sił pokojowych".

Informacje te do mediów przekazał BYPOL - zrzeszenie byłych białoruskich funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa i wojskowych, którzy sympatyzują z ruchami opozycyjnymi sprzeciwiającymi się dalszym rządom obecnego prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki. Według pozyskanych przez nich informacji naczelne dowództwo białoruskiej armii miało przekazać dwóm dowództwom operacyjnym - zachodniemu i północno-zachodniemu wydzielenie i wydelegowanie wybranego komponentu 300 żołnierzy z posiadanych sił do dwóch batalionów sił pokojowych, które mają trafić do Syrii. Jak dotąd białoruskie siły zbrojne mają dysponować jedynie jedną kompanią (100 żołnierzy) sił pokojowych, co wymusza rekrutację.

Pierwszych 300 żołnierzy (jeden batalion) z obu regionów ma wyjechać na Bliski Wschód już we wrześniu br. Część oficerów którzy otrzymali informacje o planowanych przydziałach na stanowiska dowódcze w ramach wspomnianych białoruskich sił pokojowych w Syrii, miało już zrezygnować lub zabiegać o przeniesienie do innej jednostki. Dowództwo sił specjalnych miało już rozpocząć kampanię propagandową. Jedną z głównych gratyfikacji ma być żołd wynoszący 2000 dolarów miesięcznie.

image
Reklama

W listopadzie ub.r. białoruski minister obrony Wiktar Chrenin oświadczył, że  białoruskie siły zbrojne mają zwiększyć swój udział w międzynarodowych misjach pokojowych. Wspomniał także o planowanym wyborze pierwszego planowanego miejsca realizacji tego typu operacji białoruskiej armii w najbliższym czasie. Media spekulowały od początku o potencjalnym wyborze Syrii, gdzie od lat stacjonuje już silny rosyjski kontyngent wojskowy.

Już w lipcu 2017 roku kraje należące do Wspólnoty Niepodległych Państw otrzymały propozycję od Federacji Rosyjskiej w sprawie rozmieszczenia w Syrii własnych sił pokojowych w strefach deeskalacji. Wniosek ten odrzuciły Kazachstan i Kirgistan, a Armenia zdecydowała się na wysłanie saperów do prowincji Aleppo w lutym 2019 roku. W 2018 roku pojawiły się także nieoficjalne informacje o udziale białoruskich saperów w działaniach w Syrii, jednak nie znalazły one potwierdzenia.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 14
Reklama
Niuniu
poniedziałek, 8 lutego 2021, 17:06

Biełsat to bardzo wiarygodna polska telewizja nadawana w języku białoruskim z Warszawy. Na pewno dysponuje najlepszymi wiadomościami na temat planów białoruskiej dyktatury. Zapomnieli tylko dodać, że do Syrii pojadą w pierwszej kolejności żołnierze i policjanci mający wątpliwości co do legalności władzy Łukaszenki.

Davien
wtorek, 9 lutego 2021, 09:03

Na pewno lepszymi od waszego Sputnika bo prawdziwymi:)

Twój Sputnik
poniedziałek, 8 lutego 2021, 23:53

Ale jakoś informacje z sputnika nadawanego z Moskwy to słuchasz w kontekście każdego omawianego tam kraju ;)

No skąd
poniedziałek, 8 lutego 2021, 13:13

Dlaczego nie. My w Iraku, Afganistanie oni w Syrii

Monkey
poniedziałek, 8 lutego 2021, 12:59

Wojska ZBiR jako siły pokojowe, nareszcie razem. Że Rosja chce stwarzać pozory, iż to misja międzynarodowa, rozumiem. Ale jaką korzyść będzie miał Łukaszenka?

Fanklub Daviena
poniedziałek, 8 lutego 2021, 12:34

Jak na takiej zasadzie jak Wagnerowcy: 40% przychodów z szybów odbitych z rąk ISIS i USA, to warto! :D

Grom
poniedziałek, 8 lutego 2021, 20:00

Czyli właśnie przyznałes że Rosjanie wagnerowcy okradają Syrię .

Davien
wtorek, 9 lutego 2021, 09:05

Raczej nieudolnie próbuja bo jak zaczepili Kurdów to wracali w workach na zwłoki, a o ISIS nawet się boja zblizyc by nie oberwać.

Irry
wtorek, 9 lutego 2021, 09:01

Rozumiem że bardziej moralnie byłoby, gdyby Syrię okradali Amerykanie i ich najbliższy europejski sojusznik?

Lelum wypolerum
wtorek, 9 lutego 2021, 08:58

@Grom a sam pioczy na USrael że innych okradają a tu prosze Czerwony Fanklubik się przyznał że jego matuszka rosija też jest złodziejem.

Eee tam
poniedziałek, 8 lutego 2021, 12:22

Dobry pomysł. Najlepiej wszyscy. Nie będzie miał kto wtedy strzelać do Białorusinów. Chociaż nie bo zostanie KGB.

Chyżwar dawniej Marek
poniedziałek, 8 lutego 2021, 21:19

Pewien jesteś? Masz trzy pieczenie na jednym ogniu. Pierwsza jest taka, że batka pośle tam sporo niepewnego elementu. Druga jest taka, że car wszechrusi dostanie niepotrzebne batce mięso armatnie za frajer, więc będzie się musiał odwdzięczyć. Trzecia jest taka, że z mięsem armatnim pojadą goście, którzy nie będą się narażać i po powrocie przywiozą batce wnioski z pobytu kontyngentu.

olo
poniedziałek, 8 lutego 2021, 12:21

Własne Siły Pokojowe ? a nie przypadkiem...Własne Wojska Okupacyjne ?

złośliwy
wtorek, 9 lutego 2021, 08:12

USA podobno już tam niet.

Tweets Defence24