Reklama

Siły zbrojne

Białoruś zmodernizuje transportery BTR-70

Na Białorusi zakończono prace badawczo-rozwojowe, których celem jest modernizacja transporterów opancerzonych BTR-70 do wersji BTR-70MB1.

Prace, prowadzone na zlecenie ministerstwa obrony Białorusi przez 140. Zakład Remontowy z Borysowa, koncentrowały się na poprawieniu zdolności manewrowych pojazdu, a także zwiększeniu jego poziomu ochrony i ergonomii użytkowania. Bez zmian pozostawiono uzbrojenie transportera, wielkokalibrowy karabin maszynowy kalibru 14,5 milimetra i karabin maszynowy kalibru i 7,62 milimetra umieszczone w wieży identycznej z wieżą BTR-80.

Wymieniono, między innymi, silnik pojazdu na 9-cylindrowy silnik wysokoprężny KamAZ-7403.10 z turbodoładowaniem o mocy 260 KM. Wymagało to zmian w konstrukcji układu napędowego, w tym montażu nowego układu przeniesienia napędu. Zmieniono również napęd używany podczas pływania na system pochodzący z pojazdu BTR-80.

W rezultacie masa całkowita zmodernizowanego BTR-70 wzrosła o półtorej tony, wynosi obecnie ok. 13 t. Mimo to osiągi zmodernizowanego pojazdu pozostały bez zmian, prędkość jazdy po drodze wynosi 92 km/h.

Poważnym modyfikacjom poddano przedział desantowy transportera - zwiększono jego wysokość o 14 cm, zainstalowano boczny, dzielony właz desantowy, którego górna część otwiera się w kierunku jazdy, natomiast dolna służy jako stopień. Jest to rozwiązanie znane z transportera BTR-80.

W pojeździe zamontowano produkowaną lokalnie radiostację cyfrową R-181-50TU, został on też wyposażony sześciolufową wyrzutnię granatów dymnych kalibru 81mm.

Testy państwowe nowej wersji, noszącej oznaczenie BTR-70MB1, zakończono w listopadzie 2016 r., natomiast pierwsze egzemplarze mają trafić do jednostek armii białoruskiej w styczniu 2017 r.

Reklama

Komentarze (6)

 1. Rafał 44

  A na zdjęciu Brdm 2 Kajman. Modernizacja brdm

  1. Uzbrojony

   Nie doceniasz zoltej rasy, oni naprawde mysla inaczej. Towarzysz Mao sam stwierdzil, ze jak zostanie ich 500 milionow to wystarczy i dadza rade odbudowac silne Chiny...

  2. ktos

   No widzisz... wcale tak nie jest. Wiekszosc fabryk w Chinach to fabryki zachodnich koncernow wyprodukowane za pieniadze ych koncernow i zgodnie z ich projektami. Jezeli zachod usunie swoje fabryki z Chin bedzie tam bida jak nie wiem co. Fabrykami wuwuzeli i zabawek z plastiku swiata sie nie zawojuje. Popatrz ile jest autentycznie chinskich produktow wysokiej jakosci.

  3. R

   "Nie siej propagandy, Amerykanie po prostu przestrzegali tych traktatów, gdy Rosja ich nie przestrzegała" Poki co to nie wiemy czy Rosja przestrzegala czy nie, US/NATO twierdzili, ze nie bez podawania zadnych dowodow.

 2. wąsowski

  bardzo to interesujące

 3. baz 54

  coś pomiędzy kozak a btr ciekawa zabawka. a swoją drogą w połączeniu z informacją ukraińską i wiedzą co się u nas działo przez ostatnich 9 lat to żal straconego czasu... teraz trzeba kilka razy szybciej a co za tym idzie z większym ryzykiem

 4. Wololo

  Silnik KamAZ-7403.10 ma chyba 8 cylindrów w układzie V. Bo jeśli miałby mieć 9 cylindrów to w jakim układzie? Gwiazdowy? :D

  1. redone316

   Układ v nie wymusza parzystej liczby cylindrów.moze miec 9cylindrow.

 5. ppanc.

  Komar wystarczy na długie lata.

 6. dropik

  może się nie znam ale zdjecie nr 1 to zdecydowanie nie żaden btr

Reklama