Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Białoruś pracuje nad głowicami bojowymi z ładunkiem termobarycznym

Fot. mil.ru.
Fot. mil.ru.

Jak podaje agencja TASS, Białoruś prowadzi zaawansowane prace badawczo-rozwojowe mające doprowadzić do uruchomienia produkcji w tym kraju głowic bojowych z ładunkami termobarycznymi. 

Białoruś posiada już technologię produkcji nowoczesnych, dwuskładnikowych kompozytów termobarycznych, które mogłyby zostać umieszczone w głowicy bojowej rakiet. Produkcją i rozwojem zajmuje się spółka zależna LLS „BSVT-VV” przedsiębiorstwa Belspetsvneshtechnika.

Nowoczesny termobaryczny materiał wybuchowy (thermobaric explosives) został wykonany z wykorzystaniem standardowego uplastycznionego materiału wybuchowego i specjalnych materiałów metalowych.

Zdaniem przedstawicieli spółki taki skład znacznie zwiększy efekt oddziaływania fali uderzeniowej/podmuchowej w powietrzu czy wodzie (charakteryzującej się niższą amplitudą nadciśnienia oraz dłuższym czasem trwania w porównaniu z klasycznym materiałem wybuchowym) oraz uzyskaniem mocy oddziaływania adekwatnej dla plastycznego materiału wybuchowego.

Podczas oddziaływania fali podmuchowej na przegrodę dochodzi do pchania przeszkody, wybuch ładunku termobarycznego nie wybija dziury np. w ścianie, ale ją przewraca. Aby zabić człowieka, konieczny jest nagły, uderzeniowy skok ciśnienia ok. 250 kPa, trwający ok. 1 ms, ale nadciśnienie ok. 70 kPa podtrzymywane przez 20 ms jest również śmiertelne. Tak właśnie działa bomba termobaryczna.

Cechą charakterystyczną materiałów wybuchowych tego typu jest zjawisko rozrzucania w początkowej fazie wybuchu nieutlenionych produktów detonacji i nieprzereagowanego paliwa do otaczającego ładunek powietrza. W następnym etapie eksplozji, mieszanina paliwa i tlenu z powietrza ulega samozapłonowi, generując wybuch z długotrwałą falą ciśnienia.

Według przedstawicieli spółki, produkcja takich materiałów jest zbliżona do produkcji standardowych materiałów wybuchowych, co znacznie upraszcza proces technologiczny i koszt pozyskania. Przyszły pocisk będzie również budowany w LSS „BSVT-VV”.

Białoruskie przedsiębiorstwo państwowe handlu zagranicznego Belspetsvneshtechnika zrzesza kilkanaście podmiotów zajmujących się produkcją, badaniami, rozwojem i prowadzeniem działalności handlowej w obszarze uzbrojenia i wyposażenia militarnego. Ponadto świadczy usługi pośrednictwa w obszarze sprzętu wojskowego, ale też zaawansowanych urządzeń cyfrowych i innych produktów oferowanych na rynek cywilny.

Przedsiębiorstwo oferuje swoje usługi w szerokim obszarze techniki militarnej dotyczącej systemów przeciwlotniczych i lotniczych, opancerzenia, systemów bezzałogowych, walki radioelektronicznej, łączności, systemów rakietowo-artyleryjskich, optoelektroniki czy broni strzeleckiej i amunicji.

Reklama

Komentarze (8)

 1. ryszard56

  a My mamy coś takiego?

  1. Smuteczek

   Moglismy/mozemy miec. Bylo to oferowane razem z nowymi glowicami tandemowymi do RPG7 (przebijalnosc ~500 RHA), jednak jak pamietam nie zdecydowalismy sie na zakup. Pamietam nawet ze w NTW był artykuł ze zdjeciami z demonstracji jak działa taka głowica

  2. Marek

   I tak i nie. Głowice są opracowane przez rodzimą firmę, więc wystarczy kupić.

 2. Tomson

  Fajna nazwa tej firmy Belspetsvneshtechnika.Jak to przeczytać i zapamiętać tę nazwę.

  1. at

   BiełSpecWnieszTechnika będzie łatwiej. Anglosaski zapis fonetyczny jest w Polsce niezrozumiały, i bezsensowny, jako że bez problemu możemy zapisać słowiańskie dźwięki.

 3. aaa

  mamy gotowe celowniki do RPG ( najbardziej rozpowszechniony granatnik ppanc na świecie), troche go odchudzić, wdrożyc opracowane juz na bazie Pnz 3(tandem) i z Bułgarami różne głowice i mamy za 1/3 kosztów granatnik uniwersalny dla "niedzielnego" wojska. Ci którzy psiocza że ruskie jest be to popatrza co ta technika robi z Tureckimi leosiami w Syrii ( ta sama wersja 2A4 co nasza)

 4. KrzysiekS

  Polska powinna utrzymywać dobre stosunki z Białorusią i przez te stosunki pozwalać Białorusi na jak politykę bardziej niezależną od Moskwy.

 5. ArgoS

  Pirat 2 będzie miał głowicę z ładunkiem termobarycznym. Mamy też Lotnicze Bomby Paliwowo-Powietrzne i jak piszecie amunicję Dezametu dla granatników rewolwerowych.

 6. znafca

  Zakłady DEZAMET z Nowej Dęby oferowały wojsku pociski termobaryczne do granatników używanych w Polsce. Wojskowi oczywiście nie byli tym zainteresowani, a szkoda bo była też propozycja modernizacji granatników przez jedną z firm krajowych. Byłaby to najtańsza modernizacja niezłego, względnie taniego sprzętu.

  1. KevinLomax

   RPG dla OT jest jak najbardziej uzasadnione ekonomicznie i technologicznie tylko trzeba opracować cała gamę amunicji (termobaryczna,tandemowa,zapalając przepraszam konwencji dymne :)przykład amunicja do Karl Gustaw mk.IV

  2. Grzybek

   Która firma oferowała tą modernizację granatników?

 7. K

  Polska należy do krajów posiadających broń termobaryczną

 8. OT

  Wygląda na potężną broń za małe pieniądze.

Reklama