Reklama

Siły zbrojne

Białoruś: Nowy pojazd na bazie BRDM-2

Fot. vsr.mil.by/
Fot. vsr.mil.by/

Siły zbrojne Białorusi zaprezentowały opracowany na bazie znanego radzieckiego transportera opancerzonego BRDM-2 opancerzony pojazd rozpoznawczy Kajman. Jeszcze na początku bieżącego roku pojazd był intensywnie testowany i dopracowywany. Po raz pierwszy wóz wziął udział w tegorocznej paradzie z okazji Dnia Niepodległości kraju. 

Znajdujący się na wyposażeniu białoruskich sił Kajman wszedł do służby w bieżącym roku w różnych konfiguracjach. Jest to głęboko zmodernizowana wersja radzieckiego transportera opancerzonego BRDM-2. KTO Kajman w układzie 4x4 to pojazd amfibijny, uzyskujący prędkość maksymalną 110 km/h oraz zasięg 1100 km. Załoga transportera składa się z max. 6 żołnierzy. DMC pojazdu to 7 tys. kg.

Białorusini podkreślają, że opracowany przez nich pojazd przeznaczony jest nie tylko dla krajowych sił zbrojnych, ale również na rynek międzynarodowy. Co więcej, zgodnie z oficjalnymi informacjami, powstał on w ciagu zaledwie czterech miesięcy. 

Czytaj więcej: „Koń trojański”. Co Rosjanie pokażą na ćwiczeniach Zapad 2017? [PROGNOZA] 

Głównymi założeniami, które dominowały podczas prac nad tą konstrukcją, było przystosowanie wozu do prowadzenia zadań rozpoznawczych oraz dywersyjnych. Uniwersalna budowa pozwala jednak również na dostosowanie pojazdu do prowadzenia zadań patrolowych, udziału w misjach stabilizacyjnych czy pokojowych, a także wykorzystywanie go jako opancerzony pojazd służb porządkowych resortu spraw wewnętrznych (w tym do prowadzenia akcji antyterrorystycznych). 

W samej konstrukcji zastosowano wiele sprawdzonych rozwiązań, wśród których wymienia się m.in. boczne drzwi, drążki skrętne, osie, mosty i reduktory z transportera BTR-60. Uzbrojenie wozu montowane jest na stropie kadłuba. Tam też znajdują się stanowiska dla 7.62 mm km PKS, 12.7 wkm Kord lub 30 mm granatnika automatycznego ASG-17. W Kajmanie zastosowano wysokoprężny silnik D-245 z manualną skrzynią biegów o pięciu przełożeniach i z elektronicznym wtryskiem paliwa.

Czytaj więcej: Białoruś prezentuje nowy zestaw rakietowy Polonez 

 

 

 

 

 

 

 

Reklama

Komentarze (8)

 1. Cynik

  Czy nasz przenysł nie potrafi czegoś takiego zrobić??? Tanio i efektywnie. Uczcie się PGZ

 2. Zwiad zwiał?

  Pora,by WZM z Poznania wreszcie tego LOTRa wyprodukował. Wstydem, że inni nas we wszystkim niedługo przegonią. Pamięta ktoś białoruskiego Minochoda?

 3. benq

  Ktoś wie czy to fabrycznie nowy pojazd czy modernizacja (przebudowa) starego BRDM-2 wziętego z jednostki ??

 4. Lewandos

  Może licencja do rozwinięcia?

 5. ccc

  Dlaczego praktycznie co miesiąc piszecie o tym archaicznym wynalazku ? WP zamierza to kupić czy co ?

  1. X

   Tak, dla WOT.

  2. Vvv

   Sam nie wiem ale jest wiele innych lepszych konstrucji nie opartych o puszkę brdm :)

  3. Maciej

   Może i archaiczne rozwiązanie, ale proste i tanie w eksploatacji. Jeśli by była dobra ochrona balistyczna, to czemu nie. I pływa. Nas nie stać na nowinki techniczne w dużych ilościach. Tu mi przyznasz rację. Za dużo mamy braków wszędzie.

 6. WP1

  A my co mamy??? Białoruś niby taka malutka a zrobili z Chińczykami poloneza a my kiedy własną wyrzutnię rakiet dalekiego zasięgu stworzymy ???

 7. Adi

  My też modernizujemy (zastępujemy) wysłuzone BRDM-y, czwarty rok: http://www.defence24.pl/121578,mspo-2014-amz-kutno-prezentuje-bobra-i-hipopotama

 8. polak

  całkiem ciekawa konstrukcja weźmy dla nas

Reklama