Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Australia otrzyma okręt do szkolenia pilotów morskich

Holenderska grupa stoczniowa Damen poinformowała o zakończeniu testów morskich wielozadaniowego okrętu treningu lotniczego MV „Sycamore”, który został zbudowany dla potrzeb australijskich sił morskich.

Okręt wielozadaniowy MATV (Multi-role Aviation Training Vessel MV „Sycamore” ma być wykorzystywany przede wszystkim do treningu pilotów śmigłowców i personelu lotnictwa morskiego oraz do wykonywania różnego rodzaju zadań zabezpieczających i szkoleniowych dla potrzeb australijskiej marynarki wojennej. Został on zbudowany w Holandii na bazie projektu okretu patrolowego OPV 2400 i ma później przepłynąć samodzielnie do Australii.

W czasie ostatnich prób morskich, poza typowymi elementami jak manewrowanie i testy prędkości, na okręcie MV „Sycamore” zrealizowano również obszerny program testowy wszystkich pokładowych systemów wojskowych. W ich trakcie sprawdzono przede wszystkim działanie radaru kontroli ruchu lotniczego oraz pokładu lotniczego. Na pokładzie tym testowano m.in oświetlenie zewnetrzne, systemy zabezpieczenia przeciwpożarowego, systemy łączności i ubezpieczenia lotów oraz procedury dotyczące przemieszczania się śmigłowców.

fot. Damen

Zgodnie z oficjalnym komunikatem wszystkie próby zakończyły się powodzeniem, a wyniki zostały zaakceptowane przez przedstawicieli rządu australijskiego. Grupa Damen cały czas dąży do uzyskania kontraktu na budowę dla Australii dwunastu pełnomorskich okrętów patrolowych. Wyniki testów są bowiem dowodem na prawidłowo koncepcji i przyjętych rozwiązań okrętu MATV, które później bez problemu mogą być zaadoptowane dla potrzeb przyszłych, australijskich patrolowców SEA 1180. Przedstawiciele Damen cały czas przy tym podkreślają, że ich zamiarem „jest ścisła współpraca z lokalnym przemysłem w ramach projektu, budując nie tylko zamówione jednostki pływające, ale także zrównoważony przemysł stoczniowy w Australii o silnym potencjale eksportowym”.

MV „Sycamore” ma być wykorzystywany przede wszystkim do treningu personelu lotniczego oraz załóg śmigłowców w prowadzeniu takich operacji jak lądowanie i start w różnych warunkach atmosferycznych, uzupełnienie zapasów statków powietrznych (w tym tankowanie) oraz kontrola ruchu lotniczego.

Ale zgodnie z założeniem konstruktorów ma to być jednostka wielozadaniowa, która może wspierać działania australijskiej marynarki wojennej w tak różnych dziedzinach jak np. odzyskiwanie torped i min ćwiczebnych, zabezpieczenie działań nurkowych, morskie szkolenie podstawowe dla marynarzy, szkolenie nawigacyjne dla oficerów pokładowych, holowanie tarcz podczas treningów artyleryjskich oraz wsparcie dla bezzałogowych aparatów latających.

fot. Damen

Istotne znaczenie ma również fakt, że na okręcie MV „Sycamore” o długości 94 m i wyporności powyżej 2000 ton jest relatywnie dużo wolnego miejsca, przez co istnieje możliwość wykorzystania tej jednostki dla potrzeb operacji humanitarnej i w czasie zwalczania skutków katastrof naturalnych. Pomocne w tych działaniach mogą być dwa dźwigi zamontowane w części dziobowej i na rufie oraz rufowy pokład zadaniowy umieszczony pod pokładem lotniczym.

Po zakończeniu prób morskich okręt MATV ma być przygotowywany do rejsu z Holandii do portu macierzystego Sydney w Australii. Jednostka ma znaleźć się na miejscu pod koniec maja br.

Reklama

Komentarze (1)

  1. seaman

    Taki okręt za wysłużony ORP Wodnik...

Reklama